Plumba perandorit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Stampa:Plumba perandorit
Origjinali Plumba perandorit
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 103:00
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Mevlan Shanaj
Muzika e filmit Limos Dizdari
Drejtori artistik Jorgji Lole
Prodhuesi i filmit: RTSH
Aktorë kryesorë
Kastriot Çaushi
Vangjush Furxhi
Agim Qirjaqi
Sandër Prosi
Aktorët tjerë
Liza Laska
Robert Ndrenika
Jorgaq Tushe
Spiro Strati


Plumba perandorit është një film shqiptar i vitit 1980, Producent: RTSH, me regjizor Mevlan Shanaj.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një i ri nga jugu i Shqipërisë, niset për në kryeqytet për një jetë më të mirë. Gjatë asëkohe në Tiranë pritej të vinte perandori i Italisë, dhe vendi ziente nga zhurmat e makinave ushtarake por edhe nga përgatitjet e bujshme. Ndërkohë ishte arestuar edhe i vëllai ku ekzekutohet, pasi merte pjesë në lëvizjen antifashiste. Urejtja e nxiti të merte një vendim që të qëllonte kundër perandorit.

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]