Susi Kentikian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Susianna "Susi" Levonovna Kentikian (armenisht: Սյուզի Կենտիկյան; e lindur si Syuzanna Kentikyan më 11 shtator 1987) është një boksiere profesioniste gjermano-armene.[1] Ajo ka lindur në Jerevan, RSS e Armenisë, por e ka lënë vendin me familjen e saj në moshën pesë vjeçare, për shkak të luftës Nagorno-Karabah. Kentikian ka jetuar në Hamburg që nga viti 1996 dhe filloi karrierën e boksit në moshën dymbëdhjetë vjeç. Pas një karriere amatore të suksesshme, ajo u kthye në profesioniste në vitin 2005 me rastin e nënshkrimit me sponzorin nga Hamburgu, Spotlight Boxing.

Kentikian është një kampion bote dy herë flyweight , duke mbajtur titullin World Boxing Association (WBA) të femrave titull nga viti 2007 deri në vitin 2012, dhe nga 2013 deri më 2017. Përveç kësaj, ajo ishte World Boxing Organization (WBO) flyweight kampion nga 2009 deri në 2012, dhe ka mbajtur titullin  Women's International Boxing Federation (WIBF) që nga viti 2015, të cilin edhe më parë e ka mbajtur nga viti 2007 deri në 2012.

Deri në vitin 2012, Kentikiani mbeti i pamposhtur si profesioniste, duke fituar 16 nga 30 ndeshjet e saj të para me anë të eliminimit ose ndërprerjes. Stacioni televiziv gjerman ZDF ka transmetuar betejat e saj që nga korriku i vitit 2009. Më herët betejat e saj i ka transmetuar stacioni televiziv ProSieben nga viti 2007 deri më 2009. Kentikian ka fituar statusin e vogël si e famshme në Gjermani dhe shpreson të arrijë një popullaritet të ngjashëm me atë të yllit të boksit gjerman, pensionistes Regina Halmich.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera amatore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të karrierës së saj profesionale, Kentikian u shfaq kryesisht në mediat lokale në Hamburg dhe herë pas here në gazetat gjermane; në veçanti, fëmijëria e saj e vështirë dhe statusi i saj i pasigurt për azil nxori interes në shtyp dhe çoi në krahasime me filmin e boksit Million Dollar Baby.[2] Lartësia e saj prej 1.54 m (5 ft 1 in) gjithashtu tërhoqi vëmendjen, dhe ajo u quajt "boksierja më e vogël e Gjermanisë"[3] Herët, Kentikiani u konsiderua si një nga talentet më të mëdha në boksin gjerman[4] dhe mediat e përmendën atë si pasardhësin potencial të kampionit botëror të rekordeve Halmich, një qëllim që ajo kishte përcaktuar edhe për veten e saj.[5]

Në vitin 2007, Kentikian u prezantua në një audiencë shumë më të madhe për shkak të bashkëpunimit midis stacionit televiziv gjerman ProSieben dhe promotorit të saj Spotlight Boxing.[6] Përveç transmetimeve të drejtpërdrejta të luftimeve të saj gjatë të ashtuquajturës "ProSieben Fight Night"[7] ajo u shfaq disa herë në emisionin më të popullarizuar të televizionit TV total. Ajo mori pjesë në një seancë pre katër-raunde trajnim me udhëheqësin e emisionit Stefan Raab,[8] dhe ka marrë pjesë në garën argëtuese World Wok Championships, ku ajo u bashkua me Sven Hannawald, Christina Surer dhe Markus Beyer për të fituar konkursin e katër personave.[9] Mbrojtja e saj e parë e titullit botëror, duke luftuar María José Núñez në garën e një ekspozite Raab vs. Halmich, u pa nga 4.69 milion shikues televizivë - lufta e saj më e shikuar deri tani.[10] Një ekip i kameramanëve e vizitoi atë për një vit përpara luftës së parë të kampionatit botëror kundër Karolina Alvarez; dokumentari u transmetua në qershor 2007 në transmetuesin gjerman Das Erste. Një version i shkurtuar me koment në gjuhën angleze u transmetua nga transmetuesi gjerman Deutsche Welle në tetor të vitit 2007.[11] Deri në vitin 2010, Kentikian u bë zëdhënës i organizatës bamirëse armene Lebensbaum Armenien (Pema e Jetës së Armenisë).[12]

Statistikat e boksit profesional[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhje e statistikave profesionale
39 luftime 36 fitore 2 humbje
Me knockout 17 0
Me vendim 19 2
Pa luftë 1
No. Rezultati Rekordi Kundërshtarja Lloji Raundi, koha Data Vendi Shënime
39 Fitore 36–2 (1) Kroacia Nevenka Mikulic UD 10 30 Jul 2016 Gjermania Alsterdorfer Sporthalle, Hamburg, Germany Retained WIBF and GBU female flyweight titles
38 Fitore 35–2 (1) Meksika Susana Cruz Perez UD 10 2 Oct 2015 Gjermania Inselparkhalle, Hamburg, Germany Retained WBA female flyweight title;
Won vacant WIBF and GBU female flyweight titles
37 Fitore 34–2 (1) Japonia Naoko Fujioka UD 10 8 Nov 2014 Gjermania Porsche-Arena, Stuttgart, Germany Retained WBA female flyweight title
36 Fitore 33–2 (1) South Korea Dan-Bi Kim TKO 9 (10), 1:39 31 May 2014 Gjermania König Palast, Krefeld, Germany Retained WBA female flyweight title
35 Fitore 32–2 (1) Italia Simona Galassi UD 10 7 Dec 2013 Gjermania Porsche-Arena, Stuttgart, Germany Retained WBA female flyweight title
34 Fitore 31–2 (1) Shtetet e Bashkuara të Amerikës Carina Moreno UD 10 6 Jul 2013 Gjermania Westfalenhalle, Dortmund, Germany Won WBA female flyweight title
33 Fitore 30–2 (1) Belgjika Sanae Jah UD 10 1 Feb 2013 Gjermania ISS Dome, Düsseldorf, Germany Won vacant WBA female interim flyweight title
32 Humbje 29–2 (1) Shtetet e Bashkuara të Amerikës Carina Moreno SD 10 1 Dec 2012 Gjermania Burg-Wächter Castello, Düsseldorf, Germany Lost WBA female flyweight title
31 Humbje 29–1 (1) Shtetet e Bashkuara të Amerikës Melissa McMorrow MD 10 16 May 2012 Gjermania Brandenburg-Halle, Frankfurt, Germany Lost WBO, and WIBF female flyweight titles
30 Fitore 29–0 (1) Thailand Teeraporn Pannimit UD 10 21 Oct 2011 Gjermania Brandenburg-Halle, Frankfurt, Germany Retained WBA, WBO, and WIBF female flyweight titles
29 Fitore 28–0 (1) Meksika Ana Arrazola UD 10 26 Mar 2011 Gjermania Universum Gym, Hamburg, Germany Retained WIBF flyweight title
28 NC 27–0 (1) Meksika Arely Muciño NC 3 (10), 0:27 17 Jul 2010 Gjermania Sport- und Kongresshalle, Schwerin, Germany Retained WBA, WBO, and WIBF female flyweight titles;
NC after Kentikian was cut from an accidental head clash
27 Fitore 27–0 Gjermania Nadia Raoui SD 10 24 Apr 2010 Gjermania Alsterdorfer Sporthalle, Hamburg, Germany Retained WBA, WBO, and WIBF female flyweight titles
26 Fitore 26–0 Turqia Julia Sahin UD 10 10 Oct 2009 Gjermania StadtHalle, Rostock, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles;
Won vacant WBO female flyweight title
25 Fitore 25–0 Argjentina Carolina Marcela Gutierrez Gaite UD 10 4 Jul 2009 Gjermania Color Line Arena, Hamburg, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
24 Fitore 24–0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Elena Reid UD 10 20 Mar 2009 Gjermania Alsterdorfer Sporthalle, Hamburg, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
23 Fitore 23–0 Rusia Anastasia Toktaulova UD 10 5 Dec 2008 Gjermania Sporthalle Brandberge, Halle, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
22 Fitore 22–0 Izraeli Hagar Shmoulefeld Finer UD 10 29 Aug 2008 Gjermania Burg-Wächter Castello, Düsseldorf, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
21 Fitore 21–0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Mary Ortega TKO 1 (10), 1:53 10 May 2008 Gjermania Sporthalle Brandberge, Halle, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
20 Fitore 20–0 Filipinet Sarah Goodson TKO 3 (10), 0:57 29 Feb 2008 Gjermania Alsterdorfer Sporthalle, Hamburg, Germany Retained WBA and WIBF female flyweight titles
19 Fitore 19–0 Franca Nadia Hokmi UD 10 7 Dec 2007 Gjermania Alsterdorfer Sporthalle, Hamburg, Germany Retained WBA female flyweight title;
Won vacant WIBF female flyweight title
18 Fitore 18–0 Britania e Madhe Shanee Martin TKO 3 (10), 1:14 7 Sep 2007 Gjermania Burg-Wächter Castello, Düsseldorf, Germany Retained WBA female flyweight title
17 Fitore 17–0 Franca Nadia Hokmi SD 10 25 May 2007 Gjermania Fight Night Arena, Cologne, Germany Retained WBA female flyweight title
16 Fitore 16–0 Uruguaji Maria Jose Nunez TKO 3 (10) 30 Mar 2007 Gjermania Kölnarena, Cologne, Germany Retained WBA female flyweight title
15 Fitore 15–0 Stampa:Country data VEN Carolina Alvarez TKO 9 (10), 0:27 16 Feb 2007 Gjermania Fight Night Arena, Cologne, Germany Won vacant WBA female flyweight title
14 Fitore 14–0 Gjermania Maja Frenzel TKO 4 (10), 1:35 21 Nov 2006 Gjermania Universum Gym, Hamburg, Germany Retained WIBF Inter-Continental flyweight title
13 Fitore 13–0 Shtetet e Bashkuara të Amerikës Maribel Zurita TKO 4 (10) 9 Sep 2006 Gjermania Bördelandhalle, Magdeburg, Germany Won vacant WIBF Inter-Continental flyweight title
12 Fitore 12–0 Gjermania Daniela Graf UD 10 25 Jul 2006 Gjermania Sportschule Sachsenwald, Hamburg, Germany Won vacant International German female flyweight title
11 Fitore 11–0 Rusia Evgeniya Zablotskaya TKO 2 (6), 1:32 15 Apr 2006 Gjermania Maritim Hotel, Magdeburg, Germany
10 Fitore 10–0 Bullgaria Emilina Metodieva TKO 4 (6), 1:33 14 Jan 2006 Gjermania Ballhaus, Aschersleben, Germany
9 Fitore 9–0 Rusia Maria Krivoshapkina UD 6 13 Dec 2005 Austria Freizeit Arena, Sölden, Austria
8 Fitore 8–0 Bullgaria Svetla Taskova TKO 2 (6), 1:08 29 Oct 2005 Gjermania TURM ErlebnisCity, Brandenburg, Germany
7 Fitore 7–0 Republika Çeke Renata Vesecka TKO 4 (6), 0:58 17 Sep 2005 Gjermania Harzlandhalle, Ilsenburg, Germany
6 Fitore 6–0 Sllovakia Simona Pencakova TKO 2 (4), 1:14 2 Jul 2005 Gjermania Color Line Arena, Hamburg, Germany
5 Fitore 5–0 Bullgaria Albena Atseva TKO 2 (6) 4 Jun 2005 Gjermania Ballhaus, Aschersleben, Germany
4 Fitore 4–0 Sllovakia Juliia Vlasenko TKO 3 (4), 1:50 7 May 2005 Gjermania Volkswagen Halle, Braunschweig, Germany
3 Fitore 3–0 Sllovakia Lucie Sovijusova TKO 1 (4) 9 Mar 2005 Gjermania Sporthalle Wandsbek, Hamburg, Germany
2 Fitore 2–0 Gjermania Debbie Lohmaier KO 1 (4), 1:23 26 Feb 2005 Gjermania Color Line Arena, Hamburg, Germany
1 Fitore 1–0 Bullgaria Iliana Boneva UD 4 15 Jan 2005 Gjermania Bördelandhalle, Magdeburg, Germany Professional debut

Burimi:[13]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Statistika profesionale të boksit për Susi Kentikian nga BoxRec. Retrieved 4 October 2016.
 2. ^ Krohn, Anne-Dore. Durchgeboxt. Die Zeit. 15 February 2007. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 3. ^ Jensen, Björn. Die kleinste Profiboxerin Deutschlands. Hamburger Abendblatt. 10 January 2005. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 4. ^ Bösecke, Ina. "Ich bin ein Killer, ich kämpfe wie ein Mann". Spiegel Online. 16 February 2007. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 5. ^ Treptow, Julia. Ein Fliegengewicht boxt sich nach oben. Spiegel Online. 18 January 2006. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 6. ^ "Ich wollte schon als Siebenjährige Großes schaffen". Hamburger Abendblatt. 7 April 2007. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 7. ^ ProSieben setzt Kooperation mit Profiboxstall spotlight boxing fort. ProSieben Television GmbH. 7 July 2007. Accessed 16 April 2008. Stampa:De icon
 8. ^ TV total – 29.03.2007 Arkivuar 12 dhjetor 2008 tek Wayback Machine. ProSieben.de. Accessed 16 April 2008. Stampa:De icon
 9. ^ TV total – WOK WM 2007 Arkivuar 14 mars 2008 tek Wayback Machine. ProSieben.de. Accessed 16 April 2008. Stampa:De icon
 10. ^ Reifeprüfung für die "Killer Queen" Arkivuar 15 dhjetor 2014 tek Wayback Machine. ProSieben Television GmbH. 18 April 2007. Accessed 1 May 2007. Stampa:De icon
 11. ^ Hungerland, Enno. Die starke Susi – Boxen zum Überleben. WDR. 24 May 2007. Accessed 26 May 2007. Stampa:De icon
 12. ^ Hranush Hakobyan met with Susi Kentikian. PanArmenian.net News Agency. 14 August 2010. Accessed 5 February 2018.
 13. ^ Susi Kentikian. BoxRec. Accessed 21 March 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]