Ushanka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushanka e një ushtari të Ushtrisë Sovjetike

Ushanka (Rusisht: уша́нка, shqiptimi: [ʊˈʂankə]), e quajtur gjithashtu një kapelë ushanka (Rusisht: ша́пка-уша́нка, shqiptimi: [ˈʂapkə ʊˈʂankə]), është një kapelë leshi ruse me fletë veshi që mund të lidhen deri në majën e kapelës, ose të fiksohen në mjekër për të mbrojtur veshët, nofullën dhe mjekrën e ulët nga të ftohtit. Një alternativë është që të lidhen ato pas kokës, e cila quhet "stil skish" - kjo ofron më pak mbrojtje nga elementët, por dukshmëri shumë më të mirë, thelbësore për ski me shpejtësi të lartë. Leshi i dendur gjithashtu ofron njëfarë mbrojtje ndaj ndikimeve të pahijshme në kokë.

Fjala ushanka rrjedh nga ushi (у́ши) që do të thotë "veshët" në rusisht, por edhe në shumë gjuhë sllave.

Materialet themelore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushankat shpesh bëhen nga lëkura e deles (rusisht: Цигейка, tsigeyka), leshi i lepurit ose mi uji. Kapelet e leshit artificial janë prodhuar gjithashtu dhe quhen "lesh peshku" pasi materiali nuk është nga ndonjë kafshë e vërtetë. "Leshi i peshkut" më i thjeshtë i ushankas ishte prej grumbullit të leshit me nënshtresë leckash dhe rrobave të sipërme, me përjashtim të fletëve, të cilat i ekspozuan grumbulli. Ushankat e leshit të minkut përdoren gjerësisht në rajonet Arktike të Rusisë, duke mbrojtur veshët dhe mjekrën e veshësit edhe nga "acar i thellë", i cili është rreth -70 deri në -40 ° C.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kapelet me veshë leshi janë njohur për shekuj, veçanërisht në vendet e Ballkanit Sllav, Serbi, Kroaci, Bosnjë, Maqedoni, Bullgari, si dhe në Italinë Verilindore, në Venecia Xhulia, Trieste, dhe zonat përreth, ku ka pasur një sllave të madhe popullsia me shekuj. Kapele të tilla janë parë edhe në vendet skandinave si Suedia dhe Norvegjia, në vendet euroaziatike dhe ato sllave evropiane Rusia, Ukraina, Sllovenia, dhe në rajonin e KaukazitGjeorgji dhe Armeni.[1] Dizajni i ushanka me një maje të përkryer të rrumbullakët u zhvillua në shekullin e 17-të kur në Rusinë qendrore dhe veriore ishte veshur një kapelë me vathë veshësh të quajtur treukh.[2] Dizajni modern i ushanka nga viti 1917 është frymëzuar gjithashtu nga norvezhka norvegjeze, një kapelë e cila u shpik nga eksploruesit arktik morvegjez. Dallimi kryesor nga treukh është se mbulesët e veshëve të norvezhka ishin shumë më të gjata. Për më tepër, Kozakët rusëKubanit kanë ndikuar në hartimin e Ushanka moderne përmes ndërveprimit me popuj nga Azia Qendrore dhe Kaukazi.

Në vitin 1917 gjatë Luftës Civile Ruse, sundimtari i Siberisë, Aleksandr Kolchak, prezantoi një kapelë uniforme dimri, e cila zakonisht quhet kolchakovka, rreth vitit 1918. Ishte e ngjashme me ushanka. Në vitin 1933, W. C. Fields veshi një kolchakovka në filmin e shkurtër The Fatal Glass of Beer. Sidoqoftë, Kolchak dhe Ushtria e Bardhë e humbën luftën dhe koka e tyre nuk u adoptua në Bashkimin e ri Sovjetik.

Në vend të kësaj, ushtarët e Ushtrisë së Kuqe vishnin budenovka, e cila ishte bërë e ndjerë. Ajo ishte projektuar të ngjante me helmetat historike të bogatyr dhe nuk siguronte shumë mbrojtje nga të ftohtit.

Gjatë Luftës së Dimrit kundër Finlandës, dështimet organizative dhe pajisjet e papërshtatshme i linin shumë trupa sovjetike të prekshme nga të ftohtit, dhe shumë vdiqën nga ekspozimi. Ushtria finlandeze kishte pajisje shumë më të mira duke përfshirë një kapelë leshi të stilit ushanka, turkislakki M36, të prezantuar në vitin 1936. Në vitin 1939, pak para Luftës së Dimrit, u prezantua turkislakki M39 paksa i përmirësuar, dhe është ende në përdorim edhe sot.[3] Pas Luftës së Dimrit, Ushtria e Kuqe mori uniforma dimri të ridizajnuara plotësisht. Budenovkas përfundimisht u zëvendësuan me ushanka bazuar në shembullin finlandez.[4] Oficerëve u lëshuan ushanka leshi; radhët e tjera morën ushankat e bëra me lesh prej pelushi ose "lesh peshku". Kur ata përjetuan dimrin e ashpër rus, për shembull gjatë Betejës së Moskës, ushtarët gjermanë filluan të veshin ushanka dhe veshje të tjera dimërore të tipit sovjetik, pasi uniformat e tyre nuk siguronin mbrojtje të përshtatshme.[5] Ushanka e Luftës së Dytë Botërore prezantuar në muzeun e Ushtrisë (Rusi) dhe muzeun e tankeve Saumur (Francë).[6] (France).

Ushanka u bë një simbol dhe ikonë mediatike e Bashkimit Sovjetik dhe më vonë Federatës Ruse. Fotografi i presidentit amerikan Gerald Ford i veshur me kapelë gjatë një vizite në Bashkimin Sovjetik të vitit 1974 u panë si një shenjë e mundshme e shtendosjes.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ushanka - Different Types of Russian Winter Caps". www.historyofhats.net (në anglisht). Marrë më 2019-02-19.
  2. ^ Fedorova, Inna; RBTH, special to (2014-01-28). "Russian winter hats: Ushanka, kubanka, petushok". www.rbth.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2019-02-19.
  3. ^ "Finnish Army website". Puolustusvoimat.fi (në finlandisht). Arkivuar nga origjinali më 2014-08-19. Marrë më 2018-04-09.
  4. ^ Mirouze, Laurent. Infanteristen des Zweiten Weltkriegs (në gjermanisht). Düsseldorf: Verlag Karl-Heinz Dissberger. fq. 28. ISBN 3-924753-27-X.
  5. ^ Färber, Mathias (1990). Zweiter Weltkrieg (në gjermanisht). Unipart-Verlag, Stuttgart. fq. 556. ISBN 3-8122-3001-1.
  6. ^ "WW2 Red army uniform, infantry - Русский Париж". paris1814.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2019.