Jump to content

Samantha Cristoforetti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Astronauta

Samantha Cristoforetti

Samantha Cristoforetti (Milano, 26 Prill 1977) është një astronaute dhe aviatore italiane, gruaja e parë italiane në ekuipazhet e Agjencisë Evropiane të Hapësirës.

Me misionin ISS Expedition 42 / Expedition 43 të 2014 - 2015 ajo arriti rekordin Evropian dhe rekordin e femrave për të qëndruar në hapësirë, në një fluturim të vetëm ( 199 ditë ), [1] kjo e fundit u tejkalua në Shtator 2017 nga Amerikani Peggy Whitson [2] nga ana tjetër u tejkalua në vitin 2019 nga kolegu Koch.

Lindur në Milano në 1977 [3], ajo është me origjinë nga Malé ( Trento ), ku u rrit [4] [5] . Në 1994 ai vendosi të thellojë karrierën e tij shkollore duke u transferuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku, në sajë të programit Intercultura, ajo ndoqi shkollën e mesme qendrore të Saint Paul në Saint Paul, Minesota për një vit. [6] Ajo përfundoi studimet e larta në fillim në Bolzano dhe më pas në Trento [7], duke fituar gjithashtu një diplomë në inxhinieri mekanike në ' Universitetin Teknik të MonakosBavarisë, në Gjermani, në 2001. [8]

Në vitin 2001, ajo filloi karrierën e saj si pilote e Akademisë së Forcave Ajrore [3], duke arritur gradën e Kapitenit.

Në Tetor 2004 ajo u diplomua në Shkencat Aeronautike në ish - Fakultetin e Shkencave Politike, tani Departamenti i Shkencave Politike, i Universitetit Federico II të Napolit me 110/110 spikatur lavdërim. [9] Cristoforetti ndoqi Akademinë Aeronautike të Pozzuoli. [10]

Në maj 2009, ajo u zgjodh nga Agjencia Evropiane e Hapësirës ( ESA ) dhe, pas 5 vitesh, ajo u bë astronautja e parë femër me kombësi italiane, që kryente një fluturim hapësinor.

Samantha në ISS

Më 11 qershor 2015, pas 199 ditësh dhe disa orësh, në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, kthimi në Tokë, në Kazakistan, u bë në 15:44 me kohën italiane. [11]

Në Shtator 2015 ajo u emërua ambasadore e UNICEF, gjatë një aktiviteti të organizuar nga Forcat Ajrore Italiane. [12]

Ajo ka dy fëmijë me partnerin e saj Lionel Ferra, një francez dhe gjithashtu një inxhinier. [13] [14]

Në 2001 ajo u pranua në Akademinë Aeronautike të Pozzuoli, duke e lënë atë në 2005, si një oficer i rolit normal të detarisë dhe me një diplomë në shkencat aeronautike në Universitetin Federico II në Napoli [15] . Gjatë akademisë, ajo u shqua si një nxënëse model, duke marrë çmimin saber nderi, dhënë atyre që njihen si të parët në klasë për tre vjet rresht.

Më pas, në 2005 dhe 2006, ajo u specializua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me programin e Trajnimit të Përbashkët të Jet Pilotit Euro-NATO ( ENJJPT ) në Bazën e Forcave Ajrore Sheppard në Uichita Falls në Teksas [15], ku ajo u bë një pilote lufte dhe ishte caktuar në Grupin e 132 të Fluturimit të Krahut të 51 - të të Istranës në Itali.

Kurrikula e saj operacionale përfshin shërbimet në krahun e 61 - të të Galatina, krahun e 32 - të ( Aeroporti i Amendola ) dhe krahun e 51 - të të Istranës, së pari si pjesë e Skuadronit të Lidhjeve ( 2007-2008 ) dhe më pas i Grupit të 132 - të Cacciabombardieri ( 2009 ), dhe kualifikimin për të pilotuar avionët Aermacchi SF-260, Cessna T-37 Tweet, Northrop T-38 Talon, Aermacchi MB-339 A, Aermacchi MB-339CD dhe AMX International AMX [15].

Në dhjetor 2019, ajo njoftoi largimin e saj nga Forcat Ajrore, që përkon me përfundimin e paraburgimit të detyrueshëm 19-vjeçar, që e lidhi atë me forcat e armatosura. [16]

Në maj 2009, ajo u zgjodh si astronaut nga Agjencia Evropiane e Hapësirës ( ESA ) si gruaja e parë Italiane dhe e treta Evropiane ndonjëherë pas Britanikes Helen Sharman ( 1991 ) dhe Francezes Claudie Haigneré ( 2001 ), [17] duke rezultuar midis gjashtë më të mirave të një përzgjedhjeje, në të cilën kishin marrë pjesë 8500 burra dhe gra.

Misioni i parë në të cilin merr pjesë Cristoforetti, që zgjat rreth 6 - 7 muaj, quhet ISS Expedition 42/43 <i id="mwhw">Futura</i> [18] dhe parashikon, më 23 nëntor 2014, mbërritjen e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës në bordin e një automjeti Sojuz [19] ; është misioni i parë i një gruaje italiane në hapësirë [20] [21] dhe i astronautit të shtatë italian, paraprirë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar ( ISS ) nga Umberto Guidoni, Paolo Nespoli, Roberto Vittori dhe Luca Parmitano.

Në programin e misionit ka eksperimente mbi fiziologjinë njerëzore, analizën biologjike dhe shtypjen 3D në mungesë peshe, në mënyrë që të eksperimentohet gjithashtu mundësia e shtypjes së pjesëve rezervë për vetë stacionin, pa pasur nevojë të varet nga dërgesat nga toka [22] [23]. Samantha Cristoforetti personalisht teston pajisjet inovative të programit Drain Brain [24] [25] [26] zhvilluar nga prof. Paolo Zamboni i Qendrës për Sëmundjet Vaskulare të Universitetit të Ferrara mbi diagnozën gravitacionale të kthimit të venave cerebrale në telemjekësinë [27] [28] .

Misioni "e ardhmja"

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulmi i karrierës së saj është kur ajo zgjidhet për misionin e quajtur Futura, ekspeditë 42 dhe ekspeditë 43 [29], një mision afatgjatë i ASI në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, që zgjat 199 ditë, nga 23 nëntor 2014 deri më 11 qershor 2015. Përgatitja për misionin zgjati më shumë se 2 vjet, duke filluar në korrik 2012 dhe u zhvillua kryesisht në Zvëzdnyj gorodok, Qyteti i Yjeve, i njohur gjithashtu si Star City, qendra ruse e trajnimit të astronautëve.

Trajnimi filloi në korrik 2012, kur u caktua nga ESA për misionin Futura dhe ka qenë shumë i popullarizuar në internet falë një ditari të përditshëm, duke filluar nga 500 ditë para nisjes, i cili fillimisht u vendos për në Dhjetor 2014, mbajtur nga vetë astronautja në Anglisht dhe përkthyer pothuajse menjëherë në italisht, frëngjisht dhe spanjisht nga AstronautiNews [30], Cap sur l'Espace [31] dhe Intervidia [32], tre revista astronautike të specializuara në përhapjen në gjuhët e tyre përkatëse kombëtare. Astronauti udhëtoi midis qendrave të trajnimit në Rusi, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, për të përfunduar trajnimin e tij, pasi secila qendër specializohet në pjesën e stacionit hapësinor nën juridiksionin e saj.

Në korrik 2013, trajnimi vazhdon në Star City, duke u përqëndruar në manovrat e anijes Sojuz në operacionet nominale dhe situatat emergjente. Trajnimi kryhet në klasë, në simulatorët e navigimit dhe në simulatorët e gravitetit centrifugale. Pas një ndalese të shkurtër në Gjermani, në fund të korrikut për të ndjekur procedurat administrative, ajo fluturoi për në Hjuston, ku kaloi 4 javë trajnim në lidhje me sektorin amerikan të ISS. Ajo praktikoi funksionimin e krahut robotik Kanadez dhe përgatitjen për aktivitete ekstravezikulare, veçanërisht për t'u njohur me kostumet hapësinore të SHBA. Ai gjithashtu mori trajnim shëndetësor, me praktika të ndihmës së parë dhe përdorimin e pajisjeve mjekësore, për eksperimente shkencore në gravitetin zero.

Në shtator ajo kthehet në Këln, Gjermani për stërvitje në modulin Evropian Columbus dhe anijen kozmike ATV, ndërsa në fund të muajit ajo është përsëri në Rusi. për një fazë trajnimi mbi kostumet Orlan, kostumet hapësinore ruse për aktivitete ekstravezike. Këtu nuk ka mungesë të rishikimeve për disa procedura emergjente në stacionin hapësinor dhe në Soyuz, duke përfshirë një simulim në një centrifugë në 8g, 8 herë gravitetin e Tokës, për të simuluar një rikthim anormal të Soyuz. Më 5 tetor ai u kthye në Këln, për stërvitje mbijetese në ujë, në rast të një uljeje të gabuar të Soyuz. Për shkak të mbylljes së qeverisë federale të SH.B.A.- së, disa trajnime të planifikuara në Hjuston u shtynë dhe trainimi i SH.B.A.- ve mund të rifillonte vetëm në 11 Tetor. Pas një periudhe tjetër 6 - javore për mirëmbajtjen dhe operacionet rutinë të Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, duke përfshirë higjienën personale, pastrimin e mjediseve, vajosjen e pajisjeve mekanike, ajo kthehet në Këln për një trajnim tjetër intensiv në ATV deri në fund të Nëntorit.

Në dhjetor, ajo është përsëri në Rusi, ku vazhdon të përmirësojë pajisjet e kryera nga Roskosmos, ku rrit besimin e tij, në përdorimin e kostumit Sokol dhe navigimin manual të Soyuz.

Në fillim të vitit 2014, viti i fillimit, disa detaje të trajnimit janë ristrukturuar, me vizita të reja në të gjitha qendrat e mëparshme, plus një në Japoni. Duke filluar nga 26 Janari, 4 javë trajnim fillojnë në Moskë, pasuar nga 2 në Japoni dhe Hjuston deri më 28 Mars, para se të kthehen në Këln. Cristoforetti, përveç përgatitjes për nisjen në 24 nëntor, duhet të përgatitet edhe si ekuipazh rezervë për misionin, që niset më 29 maj.

Nga 10 prilli, ajo është përsëri në Moskë deri në 14 maj, kur i duhet të transferohet në Baikonur, si përfaqësues i ekuipazhit rezervë të misionit Soyuz TMA-13M, i cili funksionoi mirë. Ajo kthehet në Këln në fillim të qershorit, pastaj largohet për në Hjuston në korrik, Moskë në gusht dhe përsëri në Shtetet e Bashkuara në shtator. Në fillim të tetorit ai kthehet në Këln për herë të fundit para nisjes së tij, pak para se të kthehej në Moskë për të përfunduar trajnimin e tij dhe të largohej disa ditë para nisjes për në Baikonur.

Aktivitetet pas misionit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Samantha Cristoforetti, komandoi misionin NEEMO 23 nga 10 deri më 22 qershor 2019. [33] [34]

Misioni i dytë hapësinor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 maj 2021, u njoftua se Samantha Cristoforetti do të marrë pjesë si specialist misioni, në fluturimin SpaceX Crew-4 [35]. Më vonë ajo do të marrë komandën e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës gjatë misionit të Ekspeditës 68, duke u bërë kështu astronautja e katërt femër që merr këtë rol, e para joamerikane [36] . Pavarësisht nga gjinia, ai do të jetë kapiteni i pestë astronaut evropian i stacionit dhe i dyti italian (pas Luca Parmitano ).

Samantha Cristoforetti ishte, përveç një astronaut, një karakter shumë aktiv në përhapjen shkencore, në shtyp, televizion dhe rrjete sociale.

Ajo mbajti një ditar të detajuar të misionit Futura, nga 500 ditë më parë në 200 ditë pas nisjes, kur u kthye nga ISS në tokën Kazakistane. Sipas vetë pranimit të saj, ajo preferoi të shmangte rrjetin social Facebook për botimin e përditshëm të ditarit të saj, e shqetësuar për lajmet jo shumë siguruese në lidhje me përdorimin e pahijshëm që ishte bërë me informacionin e përdoruesve në atë kohë [37], në vend që të përdorte Google+ si një platformë. kryesore në anglisht dhe duke i deleguar ISAA ( Shoqata Italiane për Astronautikën dhe Hapësirën, e cila vetë është anëtare e nderit ) përkthimin e ditarit të saj në italisht që do të botohet në një nën-faqe të faqes në internet të ESA [38]. Ai shpesh përdor Twitter për të siguruar azhurnime të shkurtra dhe të vazhdueshme mbi përgatitjen e tij për misionet e ardhshme.

Ajo mori pjesë në ARISS, Amator Radio në iniciativën e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar, duke vendosur kontakte me shkollën, Locatelli Oriano në Milano në 2015 dhe duke iu përgjigjur pyetjeve të studentëve.

Më 12 Shkurt 2015, gjatë mbrëmjes së tretë të Festivalit Sanremo, u prezantua një intervistë, që Carlo Conti i kishte drejtuar asaj disa orë më parë në lidhje me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Nderime dhe çmime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Onorificenze

Samantha Cristoforetti merr një diplomë nderi nga Universiteti i Pavia

Stampa:Onorificenze Stampa:Onorificenze

 • Një asteroid i ishte kushtuar asaj, 15006 Samcristoforetti .
 • Më 5 Prill 2016, një hibrid i ri i orkidës spontane zbuluar në Salento dhe i quajtur Ophrys × montalciniae nothosubsp i kushtohet asaj. cristoforettiae, një hibrid i O. incubacea subsp. brutia dhe O. sphegodes subsp. klasike Hibridi në fjalë u botua në revistën kombëtare GIROS ( Grupi Italian për Kërkimin e Orkideve Spontane ). [39]
 • Mattel i kushtoi një kukull Barbie, Samantha Cristoforetti, në traditën e dhënies së vajzave një model pozitiv femëror për t’i frymëzuar ato. [40]
 • Astrosamantha - Gruaja e rekordeve në hapësirë ( 2016 ) nga Gianluca Cerasola, film dokumentar. [41]
 • Stefano Sandrelli (2016). Nello spazio con Samantha. Feltrinelli Kids. Milano: Feltrinelli. ISBN 978-8807922718. {{cite book}}: Mungon |author1= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Anteprima limitata:Stefano Sandrelli, Samantha Cristoforetti. Nello spazio con Samantha. Feltrinelli. ISBN 8858825462. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Samantha Cristoforetti (2018). Diario di un'apprendista astronauta. Le polene. La nave di Teseo. ISBN 978-8893445757. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Anteprima limitata:Samantha Cristoforetti. Diario di un'apprendista astronauta. La nave di Teseo - Volume 6 di Le polene. ISBN 8893445751. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Ajo flet italisht ( gjuhë amtare ), gjermane, angleze, frënge [22], si dhe rusisht, të përdorura në komunikimet midis stacionit hapësinor dhe qendrës së kontrollit tokësor në kozmodromin Baikonur . Ajo po i përkushtohet studimit të kinezishtes, gjithashtu në pritje të një misioni të mundshëm hapësinor të agjencisë kineze të hapësirës. Pavarësisht karrierës së saj të zënë, ajo arrin të gjejë hapësirë për pasionet e saj, kryesisht alpinizëm dhe zhytje. Ajo është një adhuruese e ekskluzivitetit të Star Trek, në fakt ajo zotëron disa uniforma Starfleet. [42]

Kur nuk udhëton për punë, Samantha jeton me partnerin Lionel dhe dy fëmijët e tyre, Kelsi Amel dhe Dorian Lev, pranë qendrës astronautike, të ESA në Këln, Gjermani. [43]

 1. ^ "Tutti i record stabiliti da Samantha Cristoforetti". Rai - Radiotelevisione Italiana Spa. 9 giugno 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 2. ^ "Tornata sulla Terra Peggy Whitson, l'astronauta dei record". la Repubblica. 3 settembre 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 3. ^ a b ESA "Samantha Cristoforetti — Astronauta dell'Agenzia Spaziale Europea". Agenzia Spaziale Europea. 7 maggio 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!); Shiko vlerën e |url= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dalla Val di Sole allo spazio". in Trentino. 2 agosto 2012. Arkivuar nga origjinali më 8 aprile 2014. Marrë më 8 aprile 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 5. ^ "Samantha Cristoforetti torna nella sua Malé". l'Adige.it. 6 giugno 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 6. ^ "Samantha: «Il viaggio nello spazio? È cominciato con un anno all'estero»". Corriere della Sera. 30 gennaio 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 maggio 2019. Marrë më 19 marzo 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 7. ^ "Samantha Cristoforetti si addestra per la missione spaziale di novembre". Alto Adige. 17 febbraio 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 8. ^ "Samantha Cristoforetti e le sue foto spaziali". il Post. 12 febbraio 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 9. ^ "Samantha Cristoforetti: una federiciana in orbita". Università degli Studi di Napoli Federico II. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Perché Samantha Cristoforetti ha lasciato l'Aeronautica militare". ilpost.it. 2 gennaio 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 11. ^ "ESA astronaut Samantha Cristoforetti back on Earth" (në anglisht). Agenzia Spaziale Europea. 11 giugno 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 aprile 2019. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 12. ^ "Samantha Cristoforetti nominata ambasciatore Unicef". Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2015. Marrë më 7 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "AstroSamantha è diventata mamma". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "AstroSam è diventata mamma: è nata la figlia Kelsey Amal". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c "Il Capitano Cristoforetti sull'ISS nel 2014". Aeronautic2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Samantha Cristoforetti lascia l'Aeronautica". agi.it. 31 dicembre 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 17. ^ "Come si diventa astronauta? Lo spiega Samantha Cristoforetti". Gravità zero. 10 febbraio 2011. Arkivuar nga origjinali më 16 febbraio 2011. Marrë më 8 aprile 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 18. ^ "Disegna la missione di Samantha Cristoforetti". Agenzia Spaziale Italiana. 4 dicembre 2013. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2016. Marrë më 7 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 19. ^ "L'astronauta dell'ESA Samantha Cristoforetti volerà sulla Stazione Spaziale nel 2014". Agenzia Spaziale Europea. 3 luglio 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 20. ^ "Astronauti ESA: due italiani, per la prima volta una donna". Agenzia Spaziale Italiana. 20 maggio 2009. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2010. Marrë më 7 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 21. ^ "La prima donna italiana nello spazio andrà in orbita nel 2014". La Stampa. 3 luglio 2012. Arkivuar nga origjinali më 4 maggio 2019. Marrë më 8 aprile 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Tommaso Lorenzini (4 aprile 2014). "Samantha Cristoforetti, la prima italiana nello spazio: "Basta saper fare un po' di tutto"". Libero. Arkivuar nga origjinali më 2 aprile 2019. Marrë më 9 aprile 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 23. ^ "'Sam' apre l'Osteria ai confini dell'universo". ANSA. 28 novembre 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 24. ^ "Il cielo sopra Ferrara. Astrosamantha, la ricerca - Presentazione di Samantha Cristoforetti" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 29 febbraio 2020. Marrë më 1º agosto 2019. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 25. ^ Samantha Cristoforetti in diretta dalla ISS, conclusi con successo gli esperimenti in orbita di Drain Brain[lidhje e vdekur]
 26. ^ "Drain brain - Il Pletismografo" (në italisht). Marrë më 1º agosto 2019. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
 27. ^ Sisini F, Tessari M, Gadda G, Di Domenico G, Taibi A, Menegatti E, Gambaccini M, Zamboni P. "An ultrasonographic technique to assess the jugular venous pulse: a proof of concept". Ultrasound Med Biol. 2015 May;41(5):1334-41. doi: 10.1016/j.ultrasmedbio.2014.12.666. Epub 2015 Feb 18. (PubMed PMID 25704322.). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 28. ^ Zamboni P, Menegatti E, Conforti P, Shepherd S, Tessari M, Beggs C. "Assessment of cerebral venous return by a novel plethysmography method". J Vasc Surg. 2012 Sep;56(3):677-85.e1. Epub 2012 Apr 21. (PubMed PMID 22521804). doi:10.1016/j.jvs.2012.01.074. Arkivuar nga origjinali më 26 gennaio 2020. Marrë më 31 gennaio 2020. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 29. ^ "Nello spazio con Samantha Cristoforetti" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Logbook Diario di bordo della missione Futura" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Le Journal de Bord de Samantha Cristoforetti Archives" (në frëngjisht).
 32. ^ "Intervidia » Bitácora de una Astronauta" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2019. Marrë më 7 korrik 2021.
 33. ^ "NASA Scientists and Astronauts Practice for Space Missions on the Seafloor". Smithsonian magazine. 29 luglio 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 34. ^ "Samantha Cristoforetti comanderà la missione NEEMO 23". AstronautiNews. 27 maggio 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 35. ^ "Commanding role for ESA astronaut Samantha Cristoforetti" (në anglisht). ESA. Maggio 2021. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 36. ^ "Samantha Cristoforetti sarà comandante della Expedition 68" (në italisht). ASI. Maggio2021. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 37. ^ "Samantha Cristoforetti abbandona Facebook: «Mi sento a disagio ad attirare utenti su questa piattaforma»" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 19 agosto 2019. Marrë më 19 agosto 2019. {{cite news}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 38. ^ "Diario di bordo". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Gennaio, Roberto; Gargiulo, Marco; Medagli, Piero (5 aprile 2016). Ophrys ×montalciniae nothosubsp. cristoforettiae (O. incubacea subsp. brutia × O. sphegodes subsp. classica), nuovo ibrido naturale del Salento (Puglia). Vëll. 60 (2017:2). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 40. ^ "Mattel dedica una Barbie a Samantha Cristoforetti". 12 ottobre 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 41. ^ "Samantha Cristoforetti: vita ed esperienze dell'Astronauta Italiana". Alespazio. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "Samantha Cristoforetti racconta la sua passione per Star Trek e Battlestar Galactica". 15 agosto 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |date= (Ndihmë!)
 43. ^ "Samantha Cristoforetti" (në anglisht).

Projekte të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[[Kategoria:Faqe me përkthime të pashqyrtuara]]