Jump to content

Shkrimi i dorës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shembuj të ndryshëm të shkrimeve të dorës në gjuhë të ndryshme gjatë historisë.

Shkrimi i dorës është shkrimi i bërë me një instrument shkrimi, si stilolaps ose laps, me dorë . Shkrimi i dorës përfshin si stilet e printimit ashtu edhe stilet kursive dhe është i ndarë nga kaligrafia zyrtare ose shkronja e shkruar . Për shkak se shkrimi i dorës së çdo personi është unik dhe i ndryshëm, ai mund të përdoret për të verifikuar shkrimtarin e një dokumenti . [1] Përkeqësimi i dorëshkrimit të një personi është gjithashtu një simptomë ose rezultat i disa sëmundjeve të ndryshme. Pamundësia për të prodhuar një shkrim dore të qartë dhe koherent njihet gjithashtu si disgrafia .

Unike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Secili person ka stilin e tij unik të shkrimit të dorës, pavarësisht nëse është shkrimi i përditshëm apo nënshkrimi i tij personal. Mjedisi kulturor dhe karakteristikat e formës së shkruar të gjuhës së parë që dikush mëson të shkruajë janë ndikimet kryesore në zhvillimin e stilit unik të shkrimit të dorës. [2] Edhe binjakët identikë që ndajnë pamjen dhe gjenetikën nuk kanë të njëjtin shkrim dore

Karakteristikat e shkrimit të dorës përfshijnë:

 • forma specifike e shkronjave, p.sh. rrumbullakësia ose mprehtësia e tyre
 • hapësira e rregullt ose e parregullt midis shkronjave
 • pjerrësia e shkronjave
 • përsëritja ritmike e elementeve ose aritmia
 • presioni ndaj letrës
 • madhësia mesatare e shkronjave
 • trashësia e shkronjave

Grafologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grafologjia është studimi dhe analiza pseudoshkencore [3] [4] [5] e shkrimit të dorës në lidhje me psikologjinë njerëzore. Grafologjia përdoret kryesisht si një mjet rekrutimi në procesin e shqyrtimit të aplikantit për parashikimin e tipareve të personalitetit dhe performancës së punës, pavarësisht nga kërkimet që tregojnë vazhdimisht korrelacione të pavlefshme për këto përdorime. [6] [7] [8]

Njohja e shkrimit të dorës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njohja e shkrimit të dorës, e njohur gjithashtu si njohja e tekstit të shkruar me dorë, është aftësia e një kompjuteri për të marrë dhe interpretuar të dhëna të kuptueshme të shkruara me dorë nga burime të tilla si dokumente letre, fotografi, ekrane me prekje dhe pajisje të tjera. Imazhi i tekstit të shkruar mund të ndihet "off line" nga një copë letër me skanim optik (njohje optike karakteresh) ose njohje inteligjente fjalësh. Përndryshe, lëvizjet e majës së stilolapsit mund të ndihen "në linjë", për shembull nga një sipërfaqe e ekranit të kompjuterit të bazuar në stilolaps, një detyrë përgjithësisht më e lehtë pasi ka më shumë të dhëna të disponueshme. Një sistem i njohjes së shkrimit të dorës trajton formatimin, kryen segmentimin e saktë në karaktere dhe gjen fjalët më të besueshme.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Shkrimi i dorës.
 • Gaze, T. & Jacobson, M. (editors), (2013). An Anthology of Asemic Handwriting. Uitgeverij. ISBN 978-9081709170
 • Giesbrecht, Josh (28 gusht 2015). "How The Ballpoint Pen Killed Cursive". The Atlantic. Marrë më 28 gusht 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Hofer, Philip, and John Howard Benson. 1953. The art of handwriting: a loan exhibition of writing books and manuscripts from the collections of Philip Hofer, Harvard University, and John Howard Benson. [Providence]: Rhode Island School of Design, Museum of Art.
 • Kaiser, M.-L.; Schoemaker, M.M.; Albaret, J.-M.; Geuze, R.H. (2015). "What is the evidence of impaired motor skills and motor control among children with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD)? Systematic review of the literature". Research in Developmental Disabilities. 36: 338–357. doi:10.1016/j.ridd.2014.09.023. PMID 25462494. Marrë më 1 janar 2015. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Thornton, Tamara Plakins (1998). Handwriting in America: A Cultural History. Yale University Press.
 • Renton, Alexander Wood (1911). "Handwriting" . Encyclopædia Britannica (në anglisht). Vëll. 12 (bot. 11th). fq. 916.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Huber, Roy A.; Headrick, A.M. (prill 1999), Handwriting Identification: Facts and Fundamentals, New York: CRC Press, fq. 84, ISBN 978-0-8493-1285-4, arkivuar nga origjinali më 2011-09-28, marrë më 2015-12-27 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Sargur Srihari, Chen Huang and Harish Srinivasan (March 2008). "On the Discriminability of the Handwriting of Twins". J Forensic Sci.; 53(2):430–46.
 3. ^ "Barry Beyerstein Q&A". Ask the Scientists. Scientific American Frontiers. Arkivuar nga origjinali më 2007-02-20. Marrë më 2008-02-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "they simply interpret the way we form these various features on the page in much the same way ancient oracles interpreted the entrails of oxen or smoke in the air. I.e., it's a kind of magical divination or fortune telling where 'like begets like.'"
 4. ^ James, Barry (3 gusht 1993). "Graphology Is Serious Business in France : You Are What You Write?". The New York Times. Marrë më 18 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Goodwin, C. James (2010). Research in Psychology: Methods and Design. John Wiley & Sons. fq. 36. ISBN 978-0-470-52278-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Roy N. King and Derek J. Koehler (2000), "Illusory Correlations in Graphological Inference", Journal of Experimental Psychology: Applied, vëll. 6 no. 4, fq. 336–348, CiteSeerX 10.1.1.135.8305, doi:10.1037/1076-898X.6.4.336, PMID 11218342. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Lockowandte, Oskar (1976), "Lockowandte, Oskar Present status of the investigation of handwriting psychology as a diagnostic method", Catalog of Selected Documents in Psychology, nr. 6, fq. 4–5. {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Nevo, B Scientific Aspects of Graphology: A Handbook Springfield, IL: Thomas: 1986