Palloi Indian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallua indian në shfaqje të plotë.

Palloi Indian (Pavo cristatus), i njohur gjithashtu si palloi i përbashkët, dhe palloi blu, është një specie vendase në nënkontinentin Indian dhe në shumë vende të tjera.

Palloi Indian shfaq një formë të theksuar të dimorfizmit seksual. Palloi është me ngjyra të ndezura, me një kreshtë kryesisht blu si ventilator me pendë të ngjashme me tela me majë shpatulle të përbërë nga pendë të fshehta të zgjatura të bishtit të sipërm të cilat kanë pika shumëngjyrëshe. Këto pendë ngrihen dhe dridhen në një shfaqje gjatë miqësisë. Pavarësisht nga gjatësia dhe madhësia e këtyre pendëve të fshehta, pallonjtë janë ende të aftë të fluturojnë. Pallonjtë kanë një fytyrë të bardhë dhe qafën e poshtme të gjelbër dhe pendë ngjyrë kafe të shurdhër. Palloi indian jeton kryesisht në tokë, në pyll të hapur. Ata ushqehen me manaferra, drithëra, por janë edhe pre e gjarpërinjve, hardhucave dhe brejtësve të vegjël. Thirrjet e tyre me zë të lartë i bëjnë ata që të jenë të lehtë për tu zbuluar, dhe në zonat pyjore shpesh tregojnë praninë e një grabitqari. Ata kërkojnë foragjere në tokë në grupe të vogla dhe zakonisht përpiqen të ikin në këmbë përmes drithërave dhe shmangin fluturimin, megjithëse fluturojnë në pemë të larta për t'u çlodhur.

Funksioni i bishtit të përpunuar të palloit është debatuar për më shumë se një shekull. Në shekullin XIX, Charles Darwin e gjeti një enigmë, vështirë të shpjegohet përmes seleksionimit të zakonshëm natyror. Shpjegimi i tij i mëvonshëm, përzgjedhja seksuale, është gjerësisht, por jo i pranuar në mënyrë universale. Në shekullin e 20-të, Amotz Zahavi argumentoi se bishti ishte një hendikep dhe se meshkujt sinjalizonin sinqerisht aftësinë e tyre në proporcion me shkëlqimin e bishtet të tyre. Pavarësisht studimit të gjerë, opinionet mbeten të ndara mbi mekanizmat e përfshirë.

Pershkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallonjtë janë një zog me përmasa më të mëdha me një gjatësi nga faturë te bishti 100 deri në 115 cm (39 deri në 45 inç) dhe deri në fund të një treni të rritur plotësisht prej 195 deri në 225 cm (77 deri në 89 inç) dhe peshojnë 4– 6 kg. Femrat, ose pjeshkat, janë më të vogla rreth 95 cm (37 in) në gjatësi dhe peshojnë 2,75–4 kg. Pallulat indiane janë ndër përfaqësuesit më të mëdhenj dhe më të rëndë të Phasianidae. Me sa dihet, vetëm gjeli i egër rritet dukshëm më i rëndë. Pallua jeshile është pak më e lehtë në masë trupore, pavarësisht se mashkulli ka një tren mesatarisht më të gjatë se mashkulli i specieve indiane. Madhësia e tyre, ngjyra dhe forma e kreshtës i bëjnë ato të pagabueshme brenda gamës së tyre të shpërndarjes amtare. Mashkulli është blu metalik në kurorë, pendët e kokës janë të shkurtra dhe të përdredhura. Kreja në formë ventilatori në kokë është bërë nga pupla me boshte të zeza të zhveshura dhe me majë me rrip të gjelbër në të kaltërosh. Një shirit i bardhë sipër syrit dhe një pjesë e bardhë në formë gjysmëhëne poshtë syrit formohen nga lëkura e bardhë e zhveshur. Anët e kokës kanë pendë blu me ngjyrë të gjelbër të ylbertë. Pjesa e pasme ka pupla ngjyrë bronzi-jeshile me luspa me shenja të zeza dhe bakri. Shkapularja dhe krahët janë të zbehtë dhe të mbyllur në të zezë, primarët janë gështenjë dhe dytësorët janë të zinj. Bishti është kafe e errët dhe "treni" përbëhet nga mbulesa të zgjatura të sipërme të bishtit (më shumë se 200 pupla, bishti aktual ka vetëm 20 pupla) dhe pothuajse të gjitha këto pendë përfundojnë me një njollë të përpunuar të syrit. Disa nga pendët e jashtme nuk kanë njolla dhe përfundojnë në një majë të zezë në formë gjysmëhënës. Pjesa e poshtme është e gjelbër me shkëlqim të errët me hije në të zezë nën bisht. Kofshët janë me ngjyrë bufe. Mashkulli ka një nxitje në këmbën sipër gishtit të pasmë.[6][7]

Peahen i rritur ka një kokë gri-kafe me një kreshtë si tek mashkulli, por majat janë me buzë gështenjë me jeshile. Pjesa e sipërme e trupit është kafe me njolla të zbehta. Primarët, sekondarët dhe bishti janë kafe të errët. Pjesa e poshtme e qafës është e gjelbër metalike dhe pendët e gjoksit janë kafe të errët të lyer me jeshile. Pjesa e poshtme e mbetur janë të bardha.[6] Të rinjtë me push janë bukë të zbehtë me një shenjë kafe të errët në zverk që lidhet me sytë.[8] Meshkujt e rinj duken si femrat, por krahët janë me ngjyrë gështenjë.[8][9]

Thirrjet më të zakonshme janë një pia-ow me zë të lartë ose mund të frikësohen. Frekuenca e telefonatave rritet përpara sezonit të Musonit dhe mund të dërgohet në alarm ose kur shqetësohet nga zhurmat e forta. Në pyje, thirrjet e tyre shpesh tregojnë praninë e një grabitqari si tigri.[6][9] Ata gjithashtu bëjnë shumë thirrje të tjera si një seri e shpejtë ka-aan..ka-aan ose një kok-kok të shpejtë.[9][10] Ata shpesh lëshojnë një tingull shpërthyes me zë të ulët! kur i trazuar.

Mutacionet dhe hibridet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pallonjë e bardhë që mirëmbahet me mbarështim selektiv në shumë parqe si ky në Jardin des Plantes, Paris. Ky mutacion leucistik zakonisht ngatërrohet me një albino.

Ka disa mutacione ngjyrash të pallove indiane. Këto ndodhin shumë rrallë në natyrë, por mbarështimi selektiv i ka bërë të zakonshme në robëri. Mutacioni me shpatulla të zeza ose japonez u konsiderua fillimisht si një nënspecie e pallonjës indiane (P. c. nigripennis) (ose edhe një specie e veçantë (P. nigripennis) dhe ishte një temë me interes gjatë kohës së Darvinit. Megjithatë, është vetëm një rast i variacionit gjenetik brenda popullatës. Në këtë mutacion, mashkulli i rritur është melanist me krahë të zinj.[8][12] Zogjtë e rinj me mutacion nigripennis janë të bardha kremoze me krahë me majë të mbushura. Gjeni prodhon melanizëm tek mashkulli dhe te pjeshka prodhon një hollim të ngjyrës me shenja kremoze të bardha dhe kafe. Forma të tjera përfshijnë mutacionet pied dhe të bardha, të cilat të gjitha janë rezultat i variacionit alelik në lokacione specifike.[13][14] Kryqëzimet midis një palloi jeshil mashkull (Pavo muticus) dhe një palloi femër indian (P. cristatus) prodhojnë një hibrid të qëndrueshëm të quajtur "Spalding", të quajtur pas zonjës Keith Spalding, një adhuruese e shpendëve në Kaliforni.[15] Mund të ketë probleme nëse zogjtë me origjinë të panjohur lëshohen në natyrë, pasi qëndrueshmëria e hibridëve të tillë dhe pasardhësve të tyre shpesh zvogëlohet (shih rregullin e Haldane dhe depresionin e rritjes)

Taksonomia dhe emërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karl Lineu në veprën e tij Systema Naturae në 1758 i caktoi palloit indian emrin teknik të Pavo cristatus (do të thotë "pallua me kreshta" në latinishten klasike).

Përdorimi më i hershëm i fjalës në anglisht të shkruar është nga rreth vitit 1300. Drejtshkrimi aktual u krijua në fund të shekullit të 17 -të. Chaucer (1343–1400) e përdori fjalën për t'iu referuar një personi krenar dhe të dukshëm në ngjashmërinë e tij " krenar një pekok " në Troilus dhe Criseyde (Libri I, rreshti 210).[1]

Fjala greke për pallua ishte taos dhe lidhej me "tavus" persian (si në Takht-i-Tâvus për Fronin e famshëm të Pallua [2]). Fjala e lashtë hebraike tuki (shumësi tukkiyim ) është thënë se ka rrjedhur nga tokei tamil, por ndonjëherë është gjetur në egjiptian tekh.[3][4]hebraishten moderne fjala për pallua është "tavas". Në sanskritisht, pallua njihet si Mayura dhe shoqërohet me vrasjen e gjarpërinjve.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallua duke vallëzuar në Parkun Kombëtar Yala, Sri Lanka.
Pallua në Sithulpawwa, Sri Lanka.

Palloi Indian është një mbarështues rezident në të gjithë nënkontinentin Indian dhe banon në zonat e thata të ultësirave të Sri Lankës. Në nënkontinentin Indian, gjendet kryesisht në një lartësi prej 1,800 m (5,900 ft) dhe në raste të rralla gjendet deri në rreth 2,000 m (6,600 ft) lartësi.[5] Gjendet në pyje me lagështi dhe gjethe të thata, por mund të përshtatet për të jetuar në rajone të kultivuara dhe rreth banesave njerëzore dhe zakonisht gjendet aty ku ka ujë. Në shumë pjesë të Indisë veriore, ato mbrohen nga praktikat fetare dhe ushqehen nëpër fshatra dhe qytete me mbetje. Disa kanë sugjeruar që palloi është futur në Evropë nga Aleksandri i Madh,[6] ndërsa të tjerë thonë se zogu kishte arritur në Athinë nga viti 450 pes dhe mund të jetë futur edhe më herët.[7] Që atëherë është futur në shumë pjesë të tjera të botës dhe është bërë e egër në disa zona.[8]

Palloi indian është futur në Shtetet e Bashkuara, Meksikë, Honduras, Kolumbi, Guajanë, Suriname, Brazil, Uruguaj, Argjentinë, Afrikën e Jugut, Portugali, Madagaskar, Mauritius, Reunion, Indonezi, Papua Guinea e Re, Australi, Zelanda e Re, Kroaci dhe ishullin Lokrum.[9]

Sekuenca e gjenomit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sekuenca e parë e gjenomit të plotë të pallove indiane identifikoi gjithsej 15,970 sekuenca koduese të proteinave, së bashku me 213 tRNA, 236 snoRNA dhe 540 miRNA. Gjenomi i palloit u zbulua se kishte ADN më pak të përsëritur (8.62%) sesa ai i gjenomit të pulës (9.45%). Analiza e PSMC sugjeroi që pallua pësoi të paktën dy fyte të ngushta (rreth katër milionë vjet më parë dhe përsëri 450,000 vjet më parë), gjë që rezultoi në një reduktim të rëndë në madhësinë e tij efektive të popullsisë.

Sjellja dhe ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallulat njihen më së shumti për pendët ekstravagante të ekranit të mashkullit, të cilat, pavarësisht se rriten nga shpina, mendohen si bisht. "Treni" është në të vërtetë i përbërë nga mbulesat e sipërme të bishtit jashtëzakonisht të zgjatur. Vetë bishti është kafe dhe i shkurtër si te peahen. Ngjyrat nuk rezultojnë nga ndonjë pigment jeshil ose blu, por nga mikro-struktura e puplave dhe fenomenet optike që rezultojnë.[23] Pendët e gjata të trenit (dhe shtyllat tarsal) të mashkullit zhvillohen vetëm pas vitit të dytë të jetës. Trenat e zhvilluar plotësisht gjenden te zogjtë më të vjetër se katër vjet. Në Indinë veriore, këto fillojnë të zhvillohen çdo shkurt dhe derdhen në fund të gushtit.[24] Lulëzimi i puplave të fluturimit mund të përhapet gjatë gjithë vitit.[25]

Pallulat ushqehen me foragjere në tokë në grupe të vogla, të njohura si grumbuj, që zakonisht kanë një gjel dhe 3 deri në 5 pula. Pas sezonit të shumimit, kopetë priren të përbëhen vetëm nga femra dhe të rinj. Ato gjenden në ambient të hapur herët në mëngjes dhe priren të qëndrojnë të mbuluar gjatë vapës së ditës. Ata duan të lahen me pluhur dhe në muzg, grupet ecin në një skedar të vetëm në një gropë uji të preferuar për të pirë. Kur shqetësohen, ata zakonisht arratisen duke vrapuar dhe rrallë shkojnë për të fluturuar.[9]

Pallulat prodhojnë thirrje të forta veçanërisht në sezonin e shumimit. Ata mund të thërrasin natën kur janë të alarmuar dhe zogjtë fqinjë mund të thërrasin një stafetë si seri. Gati shtatë variante të ndryshme thirrjesh janë identifikuar në pallonj, përveç gjashtë thirrjeve të alarmit që prodhohen zakonisht nga të dy gjinitë.[26]

Pallulat ngrihen në grupe gjatë natës në pemë të larta, por ndonjëherë mund të përdorin shkëmbinj, ndërtesa ose shtylla. Në pyllin Gir, ata zgjodhën pemë të larta në brigjet e pjerrëta të lumenjve.[27][28] Zogjtë mbërrijnë në muzg dhe thërrasin shpesh përpara se të zënë pozicionin e tyre në pemët e bregut.[29] Për shkak të këtij zakoni të grumbullimit në robëri, në këto vende bëhen shumë studime të popullsisë. Struktura e popullsisë nuk është kuptuar mirë. Në një studim në Indinë veriore (Jodhpur), numri i meshkujve ishte 170–210 për 100 femra, por një studim që përfshin numërimin e mbrëmjeve në vendin e strehës në Indinë jugore (Injar) sugjeroi një raport prej 47 meshkuj për 100 femra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Weekley, E (1921). An etymological dictionary of modern English (në anglisht). John Murray, London. ISBN 1-176-40695-7.
  2. ^ Lal, Krishna (2007). Peacock in Indian art, thought and literature (në anglisht). Abhinav Publications. fq. 11, 26, 139. ISBN 978-81-7017-429-5.
  3. ^ Burton, R F (1884). The book of the sword (në anglisht). Chatto and Windus, London. fq. 155. ISBN 0-486-25434-8.
  4. ^ Hehn, Victor; James P. Mallory (1976). Cultivated plants and domesticated animals in their migration from Asia to Europe: historico-linguistic studies Volume 7 of Amsterdam studies in the theory and history of linguistic science Amsterdam studies in the theory and history of linguistic science. Series I, Amsterdam classics in linguistics,1800-1925 (në anglisht). John Benjamins Publishing Company. fq. 263. ISBN 90-272-0871-9.
  5. ^ Dodsworth, P.T.L. (1912). "Occurrence of the Common Peafowl Pavo cristatus, Linnaeus in the neighbourhood of Simla, N.W. Himalayas". Journal of the Bombay Natural History Society (në anglisht). 21 (3): 1082–1083.
  6. ^ Whitman, C.H. (1898). "The birds of Old English literature". The Journal of Germanic Philology (në anglisht). 2 (2): 40. doi:10.5962/bhl.title.54912.
  7. ^ Nair, P. T. (1974). "The Peacock Cult in Asia" (PDF). Asian Folklore Studies (në anglisht). 33 (2): 93–170. doi:10.2307/1177550. JSTOR 1177550. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 shkurt 2009.
  8. ^ Ali, S; Ripley, S D (1980). Handbook of the birds of India and Pakistan (në anglisht). Vëll. 2 (bot. 2nd). Oxford University Press. fq. 123–126. ISBN 0-19-562063-1.
  9. ^ Long, J. L. (1981). Introduced Birds of the World (në anglisht). Agricultural Protection Board of Western Australia.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]