Jump to content

Samsuni

Coordinates: 41°17′25″N 36°20′01″E / 41.29028°N 36.33361°E / 41.29028; 36.33361
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Samsun
Në drejtim të akrepave të orës nga lart djathtas: Anija Samsunum-1 dhe bregdeti, Statuja e Nderit, Qendra e Kulturës Atatürk, Trageti Bandırma dhe Muzeu i Hapur i Parkut Kombëtar të Përpjekjes, Sheshi Saathane, Store 55
Në drejtim të akrepave të orës nga lart djathtas: Anija Samsunum-1 dhe bregdeti, Statuja e Nderit, Qendra e Kulturës Atatürk, Trageti Bandırma dhe Muzeu i Hapur i Parkut Kombëtar të Përpjekjes, Sheshi Saathane, Store 55
Location of Samsun
Koordinatat: 41°17′25″N 36°20′01″E / 41.29028°N 36.33361°E / 41.29028; 36.33361
VendiTurqia
ProvincaSamsun
Rajoni gjeografikRajoni i Detit të Zi
Qeveria
 • KryetariMustafa Demir (AK Parti)
Sipërfaqja
 • Gjithsej9,725 km2 (3.754 sq mi)
Lartësia mbidetare
345 m (1.131 ft)
Popullsia
 (2022)
 • Gjithsej1,368,488
 • Dendësia151/km2 (390/sq mi)
Zona kohoreUTC+3 (TRT)
Kodi postar
55XXX
Numri i telefonit362
Targat e automjeteve55
Faqja zyrtareFaqja komunale

Samsun, i njohur historikisht si Sampsounta (greqisht: Σαμψούντα) dhe Amisos (Greqishtja e lashtë: Αμισός), është një qytet në bregun verior të Turqisë dhe një port i madh i Detit të Zi. Qyteti është kryeqyteti i Provincës Samsun e cila ka një popullsi prej mbi 1,350,000. Qyteti është shtëpia e Universitetit Ondokuz Mayıs, disa spitaleve, tre qendrave të mëdha tregtare, klubit të futbollit Samsunspor, një opere dhe një lagje të madhe dhe moderne prodhuese. Një ish vendbanim grek,[1][2] qyteti njihet më së miri si vendi ku Mustafa Kemal Atatürk filloi Luftën për Pavarësinë Turke më 1919.[3]

Samsuni është një qytet i gjatë që shtrihet përgjatë bregut midis dy deltat e lumenjve që dalin në Detin e Zi. Ndodhet në fund të një rruge të lashtë nga Kapadokia: Amisos e antikitetit shtrihej në kodër në veriperëndim të qendrës moderne të qytetit.

Qyteti po rritet me shpejtësi: toka është rikuperuar nga deti dhe shumë blloqe apartamentesh dhe qendra tregtare po ndërtohen aktualisht. Industria po tenton të lëvizë (ose të zhvendoset) në lindje, më larg nga qendra e qytetit dhe drejt aeroportit.

Millet Park në Samsun

Në perëndim të Samsunit, shtrihet Kızılırmak ("Lumi i Kuq", Halys i antikitetit), një nga lumenjtë më të gjatë në Anadoll dhe delta e tij pjellore. Në lindje, shtrihet Yeşilırmak ("Lumi i Gjelbër", Iris i antikitetit) dhe delta e tij. Lumi Mert arrin në det në qytet.

Samsun ka një klimë të lagësht subtropikale (Köppen: Cfa, Trewartha: Cf), tipike për rajonin, por Samsun është megjithatë më i thatë gjatë verës dhe më i butë gjatë dimrit se pjesa më e madhe e bregdetit jugor të Detit të Zi.

Vera është e ngrohtë, temperatura mesatare maksimale është rreth 27 °C në gusht. Dimrat janë të ftohtë në të butë dhe të lagësht, temperatura minimale mesatare më e ulët është rreth 4 °C në janar.

Reshjet janë më të mëdha në fund të vjeshtës dhe në fillim të dimrit. Bora ndodh ndonjëherë midis muajve dhjetor dhe mars, por temperaturat nën pikën e ngrirjes rrallë zgjasin më shumë se disa ditë.

Temperatura e ujit në përgjithësi është e butë, duke u luhatur midis 8-20 °C gjatë gjithë vitit.

Gjatë periudhës së Tanzimatit dhe luftërave pasuese, muslimanët osmanë u mërguan nga Ballkani[4] dhe çerkezët u dëbuan nga rajoni i Kaukazit.[5] Shumë nga banorët e tanishëm e gjurmojnë prejardhjen e tyre nga perëndimi ose lindja e bregdetit të Detit të Zi. Shumica dërrmuese e njerëzve janë muslimanë. Për shkak të kushteve ekonomike në depresion, Samsuni pa një rritje të ngadaltë por graduale të popullsisë deri në vitin 1990. Duke filluar me liberalizimin ekonomik të Turqisë, popullsia e qytetit filloi të rritet me shpejtësi. Në vitin 1990, qyteti raportoi një popullsi prej 322,982. Kjo shifër u rrit në 388,509 deri në vitin 2000, 461,640 në 2008, në 511,601 në 2015. Në vitin 2020, qyteti kishte një popullsi të vlerësuar prej 710,000.[6]

Kisha Protestante e Samsunit

Samsuni si shumë qytete të Perandorisë Osmane përbëhej nga xhami guri, banja, tregje dhe ndërtesa qeveritare, ndërsa gjuha popullore e banimit ishte pothuajse ekskluzivisht prej druri. Qyteti ishte i populluar me shtëpi prej druri të stilit konak me shtëpi më të përpunuara të stilit yali (rezidencë) për të pasurit. Duke filluar në vitet 1950, ndërsa popullsia e qytetit u rrit, shumë prej këtyre strukturave të vjetra prej druri u dogjën ose u shkatërruan dhe u zëvendësuan me ndërtesa banimi me kornizë betoni, të cilat tani janë forma mbizotëruese e ndërtimit në qendër të qytetit. Rritja shpërthyese e popullsisë së qytetit tejkaloi aftësinë e tij për të ndërtuar zyrtarisht banesa për banorët e tij të rinj, duke çuar në ndërtimin e zonave të gjera të gecekondu në periferinë periferike të qytetit. Ndërsa rajoni është modernizuar, qeveria turke ka bërë një përpjekje të plotë për të zëvendësuar gecekondu me banesa të projektuara dhe të ndërtuara zyrtarisht. TOKİ, agjencia shtetërore e ngarkuar me zhvillimin e banesave ka investuar shumë në Samsun, duke ndërtuar disa zhvillime të mëdha banesash sociale për popullsinë në rritje të qytetit.

 • Kisha Protestante Samsun - ndodhet në Atakum
 • Kisha Mater Dolorasa - ndodhet në Ilkadim

Samsun dikur kishte disa kisha ortodokse greke, por shumica u shkatërruan ose u shndërruan në xhami pas Luftës së Pavarësisë Turke.

Sheshe dhe parqe publike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesat më të larta

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa më e lartë e Samsunit është Kullat Gökdelen 1 në 115 m e ndjekur nga Sheraton Hotel Samsun në 115 m. Vitet e fundit, dhjetëra ndërtesa banimi dhe komerciale të mesme kanë ardhur për të populluar horizontin e dikurshëm të ulët të qytetit.

Qendra e Kulturës Atatürk

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koncerte dhe shfaqje të tjera mbahen në Atatürk Kultur Sarayi, i cili ka formën e një kërcimi me ski. "Opera dhe Baleti Shtetëror Samsun" performon në Qendrën Kulturore Atatürk. E themeluar në vitin 2009, ajo është një nga gjashtë shtëpitë shtetërore të operës në Turqi. Opera e Samsunit ka interpretuar Die Entführung (W. A. Mozart) në Festivalin vjetor të Operas së Stambollit. Në bashkëpunim me Operën e Pekinit, Opera e Samsunit interpretoi Madama Butterfly të Puçinit në Festivalin Ndërkombëtar të Operas dhe Baletit Aspendos në vitin 2012. Shfaqje të tjera përfshijnë La bohème, La traviata, Don Quijote, Giselle. Drejtori aktual muzikor është Lorenzo Castriota Skanderbeg.

Muzeu Gazi
 • Muzeu Arkeologjik dhe Atatürk. Pjesa arkeologjike e muzeut shfaq artefakte antike të gjetura në zonën e Samsunit, duke përfshirë thesarin Amisos. Seksioni i Ataturkut përfshin fotografi të jetës së tij dhe disa sende personale.
 • Muzeu (Gazi) Atatürk. Ajo strehon dhomën e gjumit të Atatürk, dhomën e tij të studimit dhe konferencave, si dhe disa sende personale.
 • Muzeu i Qytetit Samsun. Një muze i ri.
 • Muzeu i Instrumenteve Kirurgjike dhe Shëndetit, i hapur në vitin 2021.

Ka dy universitete në Samsun: Universiteti Ondokuz Mayıs i drejtuar nga shteti dhe Universiteti Samsun nga sektori privat. Ekziston edhe një kolegj për trajnimin e policisë[8] dhe shumë kolegje të vogla private.

Stadiumi Samsun 19 Mayıs

Futbolli është sporti më popullor: në lagjet më të vjetra mbi qendrën e qytetit fëmijët shpesh gjuajnë topa në mbrëmje në rrugët më të vogla. Klubi i futbollit i qytetit është Samsunspor, i cili i luan ndeshjet e tij në StadiumiN Samsun 19 Mayıs.

Luhen basketboll, volejboll, tenis, not, ski me kabllo (në verë), kalërim, karting, paintballing, arte marciale dhe shumë sporte të tjera. Çiklizmi dhe vrapimi janë të zakonshme vetëm buzë detit, ku peshkimi rekreativ është gjithashtu i popullarizuar.

Binjakëzimet e Samsunit.

Samsun binjakëzohet me:

 1. ^ Wilson, M. W. "Cities of God in Northern Asia Minor: Using Stark's Social Theories to Reconstruct Peter's Communities". Verbum et Ecclesia 32 (1). p. 3.
 2. ^ Bartrop, Paul R. (2014). Encountering Genocide: Personal Accounts from Victims, Perpetrators, and Witnesses (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 64. ISBN 9781610693318.
 3. ^ Özgören, Aydın (2019). La question du Pont-Euxin (në turqisht). Türk Tarih Kurumu. fq. 135. ISBN 978-975-16-3633-1.
 4. ^ "The Exiles from Balkans to Black Sea Coast After the Tanzimat" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014.
 5. ^ "Report to the Board of Health of the Ottoman Empire, Samsun, May 20, 1864" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014.
 6. ^ "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları, 2020". TÜİK Ana Sayfa (në turqisht). 4 shkurt 2021.
 7. ^ "Samsun" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2015. Marrë më 25 maj 2015.
 8. ^ "Police college website (Turkish)" (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shtator 2012.
 9. ^ "Samsun – Twin Towns" (në turqisht). Samsun-City.sk. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 2013-10-19.
 10. ^ "BISHKEK, KYRGYZSTAN". Samsun Metropolitan Municipality (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2022. Marrë më 25 nëntor 2021.