Partia për Prosperitet Demokratik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia për Prosperitet Demokratik (PPD) është një parti politike e shqiptarëve etnikë në Republikën e Maqedonisë . Ajo u themelua më 15 prill 1990 .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1992 deri në vitin 1998, PPD ishte pjesë e qeverive të koalicionit të udhëhequr nga LSDM . Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 1998, PPD kaloi në opozitë dhe që atëherë mbështetja për PPD filloi të bjerë në mënyrë drastike. Ish partia më e fortë në mesin e shqiptarëve etnikë në Republikën e Maqedonisë fitoi vetëm 2.3% të votave dhe vetëm dy mandate në Parlament në zgjedhjet parlamentare të vitit 2002 . [1] Në zgjedhjet parlamentare të vitit 2006, mori pjesë në një koalicion me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe fitoi tre mandate. [2] Pas zgjedhjeve, PPD ishte në opozitë, por në maj të vitit 2007 kryesia e partisë vendosi të pranojë ofertën e kryeministrit të sapozgjedhur të atëhershëm Nikolla Gruevski për të hyrë në koalicionin qeveritar, duke marrë Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale . Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, partia u paraqit në mënyrë të pavarur dhe humbi tre mandatet parlamentare.

Partia më vonë kandidoi e pavarur në zgjedhjet parlamentare në 2011, 2014 dhe 2016 pa fituar asnjë mandat. [3] [4] [5] Kryetar i PPD-së është Abduladi Veiseli, dhe paraardhësit e tij ishin: Nevzat Halili, Abdurrahman Aliti dhe Imer Imeri . Partia u shua në vitin 2017 dhe anëtarësimi i kaloi Besës dhe Aleancës për Shqiptarët . [6]

Zgjedhjet presidenciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Partia kishte një kandidat për president të Maqedonisë, liderin e atëhershëm të partisë, Muhamed Halili, i cili fitoi 45.731 vota ose 4.4% të numrit të përgjithshëm të votave në zgjedhjet presidenciale të vitit 1999 . Halili nuk arriti të kualifikohej në raundin e dytë të zgjedhjeve.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Пратенички состав 2002-2006 Arkivuar 10 qershor 2017 tek Wayback Machine, официјален портал на Собранието на Република Македонија
  2. ^ Пратенички состав 2006-2008 Arkivuar 15 qershor 2017 tek Wayback Machine, официјален портал на Собранието на Република Македонија
  3. ^ Пратенички состав 2011-2014 Arkivuar 19 qershor 2017 tek Wayback Machine, официјален портал на Собранието на Република Македонија
  4. ^ Пратенички состав 2014-2016 Arkivuar 19 qershor 2017 tek Wayback Machine, официјален портал на Собранието на Република Македонија
  5. ^ Пратенички состав 2016-2020 Arkivuar 29 maj 2023 tek Wayback Machine, официјален портал на Собранието на Република Македонија
  6. ^ По 27 години згасгаснува ПДП[lidhje e vdekur përfundimisht]