Nata e Shën Bartolomeut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Më 12 nëntor të vitit 1944 u rrëmbyen dhe u pushkatuan në bodrumin e Hotel Bristol , 12 intelektualë shqipëtarë , si përpjekje e forcave komuniste për zhdukjen e rezistencës politike dhe klasës intelektuale që i kundërvihej regjimit komunist . Mes viktimave të 12 nëntorit ne Tiranë qenë , Muntaz Kokalari ,Vesim Kokalari , Syrja Kokalari , Nebil Çika , Aleks Mavraqi ,Ismail Agë Petrela . Muharrem Lleshi . Reshati Stërmasi , Rifat Tërshana , Lluka Xhumari , Ali Panariti .


[1] [2] [3]

  1. ^ http://www.rd.al/2016/11/nata-e-shen-bartolomeut-ne-tirane/
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 28 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ https://zeri.info/dosier/117691/masakra-e-tiranes-ne-1944-si-i-vrau-enver-hoxha-shoket-e-liceut/