Thanas Klara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Thanas Klara

Skeda:Velouchiotis-Kessel-2.jpg

Thanas Klara (greqisht: Αθανάσιος Κλάρας, 27 gusht, 1905 – 16 qershor 1945), i njohur më shumë me nom de guerre Ares apo Aris Velouchiotis (greqisht: Άρης Βελουχιώτης), ishte nje nga udhëheqësit më te shquar dhe kryenismetari i Ushtrisë Çlirimtare Popullore greke (ELAS), dega ushtarake, e Frontit te Çlirimit Kombetar (EAM), e cila është kryesore për organizimin e rezistencës në pushtuar Greqinë nga 1942 deri 1945.Thanas Klara u emërua udhëheqës ushtarak i ELAS.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thanas Klara i lindur në Lamia, Greqi në vitin 1905, në një familje qytetare. Babai i tij ishte një avokat i njohur në kete fushë. Fillimisht Klara studioi gazetari, por më vonë mori pjesë dhe u diplomua ne Shkollën Geoponic ne Larisa. U nis për në Athinë, ku ai bëri punë të ndryshme, ka marrë pjesë në majta dhe antimilitary lëvizjes dhe më vonë u bë anëtar i Partisë Komuniste të Greqisë (KKE). Gjatë viteve 1920 dhe ' 30, ai ishte burgosur disa herë për vepra të ndryshme.

Ai u bë redaktor në komunist Rizospastis dhe shkroi disa artikuj për socialiste revolucionit. Në 1931, në një artikull të Klaras shkaktuar ndërhyrjen e autoriteteve, i cili e mbylli gazetën dhe të vazhdojë në gjyq, redaktorët. Gazeta ishte e ribotoi si Neos Rizospastis.

Gjatë Ioannis Metaxas diktaturës (1936-1941), ai u arrestua për së tij komuniste, të ideve dhe të burgosen në Aegina burg, ku ai ishte torturuar. Megjithatë, gjatë gjyqit të tij ai arriti të shpëtuar, por ishte arrestuar sërish në vitin 1939 dhe të dërgohet në një burg në Korfuz. Ai qëndroi i burgosur deri nënshkrimit të një "deklaratë të kërkesës për shpronësim të KKE dhe të ideologjinë komuniste", një shumë poshtëruese që veprojnë për një komunist në atë kohë.

Lufta e dytë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klara, në të majtë, me drejtuesit e ELAS

Gjatë Luftës së dytë Botërore, ai ishte hartuar si oficer rezervë i Hellenic Ushtri por për shkak të indisciplined sjellje ishte e degraduar dhe e ka dërguar për të shërbyer si një trupor e një disiplinore skuadra e Artileri[nevojitet citimi] në shqip para (1940-1941) kundër ushtria italiane, derisa gjermane të pushtimit në prill 1941 dhe Greqisë pasuese të dorëzohen dhe profesion.

Pas Gjermanisë fyese fushatës në Bashkimin Sovjetik, Partisë Komuniste greke championed krijimin e Nacional Çlirimtare Para (EAM), dhe Klaras ishte dërguar në Greqinë Qendrore (greke Roumeli) për të vlerësuar potencialin për zhvillimin e një guerile të lëvizjes kundër pushtimit të forcave. E tij propozimet u miratuan nga partia, dhe në janar 1942, Klaras lëvizur në male për të filluar ngritjen e grupeve guerile.

Në paraqitjen e parë e partizanët e organizuar nga Klaras ka ndodhur më 7 qershor 1942 në fshatin Domnista në Evrytania në Greqinë Qendrore. Atje ai e paraqet veten si të Madh e Artileri (për të fituar ekstra prestigj në mesin e fshatarëve) me nom de guerre e Aris Velouchiotis (nga Aresgreke perëndia e luftës, dhe Velouchi, një lokal malit) dhe shpalli ekzistencën e greke të Njerëzve të Ushtrisë Çlirimtare (ELAS). Fillimisht, ai e mbledhura gjithashtu tradicionale lokale të malit të gjallë banditë , në mënyrë që të krijojë një grup i vogël ekspertësh në luftën guerile. Velouchiotis si një udhëheqës aplikuar steely dhe disiplinën arritur të kenë nën komandat e tij një numër të konsiderueshëm të guerillas. Duke filluar me vetëm 15 burra, ELAS " pushteti më në fund i përbërë deri në 50,000 guerillas.

Një nga operacionet më të rëndësishme e me të hershme te lëvizjes rezistencë greke (në të cilën Klara dhe luftëtarët e tij, pas negociatave me Britanik, ranë dakord për të marrë pjesë në krah të Napoleon Zervass'republikane EDES rezistencë të forcave dhe dymbëdhjetë Britanik saboteurs nën udhëheqjen e Mëdha E. C. W. "Eddie" Myers) ishte defekt-up e Gorgopotamos hekurudhor milo, në jug të Lamia, 25 nëntor, 1942 (Operacion Harling). Shkatërrimin e milo prerë të vetme Selanik-Athinë hekurudhor të vijë, kështu linjë e lidhjes së Ballkanit me jugun e Greqisë, por nuk prishin ndonjë furnizim linja—si do të kishte qenë rasti kishte ndodhur, si Britanik për qëllim, dy muaj më parë—për të Erwin Rommels'forcat gjermane në Veri të Afrikës, si ajo u zhvillua një muaj pas fillimit të El Alamein beteja më 23 tetor 1942, në të cilën Rommel ishte keq mundën nga Britanik.

Shkatërrimin e Gorgopotamos milo ishte për të të jetë e fundit operacion ku komunizmit ndikuar ELAS organizata luftoi krah greke Republikane rezistencë të forcave, të tilla si EKKAs'5/42 Evzones Regiment (ushtarake krahun e EKKA) dhe EOEA (Grupet Kombëtare greke Guerillas, Ethnikes Omades Ellinon Antarton, ushtarake krahun e EDES). Por, pavarësisht nënshkrimit të një marrëveshje në korrik të vitit 1943 në mes të tri kryesore të Rezistencës grupe (EAM/ELAS, EDES dhe EKKA) për të bashkëpunuar dhe për ta nënshtruar veten e tyre Aleate Lindjen e Mesme të Lartë nën Komandën e Përgjithshme Wilson ("Kombëtare Grupe të Marrëveshjes"), në fushën politike, e mosbesimit të ndërsjellë midis EAM dhe grupet e tjera u përshkallëzua. EAM-ELAS ishte deri tani dominuese politike dhe forca ushtarake në Greqi, dhe EDES dhe EKKA, së bashku me Britanikët dhe qeveria greke në mërgim, kishte frikë se pas pashmangshme gjermane tërheqjes, do të përpiqen për të dominuar të vendit dhe për të krijuar një sovjetike regjimin E çara në fund të fundit çoi në një luftë civile, në fund të 1943 dhe në fillim të vitit 1944, në të cilën ELAS sulmuar EDES, EOEA dhe shkatërruar EKKAs'5/42 Evzones Regiment, ekzekutimin e liderit të saj Col. Dimitrios Psarros.

Çlirimi dhe dëbimi nga e Partisë Komuniste[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:VelouchiotisLamia.jpg
Velouchiotis bisedimet në Lamia pas tërheqjes nga fuqitë e Boshtit.

Në tetor të vitit 1944, kur Nazistët evakuuar Greqi, ELAS ishte fuqi dominuese në shumicën e greke qytetet, përveç Athinës, ndërsa EAM ka ngritur qeverinë e vet, PEEA.

Velouchiotis kaluar nga Greqinë Qendrore të Peloponesse të qartë rajon nga të Sigurisë drejtoni batalionet, dhe i dha disa beteja kundër tyre.

Britanike, me njësitë e greke të Ushtrisë, u ul në Greqi (Operacion Manna) dhe një qeveri e re u formua nën Georgios Papandreou, lideri i greke e Unitetit Kombëtar të Qeverisë, e cila është themeluar pas Traktateve të Libanit dhe Caserta.

Gjatë Dekemvriana ngjarjet në Athinë, ai ishte dërguar nga Partia për të Epirit, ku sulmoi forcat e Zervas' EDES.

Kur Varkiza marrëveshje u nënshkrua në fund të Dekemvriana luftimet midis EAM forcave qeveritare dhe/forcat Britanike në Athinë, ai me furi refuzuan të pajtohen në lidhje me marrëveshjen si një tradhëti e guerillas. Komunist i Partisë Nikos Zachariadis, i cili ndërkohë e kishte kthyer nga Dachau, si pasojë e akuzonin për pabesi, për të qenë një "të dyshimtë dhe aventurierë element" dhe e pasqyrojnë atë si një anëtar i KKE .[1][2] Partisë Komuniste ishte gjithmonë e dyshimtë e Klaras' veprimet që ai ishte një anëtar i thjeshtë, dhe madje edhe kur u themelua ELAS, pjesërisht shkaku i tij nacionaliste dhe të folurit [nevojitet citimi] e tij të dobët në karakter.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Velouchiotis lëvizur prapë në malet e Greqinë Qendrore, në mënyrë që të fillojë një kryengritje (shih grek të Luftës Civile) kundër qeverisë së re dhe Britanike aleatët, të cilët i ndihmuan ata (duke i konsideruar ata edhe më keq se Gjermanët). Ai ishte raportuar se kanë denoncuar e shitur-nga Britanik në Varkiza Marrëveshje për të hedhur poshtë Kombëtar të Rezistencës të armëve; veçanërisht në lëvizje ishte pamja e tij elite massed Mavroskoufides (i Zi Berets) haptazi të zi. Ai ishte outmanoeuvred nga udhëheqja e KKE dhe të vendosur për të lënë Greqinë, ai në mënyrë të përsëritur kërkuar leje nga partia për të lejohet të largohet, por i është refuzuar.

Qëllimi i tij ishte për të krijuar një të re ELAS dhe një Kombëtare të Pavarësisë Para (MEA). Edhe pse shumica e shokëve të tij, të braktisur atë, ai ishte raportuar të ketë vazhduar të kryejë edhe aktivitete deri në qershor të vitit 1945. Ai ishte denoncuar nga KKE Komitetit Qendror dhe gjithnjë e më shumë të izoluar, derisa ai ishte në pritë e tij njësi në malin e Agrafa (disaStampa:Who thonë se ai ishte ngritur apo edhe të tradhëtuar nga KKE kontaktet) nga grupe paramilitare, të kontrolluar nga qeveria e Athinës. Edhe pse shumë[nevojitet citimi] anëtarët e Sigurisë drejtoni batalionet dhe organizimi X (udhëheqës i fundit ishte Kolonel, në të njëjtën kohë, Georgios Grivas), janë rrumbullakuar deri dhe të mbajtur në burg, shumica e oficerëve të tyre ishin të lejuar të bashkohen e re greke e forcave të policisë, të organizuar nga British.

Aris dhe të dytë të tij në komandë, Giannis Aggeletos (nom de guerre Leon Javellas), ishin të izoluar nga njësi kryesore dhe më në fund ai kishte kryer vetëvrasje tij me shok, ose nga një granatë dore, ose nga një plumb, në të njëjtën ditë mësoi se ishte denoncuar nga ana e partisë komuniste.

Thashethemet duan atë të "bëjë vetëvrasje me komandant i tij Javellas kur mendimet e tij ishin që nuk ka më të mirë për të ardhmen e tij revolucionit".[3]

Skeda:Velouchiotisdead.jpg
Krerët e Velouchiotis (djathtas) dhe Javellas, të ekspozuar në sheshin qendror të qytetit të Trikala.

E kufomave të Velouchiotis dhe Javellas ishin më pas decapitated, dhe kokat e shfaqur (një praktikë e prewar greke Shtetit dhe të Policisë për të zakonshme malit banditë), i varur nga një llambë të postoni në sheshin qendror të qytetit të Trikala.

Kur Britanik të Punës të anëtarëve të qeverisë e Parlamentit kundërshtuar[nevojitet citimi] për barbarity e operacionit, ata morën përgjigje se ekran ishte në përputhje me një "të lashta greke të luftës porosi".[nevojitet citimi]

Pas rehabilitimit në Greqi e EAM/ELAS dhe më pas e partisë Komuniste tv (pas përfundimit të greqisht juntës ushtarake), kap rrjetin dhe statujat e Aris Velouchiotis janë ngritur në qytetin e tij të lindjes,; kohët e fundit KKE lëvizur diskrete për Velouchiotis' rehabilitimit, pas të kthehet në dëbimin e KKE e kohës së luftës udhëheqës (i cili e kishte denoncuar atë), Nikos Zachariadis.

Marrëdhënia me Zervas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nuk eshte rastesi qe te dy liderët e Rezistencës greke ishin kushërinj të e largët. Kriminieli dhe genocisti i cameve Napoleon Zerva ishte pasardhës nga fisi famshem Suliot Zervades, të cilët pas shkatërrimit të Sulit nga Osmanët iku në Aitoloakarnania, ndërsa Klara nga nëna ishte e Suliote prejardhje nga një familje e lidhur me Zervades. Megjithatë, masakruesi i cameve [Napoleon Zerva]] kurrë nuk e ishte parë me Klaren para takimit të tyre të parë gjatë Rezistencës epokë.

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Velouchiotis është një nga më të diskutueshme në shifrat e moderne greke historisë. Personaliteti i tij dhe veprimi ishte mythologised gjatë jetës së tij dhe pas vdekjes së tij. Mbështetësit e konsiderojnë atë si një simbol i rezistencës greke kundër pushteteve okupuese, themeluesi dhe krijuesi më të mëdha guerile të ushtrisë në të historisë greke (ELAS) dhe një hero i komuniste të shkaktojë. Kritikët e shohin atë si një kryesit e mizorive dhe vrasjet kundër rurale njerëzit të cilët janë perceptuar si kundërshtarët e komunizmit;[nevojitet citimi] një bazë nxitësi i Terrorit të Kuq.C. M. Woodhouse, "Lufta për Greqinë, 1941-1949", ISBN 1-85065-487-51-85065-487-5, fq. 4-5. Në kujtimet e tij ai e vlerëson aftësitë e tij ushtarake. Megjithatë, ai ishte një njeri i fortë komunist dhe patriotike të besimeve. Ai ishte veçanërisht i ashpër, për Grekët, të cilët kanë kërkuar bashkëpunim me forcat okupuese, me shokët e tij që e ka shkelur të organizuar në disiplinë, dhe njerëzit, të cilët kanë kërkuar Britanik ndihmë dhe përfshirjen në greqisht politikë, sepse ai konsiderohet Britanike dhe një kërcënim për komunist dhe patriotike shkak të Rezistencës.[nevojitet citimi]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Greke e Njerëzve të Ushtrisë Çlirimtare të
 • Napoleon Zervas
 • Kombëtare Republikane Greke League
 • Georgios Grivas
 • Salvatore Giuliano
 • Che Guevara
 • Emiliano Zapata
 • Georgios Karaiskakis

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ ΚΚΕ, επίσημα κείμενα, τ8
 2. ^ Δοκίμιο Ιστορίας του ΚΚΕ
 3. ^ Për një prezantim të plotë të rrethanave të Velouchiotis " vdekja shih: Χαριτόπουλος, Διονύσης (Charitopoulos, Dionysis) (2003).

Për lexim të mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Χαριτόπουλος, Διονύσης (Charitopoulos, Dionysis) (2009). Άρης, ο Αρχηγός των Ατάκτων (Aris, the Leader of the Irregulars) (bot. 3rd)). Athens: Τόπος (Topos). ISBN 960-406-538-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)CS1 maint: Multiple names: authors list (link) Gjerë biografi në greqisht, e botuar edhe në gjuhën angleze në vitin 2012 nga i njëjti botues si "Aris, Zoti e Maleve"