Qarku Klaipėda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarku Klaipėda
Klaipėdos apskritis
Klaipėda, qyteti më i madh në qark
Klaipėda, qyteti më i madh në qark
Flamuri i Qarku Klaipėda
Stema Qarku Klaipėda
Vendndodhja e Qarkut Klaipėda
Vendndodhja e Qarkut Klaipėda
VendiLituania Lituania
Qendra administrativeKlaipėda
Komunat
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.222 km2 (2.016 sq mi)
 (8% e sipërfaqes së Lituanisë)
Popullsia
 (2020-01-01)
 • Gjithsej319.958
 • Vendi3rd of 10 (11.4% e popullsisë së Lituanisë)
 • Dendësia61,000/km2 (160,000/sq mi)
GDP
 • Total€7.0 billion (2022)
 • Per capita€21,300 (2022)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166LT-KL
IZHNJ (2018)0.871[2]
very high · 3-ta

Qarku Klaipėda (Lituanisht: Klaipėdos apskritis) është një nga dhjetë qarqetLituani, që kufizohet me Qarkun Taurage në juglindje, me Qarkun Telšiai në verilindje, me KurzemeLetoni në veri dhe me Oblastin e KaliningraditRusi në jug. Në perëndim është Deti Baltik. Ai shtrihet në perëndim të vendit dhe është i vetmi qark që ka një vijë bregdetare dhe nuk është pa dalje në det. Kryeqyteti i saj është Klaipėda. Më 1 korrik 2010, administrata e qarkut u hoq,[3] dhe që nga ajo datë, Qarku Klaipėda mbetet si njësi territoriale dhe statistikore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e qytetit të Klaipėda
Komuna e distriktit Klaipėda
Komuna e distriktit Kretinga
Komuna Neringa
Komuna e qytetit të Palanga
Komuna e distriktit Skuodas
Komuna e distriktit Šilutė

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Topografia e Qarkut Klaipėda është e ndarë në tre rajone, më i larti në lindje dhe më i ulëti në perëndim: Rrafshnalta Perëndimore Zemaičiai në lindje, Rrafshnalta Perëndimore Zemaičiai në qendër dhe Ultësira Pajurys në perëndim dhe në bregun baltik. .

Qarku Klaipėda kufizohet me Oblastin e Kaliningradit, Rusi, në jug nëpërmjet Nemunas, i cili derdhet në Lagunën Curonian. Curonian Spit, një Vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, është i ndarë midis Qarkut Klaipėda, Lituani dhe Oblastit të Kaliningradit, Rusi. Ana lituaneze e spit ndahet nga Lituania kontinentale nëpërmjet një hapjeje të vogël midis Klaipėda dhe Smiltynė ku Laguna Curonian derdhet në Detin Baltik.

Distrikti Skuodas është burimi i Šventoji, i cili derdhet në veri në Kurland, Letoni, përsëri në Qarkun Klaipėda përpara se të derdhet në Detin Baltik në vendbanimin bregdetar të Šventoji.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke qenë i vetmi qark në bregdetin Baltik të Lituanisë, Qarku Klaipėda dallohet për klimën e tij detare. Ka pak ndryshime në temperaturën mesatare ditore. Mesatarisht, dimrat janë relativisht më të ngrohtë dhe verat janë relativisht më të freskëta se pjesa tjetër e Lituanisë. Stuhitë dhe periudhat me mjegull janë të shpeshta në dimër. Në vende në të gjithë qarkun, normat vjetore të reshjeve mund të arrijnë deri në 876 mm në vit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2020, popullsia e Qarkut Klaipėda ishte 319,958. Përafërsisht 69% janë urbane, ndërsa 30% e mbetur janë rurale. Është qarku i tretë më i populluar në Lituani.

Gjinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2020, afërsisht 52% e njerëzve janë femra dhe 47% janë meshkuj.

Grupet etnike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja etnike në vitin 2001 ishte:[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gross domestic product by region in 2022 osp.stat.gov.lt
  2. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  3. ^ "Dėl apskričių viršininkų administracijų likvidavimo" (në lituanisht). Seimas of the Republic of Lithuania. Marrë më 21 gusht 2011.
  4. ^ "Archived copy" (PDF) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-01-05. Marrë më 2012-01-12.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)