Oiani i Afrikës qëndrore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oiani i Afrikës qëndrore
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Poiana
Lloji:
Template:Taxonomy/PoianaP. richardsonii
Emri binomial
Poiana richardsonii
Thomson, 1842
Gama e oianit të Afrikës qëndrore

Oiani i Afrikës qëndrore ( Poiana richardsonii), i quajtur gjithashtu lisangu i Afrikës qëndrore, është një lloji lisangu amtare në Afrikën Qendrore . [2]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trupi i oianëve të Afrikës qendrore është i hollë dhe i gjatë, me një kokë të zgjatur dhe një fytyrë të theksuar. Gëzofi i saj është i verdhë deri në kafe të kuqërremtë me njolla të errëta në anën e pasme dhe krahët. Gryka dhe barku i saj janë më të lehta në ngjyrë dhe pa njolla. Bishti i saj ka 9 deri në 14 unaza të errëta. Trupi i tij është i gjatë 33–43 cm , dhe bishti me të njëjtën gjatësi. Këmbët e saj janë të shkurtra, dhe thembra e këmbëve të saj me flokë. Femrat janë pak më të vogla se meshkujt. [3]

Gama dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oiani i Afrikës qëndrore është endemike ndaj Kamerunit , Guinesë Ekuatoriale , Gabonit , Republikës së Afrikës Qendrore , Republikës së Kongos dhe Republikës Demokratike të Kongos në lindje deri në Albertine Rift . Jeton në ultësira të pyjeve tropikale dhe montane tropikale . [2] Në Gabon, një kamer-kurth regjistroi një individ në dyshemenë e pyllit. [4] Në Parkun Kombëtar të Moukalaba-Doudou të Gabonit , ai u regjistrua vetëm në zonat me pyje. [5]

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oiani i Afrikës qëndrore jeton më së shumti në maja të pemëve , por rrallë është vërejtur në tokë. Ajo është kafshë nate dhe gjuan brejtës të vegjël dhe zogj, por edhe ushqehet me insekte. [3]

Zakonet e tij të mbarështimit nuk dihen. [6][3]

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oiani i Afrikës qëndrore u përshkrua për herë të parë në 1842 si Genetta richardsoniinga TRH Thomson bazuar në një ekzemplar zoologjik të mbledhur në Fernando Po . [7] Më 1864, John Edward Grey e çoi atë në gjininë Poiana.[8]

Kërcënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oiani i Afrikës qëndrore është i kërcënuar ndoshta nga shpyllëzimi dhe gjuetia. [2]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Species Poiana richardsonii". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c d Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Poiana richardsonii". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T41704A45219609. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Van Rompaey, H. & Colyn, M. (2013). "Poiana richardsonii Central African Linsang (Central African Oyan)". përmbledhur nga Kingdon, J. & Hoffmann, M. (red.). The Mammals of Africa. V. Carnivores, Pangolins, Equids and Rhinoceroses. London: Bloomsbury. fq. 253−254. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Bahaa-el-din, L.; Henschel, P.; Aba’a, R.; Abernethy, K.; Bohm, T.; Bout, N.; Coad, L.; Head, J.; Inoue, E.; Lahm, S.; Lee, M. E.; Maisels, F.; Rabanal, L.; Starkey, M.; Taylor, G.; Vanthomme, A.; Nakashima, Y. & Hunter, L. (2013). "Notes on the distribution and status of small carnivores in Gabon". Small Carnivore Conservation. 48: 19–29. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Nakashima, Y. (2015). "Inventorying medium-and large-sized mammals in the African lowland rainforest using camera trapping". Tropics. 23 (4): 151–164. doi:10.3759/tropics.23.151. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Whitfield, P., red. (1984). Macmillan Illustrated Animal Encyclopedia. Macmillan Publishing Company. fq. 92. ISBN 0-02-627680-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Thomson, T. R. H. (1842). "Description of a new species of Genetta, and of two species of Birds from Western Africa". The Annals and Magazine of Natural History; Zoology, Botany, and Geology. 10 (64): 203–205. doi:10.1080/03745484209445224. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Gray, J. E. (1864). "A Revision of the Genera and Species of Viverrine Animals (Viverridae) founded on the collection in the British Museum". Proceedings of the Zoological Society of London: 502–579. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)