Dallime mes rishikimeve të "Goja"

Jump to navigation Jump to search
8 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e Unkown hacker (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.229.224.
[pending revision][pending revision]
(Shtova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Unkown hacker (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.229.224.)
Etiketa: Rollback
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Mouth.jpg|thumb|Zgavra e gojës tek njeriu]]
'''Goja''' është zgavra e hapur që tek kafshët shërben për të marrë [[ushqiminushqimi]]n dhe [[ujinuji]]n kurse tek [[njeriu]] edhe për të folufolur.Ne zgavrën e gojës se kafsheve gjenden dhëmbët, gjuha ,gjuhëza,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nënveshore, nëngjuhore dhe nënnofullore.
,ndërsa në gojën e njeriut edhe bajamet.Në gojë derdhet edhe pështyma qe vjen nga gjëndrat nën-veshore, nën-gjuhore dhe nën-nofullore.
 
== Struktura e gojës ==

Menyja e lëvizjeve