Ndryshimi mes inspektimeve të "Beluga"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
Belugat janë të shoqërueshme dhe formojnë grupe mesatarisht deri në 10 anëtarë, megjithëse gjatë verës, ata mund të mblidhen deri në qindra apo edhe mijëra nëpër [[estuarët]] dhe zonat e cekëta bregdetare. Janë notarë të ngadalshme, por mund të zhyten deri në 700 m thellësi. Ata janë ushqyes oportunist dhe dieta e tyre ndryshon sipas vendit dhe sezonit. Ato kryesisht ushqehen me [[Peshqit|peshq]], [[Krustacetë|krustace]] dhe kafshë të tjera jokurrizore.
 
Nga perspektiva e mbrojtjes, beluga është e kategorizuar si një kafshë pranë rrezikut (NT) nga Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës, ndërsa nënpopullata e belugave e Gjirit të Kukut në [[Alaska|Alaskë]] konsiderohet e rrezikuar në mënyrë kritike dhe është e vendosur nën mbrojtjen e Aktit për speciet e rrezikuara nga qeveria federale e [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shteteve të Bashkuara]].<ref name="iucn">{{cite journal|authors=Jefferson, T.A.; Karkzmarski, L.; Laidre, K.; O’Corry-Crowe, G.; Reeves, R.; Rojas-Bracho, L.; Secchi, E.; Slooten, E.; Smith, B.D.; Wang, J.Y.; Zhou, K|title=''Delphinapterus leucas''|journal=[[IUCN Red List of Threatened Species]]|volume=2012|page=e.T6335A17690692|publisher=[[IUCN]]|year=2012|url=http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2012.RLTS.T6335A17690692.en|accessdate=January1 janar 2016}}</ref><ref name="reuters">{{cite news|url=http://www.reuters.com/article/domesticNews/idUSTRE49G6JD20081017|title=Beluga whales in Alaska listed as endangered|last=Rosen|first=Yereth|date=17 Octobertetor 2008|agency=[[Reuters]]|accessdate=17 Octobertetor 2008|archiveurl=https://web.archive.org/web/20081020223559/http://www.reuters.com/article/domesticNews/idUSTRE49G6JD20081017?|archivedate=20 Octobertetor 2008|deadurl=no}}</ref> Dy nga shtatë nënpopullatat e belugave në ujrat e [[Kanadaja|Kanadasë]], ato në Gjirin e Hudsonit dhe të Ungavasë, janë të kategorizuara si në rrezik.
 
Belugat janë një nga cetacetë që mbahen më së shpeshti nëpër [[Akuariumi|akuariume]] dhe parqe për kafshë të egra në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Azi; për shkak të ngjyrës dhe shprehjes së tyre janë të njohura për publikun.

Menyja e navigimit