Muzika në Evropën Juglindore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Muzika e Evropës Juglindore është shumë ndryshe nga ajo e Evropës Perëndimore. Kjo ndodh sepse muzika ballkanike është ndikuar nga muzika turke gjatë pushtimit nga osmanët. Muzika ballkanike shpesh karakterizohet nga ritmi.

Ndikimet në muzikën ballkanike nga vendet fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika e Bizantit Mesjetar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika e Bizantit Mesjetar është shumë e ngjashme me atë të kishës ortodokse lindore.

Muzika Osmane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Main articles: Muzika Osmane

Dimitri Kantemir ishte një kompozues i famshëm i muzikës Osmane. Shumë instrumente muzikore lindore u përhapën me shpejtësi në të gjithë Ballkanin, gjatë sundimit Osman.

"Balkan" është një emër turk i cili në shqip përkthehet "male të mprehta". Nga ndikimi i muzikës turke në muzikën ballkanike mund të gjejmë shumë elementë muzikorë turq.

Dëgjuesit e muzikës ballkanike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Folklori në përhapje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika popullore e Ballkanit dëgjohet gjithashtu edhe në Evropën Perëndimore, në veçanërisht në ShBA. Muzika Ballkanike ka një sukses të madh në të gjithë shtetet e Ballkanit.

Muzika për çdo vend[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artistë të mirënjohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bullgaria Bullgaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kroacia Kroacia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Đorđe Novković
 • Željen Klašterka
 • Tonči Huljić
 • Zrinko Tutić
 • Davor Tolja
 • Petar Grašo
 • Zdenko Runjić
 • Andrej Babić
 • Ivan Mikulić
 • Franjo Valentić
 • Boris Novković
 • Dado Topić

Greqia Greqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi Mali i Zi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Boban Rajović
 • Dado Polumenta
 • Sako Polumenta
 • Vlado Georgiev
 • Sergej Ćetković
 • Bojan Marović
 • Vlatko Stefanovski

Flag of Slovenia.svg Sllovenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serbia Serbia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turqia Turqia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mustafa Kandıralı
 • Atilla Özdemiroğlu
 • Melih Kibar
 • Timur Selçuk
 • Ali Kocatepe

Rumania Rumania[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mircea Baniciu
 • Viorel Gavrila
 • Marcel Dragomir
 • Adrian Enescu
 • Horia Moculescu
 • Adrian Romcescu
 • Anton Suteu
 • Marius Teicu
 • Mircea Vintila

Musical groups[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

See also[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Music of Southeastern Europe Stampa:Music of Europe Stampa:Middle Eastern music

Stampa:Balkan music Stampa:Macedonian Oro