Monument kulturor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
AkropoliAthinë

Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që paraqet kulturen në një vend të caktuar, që bëhet në kujtim të ngjarjeve të rëndësishme ose të njerëzve të shquar. [1] Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit njerëzor, për ruajtjen e të cilave ekziston një interes publik. [2]

Monumente kulturore në Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumente kulturore në Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Baku, Pasho, red. (2011). "Përmendore". Enciklopedia universale e ilustruar. Tiranë: Shtëpia Botuese Bacchus. fq. 734. OCLC 734077163. {{cite encyclopedia}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Akademia e Shkencave e Shqipërisë (2008). Fjalor enciklopedik shqiptar 2. Tiranë. fq. 1761. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)