Shqipëri 1–0 Bjellorusi (26 Mars 2011)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Shqipëri 1–0 Bjellorusi ishte ndeshja e raundit të pestë të Grupit D të fazës së parë kualifikuese të Euro 2012 e luajtur në Stadiumin Qemal Stafa. Kjo ishte ndeshja e tretë midis tyre në histori, me Shqipërinë që nuk kishte fituar asnjë ndeshje dhe kishte humbur një. Ndeshja u luajt më 26 mars 2011 dhe Shqipëria fitoi 1–0 falë golit të Hamdi Salihit me goditje dënimi minutën 62të.[1] Në këtë ndeshje, morën pjesë 13,826 tifozë. Me këtë fitore, Shqipëria shkoi në kuotën e nëntë pikëve në pesë ndeshje,[2] kurse Bjellorusia me këtë humbje zbriti në vendin e katërt me tetë pikë.

Ndeshja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

GK 12 Flamuri Sajmir Ujkani
RB 3 Flamuri Kristi Vangjeli
CB 2 Flamuri Andi Lila
CB 5 Flamuri Lorik Cana (c)
LB 16 Flamuri Admir Teli Booked after 38 minutes 38'
MF 14 Flamuri Altin Lala
MF 13 Flamuri Ervin Skela Substituted off after 80 minutes 80'
MF 7 Flamuri Ansi Agolli
MF 8 Flamuri Ervin Bulku
CF 22 Flamuri Erjon Bogdani Substituted off after 75 minutes 75'
CF 18 Flamuri Hamdi Salihi Substituted off after 93 minutes 93'
Zëvëndësimet:
CF 19 Flamuri Elis Bakaj Substituted on after 75 minutes 75'
MF 10 Flamuri Klodian Duro Substituted on after 80 minutes 80'
MF 20 Flamuri Gjergji Muzaka Substituted on after 93 minutes 93'
Trajneri:
Flamuri Josip Kuže
GK 12 Flamuri Syarhey Vyeramko
LB 7 Flamuri Syarhey Amelyanchuk
CB 5 Flamuri Dmitry Molosh Booked after 53 minutes 53'
CB 4 Flamuri Igor Shitov Booked after 32 minutes 32'
RB 3 Flamuri Alyaksandr Martynovich
MF 2 Flamuri Alyaksandr Kulchy Booked after 21 minutes 21' Substituted off after 62 minutes 62'
MF 14 Flamuri Anton Putsila Substituted off after 82 minutes 82'
MF 6 Flamuri Yan Tsiharow
MF 11 Flamuri Syarhey Kryvets Substituted off after 46 minutes 46'
CF 14 Flamuri Syarhey Kislyak
CF 10 Flamuri Vyacheslav Hleb Booked after 49 minutes 49'
Zëvëndësimet:
CF 9 Flamuri Leonid Kovel Substituted on after 46 minutes 46'
MF 16 Flamuri Alyaksandr Bychanok Substituted on after 62 minutes 62'
MF 21 Flamuri Pavel Sitko Substituted on after 82 minutes 82'
Trajneri:
Flamuri Bernd Stange

Lojtari i ndeshjes
Flamuri Hamdi Salihi (Shqipëria)

Ndihmësit e Arbitrit:
Flamuri Magnus Sjöblom (Suedia)
Flamuri Daniel Wärnmark (Suedia)
Arbitri i katërt:
Flamuri Jonas Eriksson (Suedia)

Rregullat e ndeshjes

  • 90 minuta.
  • 7 zëvëndësime të lejuara.
  • Vetëm 3 zëvëndësime mund të përdoren.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shqipëria fitoi 1–0 me Bjellorusinë". noa.al. 26 mars 2010. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 1 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Shqipëria fiton me Bjellorusine, e vlefshme për në Euro 2012". lajmeshqip.com. 8 tetor 2010. Marrë më 1 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Albania vs. Belarus - 26 March 2011". Soccerway. 26 mars 2011. Marrë më 2 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)