Jump to content

Poiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Poiana
Oiani i Afrikës qëndrore (Poiana richardsonii)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Poiana
Llojet

Linsangët afrikan [1] të njohur gjithashtu si oianët [2] janë dy lloje të klasifikuara në nënfamiljë Viverrinae , në familje Viverridae . Të dy llojet bëjnë pjesë në gjininë Poiana .

Të dy gjinitë e linsangëve ( Poiana dhe Prionodon aziatik ) ishin vendosur më parë në nënfamiljen Viverrinae , së bashku me disa gjini të tjera, por hulumtimet e fundit sugjerojnë që marrëdhëniet e tyre aktuale mund të jenë disi të ndryshme. Linsangët janë të shquar për ngjashmërinë e tyre morfologjike me macet , familja Felidae , familje e cila është më e madhe se sa viverridët. Ndërsa marrëdhënia midis linsangëve dhe maceve mendohej të ishte mjaft e largët (të dy grupet që u përkisnin familjeve të ndryshme brenda Feliformia ), ky konsiderohej një shembull i evolucionit konvergjent. Sidoqoftë, analiza e ADN-së tregon se ndërsa linsangët afrikanë ( Poiana ) janë viverridë të vërteta të lidhura ngushtë me genetat , linsangët aziatike ( Prionodon ) nuk janë dhe mund të jenë në vend të kësaj të afërmit më të afërt të gjallë të familjes Felidae . [3] Ngjashmëritë midis linsangëve aziatike dhe macet kështu kanë më shumë të ngjarë të vijnë nga prejardhja e zakonshme, ndërsa ngjashmëritë midis dy gjinive të linsangëve duhet të jenë konvergjente.

Emri i linsang vjenë nga fjala javaneze linsang ose wlinsang , e cila përdoret për t'u përkthyer gabimisht si " vidër " në fjalorin anglisht. Linsangët janë kafshë nate, zakonisht banorë të vetmuar të pemëve. Ata janë mishngrënës, ushqehen me ketra dhe brejtës të tjerë, zogjtë e vegjël, hardhucat dhe insektet. Madhësia tipike është pak më shumë se 30 cm , me një bisht e cila e dyfishon atë në gjatësi. Organet janë të gjata, me këmbë të shkurtra, që japin një pamje të ulët. Të dy llojet kanë trupa të verdhë me shenja të zeza (vija, njolla dhe pika), megjithëse shpërndarja dhe natyra e shenjave ndryshon midis dy llojeve.

Llojet e linsangëve afrikane janë:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Order Carnivora". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Don E. Wilson , Russell A. Mittermeier (editors): Handbook of the Mammals of the World. Lynx Editions, Barcelona, 2009. ISBN 978-84-96553-49-1
  3. ^ Gaubert, P. and G. Veron (2003). Exhaustive sample set among Viverridae reveals the sister-group of felids: the linsangs as a case of extreme morphological convergence within Feliformia. Proceedings of the Royal Society London Biological Sciences 270: 2523–2530.