Jump to content

Parku Kombëtar i Dajtit

Coordinates: 41°12′57″N 19°33′12″E / 41.2157°N 19.5532°E / 41.2157; 19.5532
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°12′57″N 19°33′12″E / 41.2157°N 19.5532°E / 41.2157; 19.5532

Parku Kombëtar i Dajtit është një nga parqet tona kombëtare i vendosur 26 km ne lindje te Tiranës dhe 50 km nga aeroporti "Nënë Tereza". Ai ze një sipërfaqe prej 3300 h. Ne te gjenden individë ahu 200 vjeçar te cilët pasurojnë një monument te madh natyror te vendit tone. Ky vend është shume i frekuentuar nga turistet. Ai njihet edhe si "Ballkoni natyror i Tiranës" i cili ofron mundësi akomodimi për turistet. Ne parkun kombetar te Dajtit jane vendosur lojera dhe gjera per tu argetuar nga te gjithe grupmoshat.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]