Stadiumi i qytetit të Podgoricës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stadiumi i qytetit të Podgoricës është një stadium me shumë qëllime me të gjitha ulëse në Podgoricë, Mali i Zi . Edhe pse kapaciteti i tij i ulëseve ndryshoi me kalimin e viteve për shkak të disa rinovimeve, që nga viti 2019 ai ka 11,050 vende. Stadiumi është terreni vendas i kombëtares malazeze të futbollit dhe Budućnost .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi i qytetit të Podgoricës është ndërtuar në vitin 1945, pas Luftës së Dytë Botërore . Para luftës, Budućnost dhe klube të tjera nga Podgorica i luanin ndeshjet e tyre në një fushë afër atij lokacioni.

Kapaciteti fillestar i stadiumit ishte rreth 5000 spektatorë. Stadiumi u dogj plotësisht në vitin 1952, por më vonë u rindërtua, me një kapacitet të ri prej rreth 17,000 vendesh. Stadiumi i ri ka katër tribuna - perëndimore, lindore, jugore dhe veriore.

Në vitin 1989, në stadiumin e qytetit në Podgoricë (atëherë i njohur si Titograd) u vendosën prozhektorë. Gjatë viteve 1980 u rindërtua tribuna kryesore (perëndimore). Stenda e re ka një kapacitet prej 6,000 vendesh dhe një çati moderne.

Pas shpërbërjes së RSF Jugosllavisë, stadiumi iu nënshtrua punimeve të tjera ndërtimore. Tribuna lindore u shemb dhe u ndërtua një tribunë e re veriore. Kapaciteti u reduktua në 12,000.

Më 27 mars 2015, stadiumi ishte vendi i një ndeshjeje të braktisur kur kualifikimi i UEFA Euro 2016 midis Malit të Zi dhe Rusisë u përjashtua nga gjyqtarët për të garantuar sigurinë e lojtarëve. [1] Portieri rus , Igor Akinfeev, ishte goditur në kokë nga një flakë zjarri dhe si pasojë u dërgua në spital. [1] Rusia u vlerësua me rezultatin 3-0 nga UEFA si pasojë e braktisjes së ndeshjes.

Tribuna veriore është shtëpia e tifozëve të Buduçnostit, Varvari ( Barbarët ) popullor. Varvari shpesh përbën një përqindje të madhe të pjesëmarrjes në ndeshjet me Budućnost. Ata janë grupi më i madh ultras në Mal të Zi.

Ulëset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2006, stadiumi i qytetit të Podgoricës ka katër tribuna. Nga viti 1992 deri në vitin 2006, ka pasur tre tribuna (pas rrënimit të tribunës së vjetër lindore). Më poshtë janë kapacitetet e përafërta të secilës stendë me detaje teknike.

Ulëset Ndërtuar E rinovuar Nivelet Kapaciteti Sektorët Hyrjet
Perëndimi 1945 1952–1953, 1984–1985, 2004 1 4700 [2] 8 (VIP + media) 7
Lindja 1952–53 2006 1 900 [2] 8 2
Veriu 1952–53 1992-1993, 2004-2005 2 2700 [2] 8 5
Jug 1952–53 2004–2005 2 2700 [2] 8 5
Në përgjithësi 11,000 (të rrumbullakosura) 32 19

Fusha dhe prozhektorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fusha ka përmasat 105 me 70 metra. Stadiumi është i njohur për distancën e ngushtë midis fushës dhe tribunës. Fusha u rinovua totalisht në vitin 2014 dhe sot është ndër fushat më të mira të futbollit në Ballkan.

Dritat e projektit u instaluan në vitin 1989 për ndeshjen e parë të natës, Budućnost - Rad (Liga e Parë, 28 maj 1989). Njëzet vjet më vonë, u instaluan prozhektorë të rinj të 1900 luks. [3]

Qiramarrësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë historisë së tij, Stadiumi i Qytetit të Podgoricës u përdor nga disa klube dhe Federata e Futbollit të Malit të Zi .

Objekti ;shtë stadiumi pritës për ekipin kombëtar të futbollit të Malit të Zi .

Para pavarësisë së Malit të Zi, stadiumi i qytetit të Podgoricës ishte nikoqir i finales së Kupës së Republikës së Malit të Zi . Duke ndjekur këtë traditë, Stadiumi i Qytetit të Podgoricës tani është vendi pritës i çdo finale të Kupës së Malit të Zi .

Klubet sportive që luajtën ndeshjet nikoqire në stadiumin e qytetit të Podgoricës janë:

 • 1945–tani: FK Budućnost Podgorica
 • 1953–1997: OFK Titograd

Rekordet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ndeshja e parë: Budućnost - Sutjeska, lojë miqësore, 3 maj 1945
 • Ndeshja e parë zyrtare: Budućnost - Arsenal Tivat, Liga e Republikës së Malit të Zi, 20 Prill 1946
 • Ndeshja e parë në Ligën e Parë: Buduçnost - Dinamo Zagreb, Liga e Parë Jugosllave, 25 gusht 1946
 • Ndeshja e parë nën prozhektorët: Budućnost - Rad, Liga e Parë Jugosllave, 28 maj 1989
 • Ndeshja e parë ndërkombëtare: Buduçnost - Tiranë, lojë miqësore, 7 janar 1946
 • Ndeshja e parë zyrtare ndërkombëtare: Jugosllavi - Luksemburg, kualifikueset e Euro 1972, 27 tetor 1971
 • Ndeshja e parë e kombëtares malazeze: Mali i Zi - Hungari, lojë miqësore, 24 mars 2007
 • Pjesëmarrja më e madhe: 20,000 - Budućnost - Hajduk Split, Liga e Parë Jugosllave, 27 gusht 1975

Ndeshjet më të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet më të rëndësishme të luajtura në stadium përfshijnë:

Para vitit 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jugosllavi - Luksemburg, kualifikueset e Euro 1972, 27 tetor 1971 - att: 10,022
 • Budućnost - Hajduk Split, Liga e Parë Jugosllave, 27 gusht 1975 - att: 20,000
 • Jugosllavi - Uells, kualifikueset e Euro 1984, 15 dhjetor 1982 - att: 12,090
 • Budućnost - Deportivo La Coruña, Intertoto Cup, 9 korrik 2005 - att: 10,000

Pas vitit 2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Montenegro-Russia match abandoned; Sweden, Austria win". USA Today. 27 mars 2015. Marrë më 10 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d Danilo Mitrović (30 shtator 2017). "Da imamo stadion od 30 hiljada, bio bi ispunjen do vrha". Vijesti. Marrë më 10 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Fudbalski savez Crne Gore". fscg.me. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)