Marsel Çaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marsel Çaka
Të dhënat personale
Emri i plotëMarsel Çaka
Data e lindjes (1995-03-13) 13 Mars 1995 (25 vjeç)
Vendi i lindjesTiranë, Shqipëri
PozicioniPortier
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Tirana
Numri1
Karriera në rini
2007–2013KF Tirana
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–KF Tirana22(0)
Ekipi kombëtar
2013–Shqipëria U–192(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 7 dhjetor 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 7 dhjetor 2014

Marsel Çaka (lindur më 31 Mars 1995Tiranë) është një futbollist shqiptar i cili luan me klubin shqiptar KF TiranaKategorinë Superiore dhe me kombëtaren U–19 si portier.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaka është një produkt i adademisë së KF Tiranës, ku ai u bashkua atje që kur ishte fëmijë, përpara se të promohej në skuadrën e parë në janar 2013, ku ai u paraqit në pesë ndeshje në sezonin 2012–13. Ai u bë portieri i parë i skuadrës për pjesën e parë të sezonit 2013–14 në moshën 18 vjeçare, por pas blerjes së portierit veteran Ilion Lika, Çaka u bë zgjedhja e dytë e trajnerit Gugash Magani.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çaka ishte pjesë e kombëtares U–19 që luajti në 2013 Mediterranean Games që u zhvilluan në MersinTurqisë. Ai u paraqit në ndeshjen e fundit të kombëtares në turnament kundër Italisë, duke hyrë në fushë në minutën e 46 të ndeshjes në vend të Aldo Teqja, me Shqipërinë që humbi ndeshjen me rezultatin 3–1, ndeshje e vlefshme për vendin e shtatë në turnament, duke bërë që Shqipëria t'a mbyllte turnamentin në vendin e fundit.[1][2]

Ai luajti ndeshjen e parë si titullar me kombëtaren U–19 në fitoren 5–1 kundër Malit të Zi U–19.[3]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 7 dhjetor 2014 [4][5][6]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Tirana 2012–13 5 0 5 0
2013–14 17 0 2 0 19 0
2014–15 0 0 1 0 1 0
Total 22 0 3 0 0 0 0 0 25 0
Karriera në total 22 0 3 0 0 0 0 0 25 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Tirana

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Albania 1-3 Italy" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 22 dhjetor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Shqipëria, e fundit në Lojërat Mesdhetare në futboll". Panorama Sport. 27 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Shqipëria U-19, "shuplakë" Malit të Zi në miqësore". Panorama Sport. 15 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 shkurt 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Albania - M. Çaka - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Football : Marsel Çaka". Football DataBase. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Profile of Marsel Çaka at Scoresway.com". Scoresway.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 tetor 2014. Marrë më 7 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]