Serranía de Ronda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Serranía de Ronda
Farajan desde lejos.JPG
Location of Serranía de Ronda
Popullsia
 • Gjithsej50.151

Serranía de Ronda është komarka (qark) në provincën Málaga, në komunitetin e Andaluzisë, Spanjë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serranía de Ronda është një zonë me bukuri të jashtëzakonshme natyrore dhe diversitet të madh gjeografik. E popullarizuar me shëtitësit, vrojtues të zogjve, alpinistët dhe shitësit. Ajo përmban të dy Sierra de Grazalema - me siguri një nga rajonet më të lagura në Spanjë - dhe Sierra de las Nieves. Qyteti qendror i Ronda është selia administrative, e rrënjosur në një pllajë të lartë, me shumë "pueblos blancos" të shumtë të vegjël ose fshatra të bardha të pikturuar përreth fshatit përreth.

Ka shkurre gëlqerore, pyje prej tapash dhe fusha gruri dhe luledielli. Lumenj të shumtë të vegjël kalojnë peizazhin. Klima është përgjithësisht e thatë dhe e nxehtë në verë, me stinë të butë pranvere dhe vjeshte. Dimrat mund të jenë shumë të ftohtë, veçanërisht gjatë natës, dhe dëbora nuk është e pazakontë në lartësitë më të larta. Ditët pa re në dimër mund të jenë të ngrohta dhe të ndritshme dhe drita konsiderohet të jetë e mirë për fotografinë dhe pikturën.

Ornitologët vlerësojnë këtë zonë si një rrugë të madhe migrimi dhe mund të shihen disa specie të rralla.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat që përbëjnë rajonin janë:

# Stema Numri Popullsia
(2019)
Sipërfaqja
(km²)
1 Coat of Arms of Ronda.svg Ronda 33.877 397,62
2 Escudo de Arriate.svg Arriate 4.102 8,27
3 Escudo de Cortes de la Frontera.png Cortes de la Frontera 3.101 175,87
4 Escudo de Gaucín.svg Gaucín 1.576 98
5 Escudo de Benaoján (Málaga).svg Benaoján 1.476 32
6 Escudo de Montejaque.svg Montejaque 964 43
7 Escudo de Algatocín (Málaga).svg Algatocín 793 20
8 Escudo de Igualeja (Málaga).svg Igualeja 763 44
9 Escudo de Montecorto (Málaga).svg Montecorto 593 48,05
10 Jubrique 528 39
11 Escudo Benarraba.svg Benarrabá 455 26
12 Escudo de Benalauría (Málaga).svg Benalauría 438 19,75
13 Escudo de Genalguacil.svg Genalguacil 410 31
14 Escudo jimera de libar.svg Jimera de Líbar 372 27
15 Escudo de Pujerra.svg Pujerra 301 24
16 Parauta 251 44
17 Escudo de Alpandeire.jpg Alpandeire 260 31,3
18 Escudo de Faraján.svg Faraján 253 20,41
19 Escudo de Cartajima.svg Cartajima 253 22
20 Escudo de Benadalid (Málaga).svg Benadalid 215 20
21 Escudo de Júzcar Málaga.svg Júzcar 232 33
22 Atajate 168 11
Komarka e Serranía de Ronda 50.151 1.208