Shefqet Krasniqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shefqet Krasniqi (lindi më 20.06.1966 në fshatin Sibofc, në komunën e Kastriotit-Rajoni i Prishtinës) ështe ligjërues me profesion Doktor[1]Fakultetin e Studimeve Islame, imam në Xhaminë e MadhePrishtinë,[2] veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,[3] përkthyes dhe botues i disa librave me tamtikë fetare,[1]

Për publikun në përgjithsi është i njohur per shumëllojshmërinë e aktiviteteve te tij, qoftë nga mimberi dhe mihrabi i Xhamisë si hatib dhe ligjërues, e qofte edhe nga mediet vizuale, te dëgjuara, elektronike dhe te shkruara. Poashtu Krasniqi akouzohet për shtytje në kryerjen e veprave terroriste, nxitje të urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtarë, racor, fetar dhe për shmangie nga tatimi.[4] Ai më vonë deklarohet i pafajshem për akuzat e ngritura.[5]

Në vitin 2009 në veturën që e drejtonte Shefqet Krasniqi u gjet një arsenal armësh. Sipas raportit të Policisë, nga makina e Shefqt Krasniqit u hodhën: Një pushkë me tytë të gjatë, një pistoletë TT e prodhimit Jugosllav, dy dylbi që shërbejnë për t’u vendosur në armë, fishekë dhe një pajisje zhurmë-mbytëse për t’u vendosur në armë (silenciator).[6]

Gjatë bastisjes në shtëpi iu gjet një letërnjoftim i Serbisë, i lëshuar në vitin 2004, i cili skadonte në vitin 2014, por sipas një vendimi të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Republikës së Serbisë, ai vlen deri në vitin 2016.[7]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollėn fillore e kryen nė vendlindje, ndėrsa tė mesmen nė Medresen“Alauddin’’- nė Prishtinė. Mė 1986 shkon nė MedinneArabisė Saudite, ku me sukses pėrfundon studimet nė Fakultetin e Gjuhės dhe Letėrsisė arabe. Studimet pasdiplomike i vazhdon nė tė njejtin vend (Medinne), nė degėn e Sheriatit (ligjit) islam, nė tė cilėn edhe magjistron. Nė vitin 2001, pas plot 15 vitesh tė qėndrimit nė Medinne, mbron doktoratėn nė lėminė e Sheriatit islam.[nevojitet citimi]

Botimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Texhvid i preferuar - Kur'an për të lexuar që i kushtohet rregullave të leximit të Kur'anit.
 • Rruga e Ndriçuar - libër i cili flet për biografinë e Muhamedit nga lindja deri në vdekje.
 • Qëndrime në Kohë 1 - përmbledhje shkrimesh të artikujve të gazetës Epoka e Re në vitet 2009-2010.
 • Qëndrime në Kohë 2 - përmbledhje shkrimesh të artikujve të gazetës Epoka e Re në vitin 2012.
 • Trasmetimet e Ebu Hanifes nëpërmjet Hasen Bin Zijad Eluluij.

Përkthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Të drejta në të cilat ftoi natyra e njeriut dhe i pranoi Sheriati nga autori Shejh Muhad Saalih Uthejmin
 • Akide Ehli Syneti dhe Gjemati nga autori Shejh Muhad Saalih Uthejmin.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Biografia e Hoxhe Shefqet Krasniqit
 2. ^ Ja kush është imami i Xhamisë së Madhe të Prishtinës, Shefqet Krasniqi
 3. ^ Shefqet Krasniqi:Ja pse nuk tregova se isha ne uck
 4. ^ Arestimi i Shefqet Krasniqit
 5. ^ Shefqet Krasniqi deklarohet i pafajshëm për akuzat e ngritura
 6. ^ https://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-vetura-e-shefqet-krasniqit-u-hodh-nje-arsenal-armesh-por-ai-nuk-u-akuzua-kurre-nga-prokuroria-dokument-35951/
 7. ^ http://www.gazetatema.net/2014/09/18/ekstremiste-islamike-me-licna-karta-leternjoftime-te-serbise/