Stampa:KUTIAFilipinet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo është kutiza për artikulli Filipinet
Republika e Filipineve
Republika ng Pilipinas
Flag of the Philippines.svg Coat of arms of the Philippines.svg
Flamuri i Filipineve Emblema e Filipineve
Vendndodhja e Filipineve

Philippines - Location Map (2013) - PHL - UNOCHA.svg
Moto Kombëtare "Maka-Diyos, Maka-Tao, Makakalikasan at Makabansa" (Për Zotin, Popullin, Natyrën dhe Vendin)
Himni Kombëtar "Lupang Hinirang" (Toka e Zgjedhur)
Kryeqyteti Manila
Gjuha zyrtare Filipinisht
Krijimi
Deklarimi i Pavarësisë nga Spanja
Vetëqeverisja
Pavarësia nga SHBA

12 qershor 1898


24 mars 1934
4 korrik 1946
Anëtarësimi në OKB 24 tetor 1945
Forma e qeverisjes Republikë Presidenciale
President Rodrigo Duterte
Monedha Peso (PHP)
Zona kohore UTC+8
Prefiksi telefonik +63
Kodi i internetit .ph
Kodi ISO 3166-1 PH
Template documentation[create]


Atlasi[Redakto nëpërmjet kodit]