Jump to content

Motörhead (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Motörhead
Studio album by
Realizuarshtator 1977
Inçizuar1977
ZhanriHeavy metal
Gjatësia50:58
EtiketaChiswick Records
ProducentSpeedy Keen
Motörhead chronology
On Parole
(1975)
Motörhead Overkill
(1979)

Motörhead është albumi zyrtar i parë i grupit heavy metal me të njëjëtin emër (Motörhead). Disku doli në treg në shtator të vitit 1977, nëpërmjet Chiswick Records dhe përmban këngë të publikuara edhe te albumi i parë jo-zyrtar (në vitin 1975) i prodhuar nga grupi me titullin On Parole, që doli në shitje në vitin 1979.

Te kopertina e albumit doli për herë të parë Snaggletoothi, simboli principal i grupit.

 1. "Motörhead" (Lemmy Kilmister) – 3:13
 2. "Vibrator" (Larry Wallis) – 3:39
 3. "Lost Johnny" (Farren, Kilmister) – 4:15
 4. "Iron Horse / Born to Lose" (Brown, Lawrence, Phil Taylor) – 5:21
 5. "White Line Fever" (Eddie Clarke, Kilmister, Taylor) – 2:38
 6. "Keep Us on the Road" (Clarke, Farren, Kilmister, Taylor) – 5:57
 7. "The Watcher" (Kilmister) – 4:30
 8. "Train Kept A-Rollin'" (Bradshaw, Kay, Mann) – 3:19
 9. "City Kids" (Sanderson, Wallis) – 3:24
 10. "Beer Drinkers and Hell Raisers" (Billy Gibbons, Dusty Hill, Frank Beard) – 3:27
 11. "On Parole" (Wallis) – 5:57
 12. "Instro" – 2:27
 13. "I'm Your Witchdoctor" (John Mayall) – 2:58

Njëshet (Singles)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Motörhead / City Kids