Tahir Skënderasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tahir Skënderasi (vdiq 1835),[1] i njohur edhe si Nasibi Tahir Babai,[2] ishte një shenjtor shqiptar bektashi,[3] dhe njëri nga poetët më të hershëm të periudhës së bejtexhinjëve.[4]

Biografia[redakto | përpunoni burim]

Tahir Skënderasi ishte i biri i Maliq Skënderasit (Malja) (1740-1810).[5] Tahiri e mori nofkën Nasibi (me fat) pasi ishte raportuar se dera e teqes së Haxhi Bektash Veliut në Azinë e Vogël ishte hapur mrekullisht dhe vetvetiu me qëllim të lejimit të kalimit të Tahir Skënderasit.[4] Në moshën e shtyrë ai do të kthehet në vendlindjen e tij, në Frashër, Kazan e Përmetit, atëherë në Perandorinë Osmane (sot në Shqipëri), ku ai do të themeloi Teqen e Frashërit,[6] një teqe bektashiane, e cilat do të luajë një rol të rëndësishëm jo vetëm në pikëpamje fetare si një faktor dhe qendër e rendësishme e  sufizmit në Shqipëri dhe më gjërë, por gjithashtu do të luajë një rol të rëndësishëm edhe në Rilindjen Kombëtare Shqiptare.

Teqja është ndërtuar në vitin 1815[2] dhe Tahir Skënderasi shërbeu aty deri në vdekjen e tij në vitin 1835.[4] Ai e zhvilloi Teqen e Frashërit si dhe një tjetër në Leskovik si qendra të rëndësishme kulturore dhe letrare. Ai ishte pa dyshim një frymëzim për dy personalitete tjera të bektashizmit shqiptar, shkrimtarët, Sami Frashëri dhe vëllai i tij Naim Frashëri, të cilët dhanë një kontribut  të madh në formësimin e ndërgjegjes kombëtare shqiptare.[4] Tahir Babai ishte konsideruar si njëri nga tre këshilltarët shpirtëror të Ali Pashë Tepelenës.[4]

Ai u varros në një tyrbe pranë teqes të cilën ai vet e kishte ndërtuar dhe varri i tij është një destinacion pelegrinazhi.[2]

Tahir Nasibiu kishte studiuar në Iran,[2] kishte udhëtuar nëpër Lindjen e Mesme në rininë e tij, duke vizituar Irakun dhe vende tjera të botës arabe , ku ai do të vije në kontakt me letërsinë orientale. Për fat të keq, puna dhe krijimtaria e tij ka humbur. Sipas Enciklopedisë Osmane Kamûs-ül Â'lâm, të Sami Frashërit ai është autor i shumë vargjeve në gjuhën shqipe, turke dhe persiane.[4][7]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ Fjalor enciklopedik shqiptar, Akademia e Shkencave e Shqipërisë, Tiranë, 2008, fq. 2347. ISBN 978 99956 10 32 6
 2. ^ a b c d "World Bektashi Headquarters - Teqeja e Frashërit - Vatër e zjarrtë (in Albanian)". Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2015. Marrë më 1 shtator 2016.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)
 3. ^ Maksim Gjinaj; Petrit Bezhani; Nuri Çuni (2004), Bektashizmi në Shqipëri: bibliografi (in Albanian), Albpaper, p. 41, ISBN 9789994360109, OCLC 74323276 
 4. ^ a b c d e f H.T.Norris (1993), Islam in the Balkans: Religion and Society Between Europe and the Arab World, University of South Carolina Press, pp. 73, 76, 162, ISBN 9780872499775, OCLC 28067651 
 5. ^ Alfred Frashëri & Neki Frashëri: Frashëri në Historinë e Shqipërisë, Botim i dytë: SHBLSH e RE, Tiranë, 2014. fq. 191. ISBN 978-99943-2-344-9
 6. ^ Ago Agaj, Lufta e Vlorës: tregim i njëj pjesëmarrësi, B. Rukschcio, p. 46, OCLC 31738270, I pari Baba i asaj Teqeje ka qënë Nasibi Tahir Babai nga Frashëri
  translated
  The first Baba of that tekke was Nasibi Tahir Babai from Frasher
   
 7. ^ Şemseddin Sami (1898), Kamûs-ül Â'lâm 6, Istanbul: Mihran Matbaası, p. 4580, OCLC 11369852