Marrat el-Numan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marrat el-Numan
مَعَرَّة النُّعْمَان
Qytet
Pamje të ndryshme të qytetit
Pamje të ndryshme të qytetit
Nofkat: 
el-Marra
Popullsia
 • Gjithsej84.205
Ebu Zejd lutet para Kadiut të Ma'arras (1334).

Marrat el-Numan ( Arabisht مَعَرَّة النُّعْمَان Ma'arrat el-Nu'mān ), e njohur gjithashtu si el-Ma'arra, është një qytet në Sirinë veriperëndimore, 33 km në jug të Idlibit dhe 57 km në veri të Hamas, me një popullsi prej 58,008 para Luftës Civile (regjistrimi i vitit 2004). Në vitin 2017, u vlerësua të ketë një popullsi prej 80,000, përfshirë disa të zhvendosur nga luftimet në qytetet fqinje. [1] Ajo është e vendosur në autostradën midis Halepit dhe Hamas dhe pranë Qyteteve të VdekurBara dhe Serxhila . Qyteti, i njohur si Arra për grekët, ka emrin e tij të sotëm të kombinuar me emrin grek dhe guvernatorin e parë musliman, Nu'man ibn Bashir, një shok i Profetit Muhammedi . Kryqëtarët e quajtën Marre .

Sot qyteti ka një muze me mozaikë nga Qytetet e Vdekur, Xhaminë e Madhe e Maarrat el-Numan, një medrese e ndërtuar nga Ebu el-Farauis në 1199 dhe mbetjet e kalasë mesjetare. Qyteti është gjithashtu vendlindja e poetit El-Ma'arri (973-1057).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 891, Jakubi e përshkroi Marrat el-Numanin si "një qytet antik, tani në shkatërrim. Ai ndodhet në provincën e Hims. " [2] Në kohën e Estakhrit (951) vendi e kishte marrë veten, pasi ai e përshkroi qytetin "shumë të mbushur me gjëra të mira dhe shumë të pasur". Kultivoheshin fiqtë, fistiqet dhe hardhitë e rrushit. [2] Në 1047 Nasir Husrev vizitoi qytetin, dhe e përshkroi atë si një qytet të populluar me një mur guri. Kishte një xhami të premteje, në një lartësi, në mes të qytetit. Pazarët ishin të mbushur me njerëz. Zonat e konsiderueshme të tokës së kultivuar rrethonin qytetin, me shumë fiq, ullinj, fistikë, bajame dhe rrushi. [2] [3]

Masakra e Marra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja më famëkeqe nga historia e qytetit daton nga fundi i vitit 1098, gjatë Kryqëzatës së Parë . Pasi kryqtarët, të udhëhequr nga Rajmond de Saint Gilles dhe Bohemond i Taranto, kishin rrethuar me sukses Antiokun, ata e gjetën veten me ushqime të pamjaftueshme. Bastisjet e tyre në fshatrat përreth gjatë muajve të dimrit nuk ndihmuan situatën. Deri në 12 dhjetor kur arritën në Marra, shumë prej tyre vuanin nga uria dhe kequshqyerja. Ata arritën të kalonin muret e qytetit dhe të masakronin rreth 8000 banorë. Megjithatë, këtë herë, pasi ata nuk mundën të gjenin ushqim të mjaftueshëm, ata kaluan në kanibalizëm . [4]

Një nga komandantët Kryqëtar i shkroi Papës Urban II : "Një zi buke e tmerrshme e ka grumbulluar ushtrinë në Marra, dhe e detyroi atë në domosdoshmërinë mizor të ushqehejë veten me organet e saraçenëve . [4]

Radulfi i Caenit, një tjetër kronist, shkroi: «Në Marra trupat tona zienin të rriturit paganë në enët e gatimit, i futën fëmijët në hell dhe i hanë ato të pjekura në skarë. [4]

Këto ngjarje gjithashtu u kronikuan nga Fulker nga Chartres, i cili shkroi: «Unë dridhem të them se shumë nga njerëzit tanë, të ngacmuar nga çmenduria e urisë së tepruar, copëtuan copat nga prapanicat e saracenëve tashmë të vdekur atje, dhe i gatuan, por kur akoma nuk ishin pjekur nga zjarri, i përpinë me shpejtësi ". [5]

Ndër të dhënat evropiane të incidentit ishte poema franceze 'The Leaguer of Antioch', e cila përmban rreshta të tilla si,

Pastaj erdhi tek ai Mbreti Tafur, dhe me të pesëdhjetë shoqërues
Nga burrat luftëtarë, asnjëri prej tyre, por uria e theu atë të lënduar.
Ti Hermit i shenjtë, na këshillo dhe na ndihmo sipas nevojës sonë;
Ndihmoni, për hirin e Perëndisë,për të ushqyer këta burra të uritur .
Por Pjetri duke u përgjigjur tha: 'Jashtë, pra, vrapues, një tufë e pafuqishme që bërtet,
Ndërsa përreth shtrihen të pa varrosur trupat e therur Paynim.
Një gjellë e hollë është mishi Paynim, për shkak të kripës dhe pjekje së lehtë .
Nga "Legjiontari i Antiokisë" [6]

Këto ngjarje kishin një ndikim të fortë tek banorët vendas të Azisë Jugperëndimore . Kryqëzatat tashmë patën një reputacion për egërsinë dhe barbarizmin ndaj muslimanëve, hebrenjve dhe madje edhe të krishterëve lokalë, katolikë dhe ortodoksë (kryqëzatat filluan menjëherë pas Shizmës së Madhe të 1054 ).   [ citim i nevojshëm ] Saktësia e ngjarjeve të përshkruara nga shkrimtarët bashkëkohorë janë kundërshtuar. Uria dhe kanibalizmi njihen por tortura dhe vrasja e robërve muslimanë për kanibalizëm nga Radulfi i Caenit janë shumë të pamundura, pasi nuk ka të dhëna arabe apo muslimane për ngjarjet. Sikur të kishin ndodhur ato do të ishin padyshim të regjistruara. Kjo është vënë në dukje nga seria Timewatch e BBC , episodi Kryqëzatat: A Timewatch Guide , e cila përfshinte ekspertët Dr Thomas Asbridge dhe historianen muslimane Arabe Dr Fozia Bora, e cila thekson se përshkrimi i Radulfit të Caen nuk shfaqet në kronikat bashkëkohore myslimane,. [7] [8] [9]

Muzeu i Marrat el-Numan.

Periudha e mesjetës së vonë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ibn el-Mukaddam mori tokat në Maarat al-Nu'man në vitin 1179, si pjesë e kompensimit të tij për t'i dhënë Baalbekun vëllait të Saladinit Turan Shahut . Ibn Xhubejri kaloi në qytet në vitin 1185 dhe shkruante se "Kudo rreth qytetit ka kopshte. . . Është një nga tokat më pjellore dhe më të pasura në botë ". [3] Ibn Battuta e vizitoi në 1355, dhe e përshkroi qytetin si të vogël. Fiku dhe fistikë të qytetit eksportoheshin në Damask . [10]

image_skyline e qytetit në Lindje.

Lufta Civile Siriane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ishte fokusi i protestave të ashpra kundër qeverisë së Presidentit Bashar el-Asad më 2 qershor 2011. Më 25 tetor 2011, përleshje ndodhën midis besnikëve dhe ushtarëve të dëbuar në një pengesë në buzë të qytetit. Ushtarët nisën një sulm ndaj qeverisë duke mbajtur bllokadën në hakmarrje për një bastisje në qëndrimet e tyre natën e kaluar. [11] ULS mori kontrollin në dhjetor 2011-janar 2012. Regjimi e rimori atë në një datë të mëvonshme. Më 10 qershor 2012, Ushtria e Lirë Siriane e mori atë, por ushtria e mori atë në gusht. [12] Më në fund, Ushtria e Lirë Siriane e mori përsëri qytetin në tetor pas Betejës së Marrat el-Numanit .


Si vazhdim i Lufta Civile Siriane, pozicioni strategjik i qytetit në rrugën midis Damaskut dhe Halepit e bëri atë një çmim të rëndësishëm. Duke filluar më 8 tetor 2012, Beteja e Marrat el-Numanit u luftua mes ULS dhe qeverisë, duke shkaktuar viktima të shumta civile dhe dëmtime të rënda materiale. Qyteti ishte shtëpia e Divizionit 13 të ULS . [1]

Një spital në Marrat el-Numan u godit nga raketat më 15 shkurt 2016. [13] [14] [15] Spitali vu në shënjestër sërish nga qeveria siriane dhe aeroplanët rusë në prill 2017 [16] më 19 shtator 2017. [17] dhe në fillim të janarit 2018. [18] Në vitin 2016, qyteti ishte nën kontrollin e HTS, por ishte gjithashtu vendi i protestave të rëndësishme të shoqërisë civile kundër HTS në 2016 dhe 2017. [1] Tregu i qytetit u bombardua në tetor 2017. [19] Fronti Çlirimtar i Sirisë e mori qytetin nga HTS më 21 shkurt 2018. [20]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c A Small Syrian Town’s Revolt Against Al-Qaida Arkivuar 30 maj 2019 tek Wayback Machine, News Deeply, 15 June 2017
 2. ^ a b c le Strange, 1890, p. 495
 3. ^ a b le Strange, 1890, p. 496
 4. ^ a b c Amin Maalouf, The Crusades Through Arab Eyes, trans. Jon Rothschild (News York: Schocken Books, 1984), 39.
 5. ^ Edward Peters, The First Crusade: The Chronicle of Fulcher of Chartres and Other Source Materials (University of Pennsylvania Press, 1998), 84.
 6. ^ Von Sybel; History and Literature of the Crusades; translated by Lady Duff Gordon
 7. ^ "A Timewatch Guide". RadioTimes. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2016. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Crusades: A Timewatch Guide". TVGuide.co.uk. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The First Crusade: A New History: Amazon.co.uk: Thomas Asbridge: 9780743220842: Books". Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ le Strange, 1890, p. 497
 11. ^ "Assad forces fight deserters at northwestern town". Reuters. 25 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2015. Marrë më 30 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Syria sends extra troops after rebels seize Idlib: NGO". English.ahram.org.eg. Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2012. Marrë më 2013-08-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ SPIEGEL ONLINE, Hamburg, Germany (15 shkurt 2016). "Syrien: Ärzte-ohne-Grenzen-Krankenhaus bombardiert - ein gezielter Angriff?". SPIEGEL ONLINE. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Un hôpital de MSF en Syrie touché par des frappes aériennes". Radio-Canada.ca. Marrë më 20 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "MSF-backed hospital in Syria destroyed by air strikes: statement". Reuters. 2016-02-15. Marrë më 2016-02-15. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Diana Al Rifai Air strike destroys hospital in Idlib's Maaret al-Numan, Al-Jazeera, 3 Apr 2017
 17. ^ Kristin Helberg Fighting the jihadists with unusual weapons, Qantara, 06.01.2018
 18. ^ Syrian government defends Idlib campaign, condemns France, Reuters, 11 January 2018.
 19. ^ AFP, At least 11 dead in Syria market air strike: Monitor, Middle East Eye, 9 October 2017
 20. ^ "Two of the largest factions in Syria's northwest merge, challenge HTS dominance". Syria Direct. 22 shkurt 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 korrik 2018. Marrë më 22 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Burimet

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

35°38′19″N 36°40′18″E / 35.63861°N 36.67167°E / 35.63861; 36.67167