Traktati i Zarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kopje e traktatit të paqes të Zarës në murin e kishës së Shën Françeskut.

Traktati i Zarës ishte një traktat paqeje i nënshkruar në Zarë, Dalmaci më 18 shkurt 1358, me të cilin Republika Veneciane humbi ndikimin mbi zotërimet e saj dalmate. Traktati i Zarës i dha fund armiqësive midis Luigjit I të Hungarisë dhe Republikës së Venecias, të cilët po kundërshtonin kontrollin e një sërë territoresh përgjatë bregdetit lindor të AdriatikutKroacinë e sotme.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1301, dinastia Árpád u shpërbë dhe, pas një interlude të shkurtër, u zëvendësua nga dinastia Angevin si sundimtarë të Hungarisë dhe Kroacisë . Mbreti i parë Angevin ishte Charles Robert, i cili sundoi nga 1312 deri në 1342. Ai u mbështet nga fisniku më i fuqishëm kroat Pavao Šubiq, Princi i Bribirit dhe Ban (nënkryetari) i Kroacisë, sundimtar i qyteteve bregdetare të Splitit, Trogirit dhe Shibenikut. Pavao u bë Ban i Kroacisë, duke i dhënë atij shumë nga pushtetet e një monarku, duke përfshirë prerjen e monedhave, dhënien e statuteve për qytetet dhe vendosjen e taksave vjetore mbi to.

Rruga Paqja e Zadarit 1358.

Veprimet e Pavaos çuan në një revoltë midis fisnikërisë kroate, të cilët arritën me sukses te mbreti Charles për t'i ndihmuar ata të largonin Pavaon. Megjithatë, në këmbim të ndihmësit të tij, fisnikëria kroate u detyrua të deklaronte besnikërinë e tyre të drejtpërdrejtë ndaj monarkisë hungareze, duke krijuar terrenin për përpjekjet hungareze për të dëbuar Republikën Veneciane nga bregdeti dalmat. [1] Ndërsa qytetet e tjera në rajonin dalmat po vuanin nga tërheqja e luftës midis venecianëve dhe hungarezëve dhe kroatëve, Raguza, e cila mbahej nga Venediku, po shndërrohej në një fuqi ekonomike duke shfrytëzuar pozicionin e saj midis perëndimit dhe të pasurve me minerale. mbretëritë e Serbisë dhe Bosnjës, si dhe vendndodhjen më të gjerë të Raguzës midis Evropës dhe Levantit. [2]

Në vitet 1350 Mbreti Louis I ishte në gjendje të mblidhte një forcë prej 50,000 burrash duke bashkuar forcat e tij me përforcime të dërguara nga Duka i Austrisë, Kontët e Gorizias, Zoti i Padovës, Francesco I da Carrara dhe Patriarkana e Aquileia . shtet brenda Perandorisë së Shenjtë Romake . Në vitin 1356, koalicioni rrethoi venecianët në Asolo, Conegliano, Ceneda dhe bastionin e Trevisos . Në të njëjtën kohë, përgjatë bregdetit dalmat, ushtria kishte sulmuar qytetet e Zarës (Zara), Trogirit (Traù), Splitit (Spalato) dhe Raguzës, si dhe qytete të tjera më të vogla që u dorëzuan mjaft shpejt.

Të thyer nga një sërë përmbysjesh ushtarake të pësuar në territorin nën kontrollin e tyre, venedikasit u dorëzuan ndaj kushteve të pafavorshme të parashikuara në Traktatin e Zarës (Zara), i cili u nënshkrua në qytetin me të njëjtin emër më 18 shkurt 1358.

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Traktati u nënshkrua në Manastirin e Shën Françeskut dhe në bazë të kushteve të marrëveshjes, rajoni i Dubrovnikut dhe Zadari kaluan nën sundimin e mbretit të Hungarisë [3] [4] dhe Kroacisë. Ajo shënoi ngritjen e Republikës së Raguzës si një shtet i pavarur dhe i suksesshëm. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për Zadarin pasi më vonë u shit përsëri në Venecia nga Ladislaus i Napolit . [5]

Si rezultat i traktatit të paqes, Venecias iu desh t'i jepte mbretit të gjitha zotërimet e saj në Dalmaci, nga Kvarneri deri në Gjirin e Kotorrit, por mund të ruante bregdetin e Istrias dhe rajonin e Trevisos . Ajo u detyrua gjithashtu të anulonte, në titullin e dozhit të saj, çdo referencë për Dalmacinë. Megjithatë, traktati ruajti mbizotërimin detar të Venedikut në Detin Adriatik pasi mbreti Luigji pranoi të mos ndërtonte një flotë të tijën.

Louis dhe ushtria e tij hynë triumfalisht në Zadar në 1358 duke i dhënë privilegje të gjera fisnikërisë së Zarës dhe duke ngritur kryeqytetin e qytetit të Dalmacisë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goldstein, I:" Croatia; A History", page 27. Hurst & Company,London,1999.
  2. ^ Tanner, M: "Croatia; A nation forged in war",page 25. Yale University Press, 1997.
  3. ^ Lous I on Britannica Encyclopedia
  4. ^ Louis I on Answers.com
  5. ^ Ayton, Andrew (2005), The Realm of St. Stephen. A History of Medieval Hungary, 895 – 1526, pg. 162-163, London: Tauris, ISBN 1-85043-977-X {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)