Parku Kombëtar Mali i Tomorrit

Coordinates: 40°25′12″N 20°48′00″E / 40.42000°N 20.80000°E / 40.42000; 20.80000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Parku Mali i Tomorrit)
Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit"
IUCN kategoria II (park kombëtar)
Mali Tomorr nga kalaja e Beratit
Mali Tomorr nga kalaja e Beratit
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Albania" does not exist.
Koordinatat40°25′12″N 20°48′00″E / 40.42000°N 20.80000°E / 40.42000; 20.80000
Identifikuesi346
ShtetiShqipëri
VendndodhjaNdodhet në Lindje të qytetit të Beratit dhe në veriperëndim të qytetit të Çorovodes. Bashkia Berat, Poliçan, Skrapar.
Sipërfaqja23.444,2 ha
Krijimi2012
AdministrimiMinistria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave


Parku Kombetar Mali i Tomorrit ka një sip 23444.2 ha dhe ndodhet në lindje të qytetit muze të Beratit. Ky park Kombetar ndodhet ne 2 Qarqe te mbedha si ai i Beratit dhe ai i Elbasanit 3 rrethe dhe pikerish ne Rrethin e Beratit me sip 8400 Ha, Rrethin e Skraparit 15 045 Ha dhe Rrethin e Gramshit 1278 Ha Në të ndodhet Mali i Tomorrit me lartesi prej 2 416 mbi nivelin e detit, që nga larg të jep përshtypjen e një kështjelle natyrore gjigante. Bukuritë natyrore të parkut janë evidente në çdo stinë.[1]


Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "AZKM". Parku Kombëtar "Mali i Tomorrit". AZMK. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2019. Marrë më 3 qershor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]