Oiani i Afrikës perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oiani i Afrikës perëndimore

Gama kohore:

Mioceni i mesëm-prezent

Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Poiana
Lloji:
Emri binomial
Poiana leightoni
(Pocock, 1908)
Gama e oianit të Afrikës perëndimore

Oiani i Afrikës perëndimore ( Poiana leightoni), i njohur gjithashtu si linsangu i Afrikës perëndimore , është një lloji lisangu amtare në pyjet e Guines së sipërme në Afrikën Perëndimore . [1] Ёshtë një nga mishngrënësit më pak të njohur në Afrikë. [2]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupi i oianëve të Afrikës perëndimore është i hollë dhe i gjatë, me një kokë të zgjatur dhe një fytyrë të theksuar. Gëzofi i saj është i verdhë deri në kafe të kuqërremtë me pika të errëta në formë ovale në qafë, dhe njolla të vogla në pjesën e prapme dhe këmbët. Gryka, gjoksi dhe barku i saj janë më të lehta në ngjyrë dhe pa njolla. Bishti i saj ka 10 deri në 12 unaza të errëta. Trupi i saj është i gjatë 30–38 cm , me një bisht të gjatë 35–40 cm . [2]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oiani i Afrikës perëndimore banon në pyjet tropikale në Afrikën perëndimore. Dy rekorde të njohura në Bregun e Fildishtë datojnë në vitet 1960 dhe 1970. Në Liberi , është regjistruar në dhjetë lokalitete midis viteve 1960 dhe fund të viteve 1980. Prania e saj në Sierra Leone dhe Guinea është e pasigurt. [2][1]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oian i Afrikës perëndimore është prekur ndoshta nga humbja e habitatit për shkak të prerjeve të pyjeve tropikale, dhe nga gjuetia për mish . [1]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oian i Afrikës perëndimore u përshkrua për herë të parë në 1907 nga Reginald Innes Pocock bazuar në një ekzemplar zoologjik të mbledhur në Liberi. Pocock e konsideronte atë një nënlloji të oianëve të Afrikës qendrore. [3] Që nga viti 1974, ajo konsiderohet si një lloji i veçantë. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Poiana leightoni". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T44165A45220840. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Van Rompaey, H. & Colyn, M. (2013). "Poiana leightoni West African Linsang (West African Oyan)". përmbledhur nga Kingdon, J. & Hoffmann, M. (red.). The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses. London: Bloomsbury. fq. 251−252. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Pocock, R. I. (1907). "Report upon a Small Collection of Mammalia brought from Liberia by Mr. Leonard Leighton". Proceedings of the Zoological Society of London (November): 1037–1046. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Rosevear, D. R. (1974). The Carnivores of West Africa. London: Trustees of the British Museum (Natural History). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)