Sulejman Starova (trajner)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sulejman Starova
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1955-12-12) 12 Dhjetor 1955 (67 vjeç)
VendlindjaTiranë, Shqipëri
Gjatësia1.79 m (5 ft 10 in)
PozicioniMbrojtës
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1973–1977Tirana
1977–1985Partizani
Karriera ndërkombëtare
1978–1979Shqipëria U21[1]4(0)
Skuadra të menaxhuara
1990–1994Partizani
1996–1997Partizani
2004–2005Tirana
2005–2006Partizani
2006–2007Teuta
2007Tirana
2007–2008Besa
2008–2009Teuta
2010Tirana
2014Kukësi
2015–2016Partizani
2016–2017Partizani
2017–2018Partizani
2018Feronikeli
2019Laçi
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Sulejman Starova (lindur 12 Dhjetor 1955) ose siç njihet ndryshe me nofkën "Bobi" është ish-futbollist Shqiptar që ka lozur gjatë gjithë karrierës së tij me FK Partizanin dhe trajneri aktual i kësaj skuadre. Ishte gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Federatës Shqiptare të Futbollit deri në 2004.[2][3][4] Starova ka pasur në drejtimin e tij si trajner skuadra si Teuta,Besa,Tirana dhe Kukësi. Gjithashtu ka qënë edhe drejtor teknik i këtyre skuadrave.

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Federata Shqiptare e Futbollit nderoj në 70-vjetorin e Partizanit me titullin “Nderi i Futbollit Shqiptar” Sulejman Starovën,bashkë me Bejkush Birçen dhe Miço Papadhopulin.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "S Starova". 11v11.com (në anglisht). Marrë më 28 nëntor 2018.
  2. ^ "Fundi i hidhur i sekretarëve te FSHF-se". Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2014. Marrë më 11 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Bici jep dorëheqjen si sekretar i FSHF-së". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 11 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lorik Cana: Pasionet e mia, makinat dhe garat me kuaj". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 11 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2016. Marrë më 11 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)