Universiteti i Marmarasë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Marmarasë ( turqisht : Marmara Üniversitesi ) është një universitet publik në Stamboll, Turqi .

Universiteti mban emrin e Detit Marmara dhe u themelua si universitet në 1982. Megjithatë, ajo u krijua në 1883 me emrin Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi, në një shtëpi në qendër të Stambollit . [1] Ai ofron kurse në pesë gjuhë ( turqisht, anglisht, gjermanisht, frëngjisht, arabisht ), i vetmi universitet shumëgjuhësh në Turqi. [1] Universiteti ka 13 kampuse, 11 institute, 8 kolegje dhe 28 qendra kërkimore. [1]

Alumni të shquar përfshijnë presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, aktorin komik Kemal Sunal dhe manjatin e medias Aydın Doğan .

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Marmara University". Times High Education (në anglisht). 30 nëntor 2021.
  2. ^ Fann, Bayt Al (3 korrik 2022). "The Art of Embracing: Tasawwuf and Japanese Culture, Dr. Naoki Yamamoto". Bayt Al Fann. Marrë më 7 shtator 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)