Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Qarku i Vlorës"

586 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
{{Infobox subdivision type
| name= = Qarku i Vlorës
| map = [[File:Harta qarku i vlores.pdf|300px]]
| alt_name=
| numri i Bashkive = 6
| alt_name1=
| Emri_i_Bashkive = [[Rrethi i Delvinës]]<br />[[Rrethi i Sarandës]]<br />[[Rrethi i Vlorës]]
| alt_name2=
| Kryeqendra = [[Vlora]]
| alt_name3=
| Kryetari = Ervis Moçka
| alt_name4=
| Sipërfaqja = 2,706
| map= [[File:Harta qarku i vlores.pdf|300px]] Popullsia = 211,734
| Popullsia_dendësia = 78.4
| category=subdivision =
| territory=
}}
| upper_unit=
| start_date=
| start_date1=
| start_date2=
| start_date3=
| start_date4=
| legislation_begin=
| legislation_begin1=
| legislation_begin2=
| legislation_begin3=
| legislation_begin4=
| legislation_end=
| legislation_end1=
| legislation_end2=
| legislation_end3=
| legislation_end4=
| end_date=
| end_date1=
| end_date2=
| end_date3=
| end_date4=
 
| current_number=
| number_date=
 
| type=
| type1=
| type2=
| type3=
| type4=
| status=
| status1=
| status2=
| status3=
| status4=
| exofficio=
| exofficio1=
| exofficio2=
| exofficio3=
| exofficio4=
 
| population_range=
| area_range=
 
| government=
| government1=
| government2=
| government3=
| government4=
 
| subdivision=
| subdivision1=
| subdivision2=
| subdivision3=
| subdivision4=
}}
 
'''Qarku i Vlorës''' është një nga 12 qarqet në [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe ka një sipërfaqje prej 2.706 km². Qarku i Vlorës përfshin bashkitë: Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Konispol, Finiq dhe Delvinë. Qendra e Qarkut të Vlorës ndodhet në qytetin e [[Vlora|Vlorës]]. ISO 3166-2-Code është AL-12. Qarku i Vlorës kufizohet në veri me [[Qarku i Fierit|Qarkun e Fierit]], në lindje [[Qarku i Gjirokastrës|Qarkun e Gjirokastrës]], në jug me [[Greqia|Greqinë]] dhe në jugperëndim deri në perëndim me [[Deti Adriatik|Detin Adriatik]] dhe [[Deti Jon|Detin Jon]] gjatë [[Bregdeti]]t. Rajoni i Vlorës ka një popullsi prej 181.996<ref>[https://web.archive.org/web/20110724163040/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/downloads/publikime/Tregues%20sipas%20qarqeve2006.pdf Tregues sipas Qarqeve] Popullsi e Qarkut</ref> banorësh.
34

edits