Parku Kombëtar Zall Gjoçaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Parku Kombëtar Zall Gjocaj)
Jump to navigation Jump to search
Parku Kombëtar Zall Gjoçaj
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar Zall Gjoçaj
Harta që tregon vendndodhjen e Parku Kombëtar Zall Gjoçaj
Koordinatat 41°42′32″V 20°11′10″L / 41.70889°V 20.18611°L / 41.70889; 20.18611Koordinatat: 41°42′32″V 20°11′10″L / 41.70889°V 20.18611°L / 41.70889; 20.18611
Identifikuesi 101428
Shteti Shqipëria Shqipëria
Rrethi Mat
Qarku Dibër
Bashkia Burrel
Sipërfaqja 140 ha
Krijimi 15 janar, 1966[1]


Zall Gjoçaj është një park kombëtar në qarkun e Dibrës, Shqipëri, dhe ka një sipërfaqe prej 140 ha.[1]

Parku së bashku me zonën rreth tij ka vlera shumë të larta të biodiversitetit dhe një mori habitatesh, llojesh bimore e shtazore.[2] Takohen pyje me pishë, arrnen, rrobull, ah dhe lloje endemike e subendemike, livadhe alpine, liqene akullnajore, përrenjë të shumtë dhe një faunë karakteristike të veçantë.[2] Nga gjitarët e mëdhenj takohen ariu (Ursus arctos), ujku (Canis lupus), rrëqebulli (Felis lynx), kaprolli (Capreolus capreolus), dhe nga shpendët shqiponja e malit (Aquila chrysaetos).[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "RRJETI I ZONAVE TE MBROJTURA NE SHQIPERI". mjedisi.gov.a. mjedisi.gov.al. Marrë më 24 maj 2016.
  2. ^ a b c "Agjencia Kombëtare e Zonave të Mbrojtura në Shqipëri". akzm.gov.al. akzm.gov.al. Marrë më 24 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]