Mongozi i Mellerit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi i Mellerit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Rhynchogale
Lloji:
Emri binomial
Rhynchogale melleri
Gray, 1865
Gama e mongozit të Mellerit

Mongozi i Mellerit ose mangusta e Mellerit ( Rhynchogale melleri ) është një specie mongoze që gjendet në Afrikë. Ndodhet në Republikën Demokratike të Kongos , Malavi , Mozambik , Afrikën e Jugut , Svaziland , Tanzani , Zambia dhe Zimbabve . Ёshtë i vetmi anëtar i gjinisë Rhynchogale .

Pëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Mellerit është një mangustë e madhe , trup ngjyrë kafe të errët dhe një bisht të gjatë.  Ajo matet rreth 80 cm në gjatësi të përgjithshme dhe peshon 2-3 kg. Bishti është pak më pak se gjysma e gjatësisë së përgjithshme. Bishti është i ndryshueshëm në ngjyrë dhe mund të jetë i zi, kafe ose i bardhë, megjithëse kafe e errët deri në e zezë është më e zakonshme. Pjesët e poshtme të gjymtyrëve janë më të errët se pjesët e sipërme të trupit. Pjesët nën të zakonisht janë më të lehta me ngjyra sesa pjesët e sipërme. Mangusata e Mellerit mund të ngatërrohet me mangozin bishtbardhë, megjithatë është më i vogël dhe i zi në përgjithësi se kjo specie. Mund të ngatërrohet edhe me mongozin e Selousit dhe me mongtozin bishtshtëllungën.

Gama[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Mellerit shkon nga Tanzania jugore qendrore përmes Malavis , Zambias , Zimbabve dhe Mozambiku , deri në Suaziland dhe Afrikën Verilindore .Ёshtë regjistruar në 1.850m lartësi në Tanzani .

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Mellerit është një specie savanase , e lidhur kryesisht me pyje të hapur pyjore dhe kullota dhe zona kënetore me terminitet . Ai është gjetur në miombo ( Brachystegia ) pyje në Zambia, Zimbabve dhe Malavi dhe kodrinor me bambu pyjet në Tanzani. Duket se kërkon mbulesë të dendur gjatë gjithë vitit dhe rrallë shihet në zonat ku zjarret janë të gjera dhe të shpeshta.

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta e Mellerit është krijes e natës , e vetmuar dhe tokësore . Ato nuk shfaqen deri mbas perëndimit të diellit dhe vazhdojnë të jenë aktivë deri rreth mesnatës.

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditur si shqetësimi më i vogël nga IUCN , por mund të shpërfillet ose ngatërrohet lehtësisht me speciet e tjera mongozat.

Ushqimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i Mellerit ushqehet kryesisht me termite , veçanërisht termite harxhues ( Hodotermes ) dhe Macrotermes më të mëdha . Ata gjithashtu hanë karkaleca , zvarranikë të vegjël , centipedë , brumbuj dhe bretkosa .

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duket se ato rriten në fillim të sezonit të lagësht (nëntor deri në dhjetor). 2-3 të rinj lindin në gërmadha ose çarje shkëmbi. Femrat kanë dy palë gji abdominale .

Ruatja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk ka kërcënime të mëdha të njohura ndaj specieve. Saj favorizuar habitati është e gjerë, dhe në disa pjesë të përputhet me popullsi shumë të ulëta njerëzore. Sidoqoftë, zgjerimi njerëzor dhe qentë shtëpiak mund të paraqesin një kërcënim të rëndësishëm në zonat e lokalizuara. Sidoqoftë, në pjesë të Afrikës së Jugut verior speciet janë regjistruar në zona me shqetësime të mëdha ndaj qenve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stuart, C.; Stuart, T. & Hoffmann, M. (2008). "Rhynchogale melleri". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.