Dallime mes rishikimeve të "15 Gusht"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  6 vjet më parë
Permirsim një gabim shtypi
(Permirsim një gabim shtypi)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
* [[778]] - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux në të cilën vritet [[Rolandi]].
* [[1040]] - Mbreti [[Dunkani I i Skocisë]] vritet në luftë nga kushëirikushëriri i tij i parë dhe rivali i tij [[Makbethi i Skocisë]]. ''(figura 1)''
* [[1057]] - Mbreti [[Makbethi i Skocisë]] vritet në Luftën e Lumfananit nga forcat e Malkolmit III të Skocisë.
* [[1261]] - [[Michael VIII Palaeologus]] emërohet [[Perandori Bizantin|Perandor Bizantin]] në [[Konstantinopoli|Konstantinopol]].

Menyja e lëvizjeve