Ndryshimi mes inspektimeve të "Ligjet e Njutonit"

Jump to navigation Jump to search
218 bytes removed ,  6 vjet më parë
rv
(rv)
--[[Speciale:Kontributet/178.175.54.168|178.175.54.168]] 22 nëntor 2012 18:39 (CET)'''''Tekst i trashë''mos t`harojm se 1sha neper shkolla marim prej njutonit:('''[[Image:Newtons laws in latin.jpg|thumb|right|200px|Ligji i pare dhe i dyte i Njutonit, ne Latinisht, nga edicioni origjinal i 1687 i [[Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica|Principia Mathematica]].]]
 
'''Ligjet e Njutonit''' për lëvizjen janë tre [[Fizika|ligje fizike]] të cilat japin [[Relacioni|marrëdhëniet]] ndërmjet [[forca|forcave]] që veprojnë mbi një [[Objekt fizik|objekt]] dhe [[Lëvizja (fizikë)|lëvizjes]] së objektit. Ato u formuluan për herë të parë nga [[Isaac Newton|Isak Njutoni]] në veprën e tij kryesore ''[[Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica|Philosophiae Naturalis Principia Mathematica]]'', e publikuar për here të parë në 5 Korrik, [[1687]].<ref name=Principia>Shikoni ''Principia'' on line tek [http://ia310114.us.archive.org/2/items/newtonspmathema00newtrich/newtonspmathema00newtrich.pdf Andrew Motte Translation]</ref> Ligjet formojnë bazën e [[Mekanika klasike|mekanikes klasike]] dhe Njutoni i përdori ato për të shpjeguar shume fenomene të cilat studiojnë lëvizjen e objekteve fizike.<ref name=Motte>[http://members.tripod.com/~gravitee/axioms.htm Andrew Motte translation of Newton's ''Principia'' (1687) ''Axioms or Laws of Motion'']</ref> Në volumin e trete të veprës, Njutoni tregoi se si ligjet e lëvizjes, të kombinuara me [[Ligji gravitacional universal i Njutonit|ligjin universal të gravitacionit]], çojne në derivimin e [[Ligjet e Keplerit|ligjeve të Keplerit për lëvizjen e planeteve]].
Një koncept tjetër që duhet theksuar është fakti se ky ligj është i vlefshëm vetëm në [[Sistemi inercial i referimit|sistemet inerciale të referimit]].
 
Ligji i parë i Njutonit është një rifrazim i ligjit të inercisë i përshkruar nga [[Galileo]], një gjë që vetë Njutoni e pohoi në veprën e tij.
 
 
== Ligji i dytë i Njutonit==
 
Skaters showing newtons third law.svg|thumb|right|250px|Ligji i tretë i Njutonit. Forcat e skiatorëve kanë madhësi të barabartë dhe drejtime të kundërta
karin ne pidh ja piqk
 
==Rendësia dhe fusha e zbatimit==
[[Category:Koncepte fizike themelore]]
[[Category:Mekanika Njutoniane]]
 
 
 
[[Newton's laws of motion]]

Menyja e navigimit