Martí Vergés

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Martí Vergés
Të dhënat personale
Emri i plotëMartí Vergés Massa
Data e lindjes (1934-03-08) 8 Mars 1934 (86 vjeç)
Vendi i lindjesVidreres, Spanjë
PozicioniMesfushor
Karriera në rini
Vidreres
1950–1954Barcelona
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1954–1956España Industrial
1956–1966Barcelona188(15)
Ekipi kombëtar
1955Spanja amatore3(0)
1956–1958Spanja B4(0)
1957–1962Spanja12(2)
1956–1960Katalonia XI3(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Martí Vergés Massa (lindur më 8 Mars 1934Vidreres, Girona), njohur zakonisht si Martín Vergés, është një ish futbollist spanjoll. Gjatë karrierës së tij ai ka luajtur me España Industrial dhe Barcelonën ku qëndroi për 11 vite duke luajtur 188 ndeshje zyrtare. Ai ka qënë gjithashtu lojtar i kombëtares spanjolle dhe ka luajtur me ta në Kupën e Botës 1962.

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 17 dhjetor 1959 Parc des Princes, Paris, Francë Flamuri Franca 4–3 4–3 Ndeshje Miqësore
2. 13 Mars 1960 Camp Nou, Barcelona, Spanjë Flamuri Italia 1–1 3–1 Ndeshje Miqësore

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FC Barcelona

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]