Superkupa e Kosovës (futboll)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Superkupa e Kosovës është një turnament kosovar futbolli që luhet midis fituesit të kampionatit (Superliga e Kosoves) dhe kupës (Kupa e Kosovës).

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Fituesi i Ligës Rezultati Fituesi i Kupës Shënuesit Stadiumi Ref
2014 Llamkos Kosova 2–0 Feronikeli Osmani, Rashica Stadiumi Riza Lushta, Mitrovicë [1]
2016 Feronikeli 1–2 Prishtina Maliqi/ Krasniqi, Januzi Stadiumi Shahin Haxhiislami, Pejë [2]
2017 Trepça'89 5–0 Besa Chibueze, Idrizi, Muja, Hasani, John Stadiumi i qytetit, Gjilan [3]
2018 Drita 2–1 Prishtina Gërbeshi, Haxhimusa/ Mankenda Stadiumi Fadil Vokrri, Prishtinë [4]

Fituesit sipas klubit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fitoret Klubi Sezonet e fituara
9 KF Prishtina 1994–95, 1995–96, 2000–01, 2003–04, 2005–06, 2007–08, 2008–09, 2012–13, 2015-16
1 Llamkos Kosova 2013-14

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Superkupa i takon kampionit". TopSporti.com. 8 gusht 2014. Marrë më 19 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Prishtinë tjetër këtë stinor, nis me Superkupë". TopSporti.com. 13 gusht 2016. Marrë më 19 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kampioni nuk lejon befasi, fiton Superkupën". TopSporti.com. 12 gusht 2017. Marrë më 19 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Drita fituese e Superkupës së Kosovës". Federata e Futbollit e Kosovës. 13 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2019. Marrë më 19 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]