Jump to content

Pekanbaru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pekanbaru
Qytet
Nofkat: 
"PKU", "Pekan", "Pakan", "Pakanbaru"
Popullsia
 • Gjithsej1.038.118
TargatBM
Faqja zyrtarewww.pekanbaru.go.id

Pekanbaru është kryeqyteti i provincës Riau, Indonezi, dhe qendra kryesore ekonomike në pjesën lindore të ishullit Sumatra. Sipas vitit 2015, qyteti ka pasur 1,038,118 banorë.[1] Pekanbaru ishte fillimisht e ndërtuar si market nga tregtarët Minangkabau gjatë shekullit të 18. Emri i qytetit rrjedh nga fjala malajzese që do të thotë 'market i ri' ('pekan' do të thotë market dhe 'baru' do të thotë i ri).

Pekanbaru është qyteti i tretë më i populluarizuar në ishullin Sumatra pas Medanit dhe Palembangut me popullsi 950,571 e regjistruar në shtator 2013.[2]

Pluralizmi përreth qytetit mund të reflektohet nga larmia e feve dhe lirisë së besimit në mesin e njerëzve në Pekanbaru. Islami bën pjesën më të madhe në këtë qytet, e ndjekur nga krishterimi (protestantizmi dhe katolicizmi), si dhe budizmi dhe përqindja e vogël e hinduizmit dhe konfucianizmit. Çdo fe në këtë qytet përfaqësohet nga prania e vendeve adhuruese përkatëse të fesë, siç është Xhamia e Madhe An-Nur dhe Xhamia Raya Pekanbaru për komunitetin musliman, Kisha Shën Maria A Fatima dhe Kisha Shën Paul për komunitetin katolik, Kisha HKBP për komunitetin protestant si dhe Vihara Dharma Loka dhe Vihara Sasana Loka për komunitetin budist dhe konfucian dhe Pura Agung Jagatnatha për komunitetin hindu në Pekanbaru.

Indonezishtja është gjuha zyrtare që flitet nga qytetarët e Pekanbaru. Për përdorim joformal, njerëzit përgjithësisht përdorin gjuhën Minangkabau në aktivitetet e tyre ekonomike dhe të përditshme, veçanërisht në zonën e tregut. Përveç kësaj, malajzisht dhe javanisht janë gjithashtu të folura gjerësisht për shkak të popullsisë së madhe të malajzesve dhe popullsisë javanese në Pekanbaru. Hokkien është folur kryesisht nga Tionghoa, pasi shumica e indonezianëve kineze në Pekanbaru i përkasin popullit Hokkien. Në fakt, shumë indonezianë kinezë në Pekanbaru vijnë nga rajone të tjera në Riau si Selat Panjang, Bengkalis dhe Siak, së bashku me indonezët kinezë të cilët janë me origjinë nga vetë Pekanbaru. Për më tepër, shumë indonezianë kinezë sidomos nga Sumatra Veriore, veçanërisht Medan dhe Sumatra Perëndimore rajonet kanë lëvizur në Pekanbaru për shkak të mundësive dhe rritjes së shpejtë ekonomike në zonë që nga vitet 1990 dhe 2000.

Pekanbaru ndahet në 12 distrikte[3] lista e distrikteve janë mëposht:

Distrikte Zona urbane
Bukit Raya Simpang Tiga
Lima Puluh Rinties
Marpoyan Damai Tangkerang Tengah
Payung Sekaki Labuh Baru Timur
Pekanbaru Kota Tanah Tinggi
Sail Cinta Raja
Senapelan Padang Bulan
Sukajadi Sukajadi
Rumbai Sri Meranti
Rumbai Pesisir Lembah Damai
Tampan Sudomulyo Timur
Tenayan Raya Kulim

Pekanbaru ka një klimë tropikale të pyjeve të shiut.[4] Ashtu si me shumë qytete me një klimë ekuatoriale, temperatura ndryshon vetëm pak gjatë gjithë vitit. Muaji më i nxehtë është maji me temperaturë mesatare 27.6 °C, ndërsa muaji më i ftohtë është janari me temperaturë mesatare 26.4 °C. Akumulimi i reshjeve gjithashtu mbetet i vazhdueshëm gjatë gjithë vitit pa asnjë sezon të vërtetë të thatë. Muaji me më së shumti reshje është nëntori me reshjet prej 312 milimetra, ndërsa reshjet më të ulëta janë korriku me reshje prej 123 milimetra.

Kryetarët e Bashkisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është “Lista e Kryetarëve të Pekanbarus” nga viti 1946 deri në ditët e sotme.[5]

No Emri Fillimi i mandatit Fundi i mandatit Zëvendës i kryetarit Ref.
1 Datuk Wan Abdul Rahman 17 maj 1946 11 nëntor 1950
2 Datuk Ahmad 11 nëntor 1950 7 maj 1953
3 Tengku Ilyas 7 maj 1953 1 qershor 1956
4 Muhammad Yunus 1 qershor 1956 14 maj 1958
5 Okm Jami 14 maj 1958 9 nëntor 1959
(1) Datuk Wan Abdul Rahman 9 nëntor 1959 29 mars 1962
6 Tengku Bay 29 mars 1962 1 qershor 1968
7 Raja Rusli 1 qershor 1968 10 dhjetor 1970 -
8 Abdul Rahman Hamid 10 dhjetor 1970 10 dhjetor 1975
10 dhjetor 1975 5 korrik 1981
9 Ibrahim Arsyad 5 korrik 1981 21 korrik 1986 -
10 Farouq Alwi 21 korrik 1981 21 korrik 1986
21 korrik 1986 22 korrik 1991
11 Oesman Effendi Apan 22 korrik 1991 18 korrik 1996 -
18 korrik 1996 18 korrik 2001
12 Herman Abdullah 18 korrik 2001 18 korrik 2006
18 korrik 2006 18 korrik 2011 Erizal Muluk
18 korrik 2011 25 janar 2012 [6]
13 Firdaus 26 janar 2012 26 janar 2017 Ayat Cahyadi
Edwar Sanger 27 tetor 2017 [7]
26 janar 2017 22 maj 2017 [8]
(13) Firdaus 22 maj 2017 Në detyrë Ayat Cahyadi [9]
  1. ^ a b "Kota Pekanbaru Dalam Angka 2016"
  2. ^ antarariau.com – Dinas Kependudukan dan Catatan Sipil Pemerintah Kota Pekanbaru
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2012. Marrë më 3 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Climate Pekanbaru: Temperature, Climograph, Climate table for Pekanbaru - Climate-Data.org". en.climate-data.org. Marrë më 7 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Situs resmi Pemerintah Kota Pekanbaru". Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2018. Marrë më 3 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ [http://bappeda.pekanbaru.go.id/berita/493/syamsurizal-dilantik-jadi-plt-wali[lidhje e vdekur] kota-pekanbaru/page/1/ Bappeda Pekanbaru
  7. ^ "Gubernur Riau Lantik Pelaksana Tugas Walikota Pekanbaru". Riau Green. 27 tetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Edwar Sanger Resmi Jabat Pj Walikota, Beri Sinyal Akan Melakukan Mutasi". TribunNews Riau. Marrë më 10 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Wali Kota Dr Firdaus MT Resmi Dilantik". Dinas Komunikasi Informatika Statistik Dan Persandian Kota Pekanbaru. 22 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2017. Marrë më 10 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)