Selca e poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Selcë e Poshtme është një fshat i vendosur në zonën e Mokrës, Qarku i Korçës, Shqipëri . Me reformën e qeverisjes vendore 2015 u bë pjesë e bashkisë Pogradec . [1] Pranë fshatit, në bregun e djathtë të lumit Shkumbin në një lartësi prej 1,040 metres (3,410 ft) mbi nivelin e detit gjenden 5 varre mbretërore ilire të Selcës së Poshtme . Në vitin 1996, Shqipëria përfshiu Varret Mbretërore të Selcës së Poshtme në listën e propozimeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi kodrinor në Selcë e Poshtme.
Pjesë e fasadës së Varrit Mbretëror IV në Selcë të Poshtme .

Në Selcën e Poshtme u krijua një vendbanim ilir që në epokën e hershme të hekurit . Në fillim të shekullit të IV para Krishtit, faza e parë paraqytetare evoluoi në një fazë të dytë urbane që zgjati deri në shekullin I pas Krishtit. Ndodhej në rajonin e Dasaretisë Varret mbretërore ilire u ndërtuan në këtë vend gjatë shekujve IV dhe II para Krishtit. [3] [4]

Faza e tretë dhe e fundit ishte më pak e zhvilluar se dy fazat e mëparshme. [3] Mbetjet arkeologjike të tre shekujve të parë të epokës së zakonshme janë më pak përfaqësuesit e vendit. [4] Vendbanimi vazhdoi të banohej gjatë periudhës Perandorake Romake nën Anastasius I dhe Justinianin . [4] Faza e tretë zgjati derisa vendbanimi u braktis në antikitetin e vonë midis shekujve IV dhe VI të e.s. [3]

Vendi i Selcës ishte në lashtësi një qendër ekonomike e lulëzuar më e zhvilluar se rrethina, sepse zinte një pozicion mbizotërues brenda rajonit që aktualisht quhet Mokër, dhe sepse kontrollonte rrugën që të çonte nga brigjet e Detit AdriatikIlirisëMaqedoni.[3] [4]

Selca e Poshtme është një vend i sugjeruar për vendndodhjen historike të Pellionit, [5] [4] ku në vitin 335 para Krishtit Aleksandri i Madh avancoi me forcat e tij për të sulmuar ilirët nën Kleitin, djalin e Bardhylit dhe Glaukias, pas vdekjes së Filipit II, duke siguruar kështu kufirin verior të Maqedonisë përpara se të nisej për të pushtuar Azinë. [4] Megjithatë janë propozuar vende alternative për Pelionin, duke përfshirë Zvezden pranë Korçës ose në Goricë . Në zonën e Pogradecit modern, ilirët duket se janë ndikuar nga stilet e maqedonasve .

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Castiglioni, Maria Paola (2010). Cadmos-serpent en Illyrie: itinéraire d'un héros civilisateur. Edizioni Plus. ISBN 9788884927422. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Shehi, Eduard (2015). Terra sigillata en Illyrie méridionale et en Chaonie: importations et productions locales (IIe S. AV. J.-C. -IIe S. AP. J.-C.). Col·lecció Instrumenta (në frëngjisht). Vëll. 48. Barcelona: Universitat de Barcelona, Publicacions i Edicions. ISBN 978-84-475-4238-3.
  • Wilkes, John J. (1992). The Illyrians. Oxford, United Kingdom: Blackwell Publishing. ISBN 0-631-19807-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Law nr. 115/2014" (PDF). fq. 6372–6373. Marrë më 25 shkurt 2022.
  2. ^ "Les tombes de la Basse Selca". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d Castiglioni 2010, pp. 93–94
  4. ^ a b c d e f Shehi 2015.
  5. ^ Wilkes 1992.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]