Vazelina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
vazelinë

Vazelina është një përzierje gjysmë e ngurtë e hidrokarbureve (me numra karboni kryesisht më të larta se 25), [1] fillimisht i promovuar si një lëndë aktuale pomadë për vetitë e tij kuruese . [2] Vazelina ka qenë gjithashtu një markë e njohur amerikane e vazelinës që nga viti 1870.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazelina është një përzierje e hidrokarbureve, me një pikë shkrirjeje që varet nga përmasat e sakta. Pika e shkrirjes është zakonisht midis 40 and 70 °C (104 and 158 °F) . [3] [4] Është i ndezshëm vetëm kur nxehet në lëng; atëherë tymi do të ndizet, jo vetë lëngu, kështu që nevojitet një material fitil për të ndezur vazelinë. Është i pangjyrë (ose me ngjyrë të verdhë të zbehtë kur nuk është shumë i distiluar), i tejdukshëm dhe pa shije dhe erë kur është i pastër. Nuk oksidohet gjatë ekspozimit ndaj ajrit dhe nuk ndikohet lehtësisht nga reagentët kimikë. Është i pazgjidhshëm në ujë. Është i tretshëm në diklorometan, kloroform, benzen, dietil eter, disulfid karboni dhe terpentinë . [1] Vazelina është pak e tretshme në alkool. [5] Ai vepron si një plastifikues në polipropilen (PP), [6] por është i pajtueshëm me shumicën e plastikës së tjera </link> . Ai është një gjysmë i ngurtë, në atë që mban formën e tij pafundësisht si një trup i ngurtë, por mund të detyrohet të marrë formën e enës së tij pa u shkëputur, si një lëng, megjithëse nuk rrjedh vetë.

Më pas vazelina u bë një ilaç për gjoksin dhe konsumatorët filluan ta përdorin atë për qëllime kozmetike dhe për shumë sëmundje, duke përfshirë kërpudhat e thonjve të këmbëve, skuqjen e organeve gjenitale (jo IST ), gjakderdhjet nga hundët, skuqjen e pelenave dhe ftohjet e zakonshme . Vlera e tij medicinale folklorike si një " shërim për të gjitha " është kufizuar që atëherë nga një kuptim më i mirë shkencor i përdorimeve të përshtatshme dhe të papërshtatshme. Ai njihet nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) si një mbrojtës i lëkurës i miratuar pa recetë (OTC) dhe vazhdon të përdoret gjerësisht në kujdesin kozmetik të lëkurës, ku shpesh i referohet lirshëm si vaj mineral . Në varësi të aplikimit specifik të vazelinës, ajo mund të jetë USP, BP ose Ph. Eur gradë. Kjo ka të bëjë me përpunimin dhe trajtimin e vazelinës, kështu që është i përshtatshëm për aplikime mjekësore dhe të kujdesit personal.

Marco Polo në vitin 1273 përshkroi eksportimin e naftës nga Bakuja nga qindra deve dhe anije për djegie dhe si një vaj për trajtimin e zgjebesë . [7]

Amerikanët vendas zbuluan përdorimin e vazelinës për mbrojtjen dhe shërimin e lëkurës. [8] Gropa të sofistikuara të naftës ishin ndërtuar që në vitet 1415-1450 në Pensilvaninë Perëndimore . [9] Në 1859, punëtorët që operonin platformat e para të naftës në Shtetet e Bashkuara vunë re një material të ngjashëm me parafinën që formohej në platforma gjatë hetimit të keqfunksionimeve. Duke besuar se substanca e përshpejtoi shërimin, punëtorët përdorën pelte në prerje dhe djegie. [10] [11]

Robert Chesebrough, një kimist i ri, puna e mëparshme e të cilit për distilimin e karburantit nga vaji i balenave kashaloti ishte bërë i vjetëruar nga nafta, shkoi në Titusville, Pensilvani, për të parë se çfarë materialesh të reja kishin potencial tregtar. Chesebrough e çoi dyllin e parafinuar të shufrës me ngjyrë të gjelbër në ari, siç e quanin shpuesit, përsëri në laboratorin e tij për ta rafinuar dhe eksploruar përdorimet e mundshme. Ai zbuloi se duke distiluar produktet e naftës më të lehta dhe më të holla nga dylli i shufrës, ai mund të krijonte një xhel me ngjyrë të hapur. Chesebrough patentoi procesin e bërjes së vazelinës me U.S. Patent 127,568 në 1872. Procesi përfshin distilimin me vakum të materialit të papërpunuar i ndjekur nga filtrimi i mbetjes së mbetur përmes karbonit kockor . Chesebrough udhëtoi rreth Nju Jorkut duke demonstruar produktin për të inkurajuar shitjet duke djegur lëkurën e tij me acid ose një flakë të hapur, më pas duke përhapur pomadën në plagët e tij dhe duke treguar plagët e tij të së kaluarës të shëruara, pretendoi ai, nga produkti i tij mrekulli. Ai hapi fabrikën e tij të parë në 1870 në Brooklyn duke përdorur emrin vazelinë . [10]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Petrolatum (white)". inchem.org. International Programme on Chemical Safety and the Commission of the European Communities. mars 2002. Marrë më 5 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Speser, Phyllis L. (2012). The Art and Science of Technology Transfer (në anglisht). John Wiley & Sons. fq. 210. ISBN 978-1-118-42893-1.
 3. ^ Robert Leach (6 dhjetor 2012). The Printing Ink Manual. Springer Science & Business Media. fq. 254–. ISBN 978-94-011-7097-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Petroleum Jelly". HCI Wax. Marrë më 9 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Beringer, Paul; Troy, David A.; Remington, Joseph P. (2006). Remington, the science and practice of pharmacy. Hagerstwon, MD: Lippincott Williams & Wilkins. fq. 1077. ISBN 978-0-7817-4673-1. Marrë më 30 dhjetor 2012. Solubility--Insoluble in water; almost insoluble in cold or hot alcohol or in cold dehydrated alcohol; freely soluble in benzene, carbon disulfide, chloroform, or turpentine oil; soluble in ether, solvent hexane, or in most fixed and volatile oils, the degree of solubility in these solvents varying with the composition of the petrolatum. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Polypropylene Chemical Compatibility Chart". CP Lab Safety. Marrë më 27 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Travels of Marco Polo (në anglisht). Project Gutenberg. fq. 46.
 8. ^ Weatherford, Jack (2010). Indian Givers: How Native Americans Transformed the World. fq. 240. ISBN 9780307717153. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Keoke, Emory Dean; Porterfield, Kay Marie (2003). American Indian Contributions to the World: 15,000 Years of Inventions and Innovations. fq. 199. ISBN 978-0816053674. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b The History of Vaseline Petroleum Jelly began in the Pennsylvania Oil Fields!, Drake Well Museum pamphlet, copyright 1996 by Holigan Group Ltd, Dallas, Texas.
 11. ^ "Vasoline corporate history page". Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2016. Marrë më 15 korrik 2015. ...Chesebrough noticed that oil workers would smear their skin with the residue from their drills, as it had the property to heal their cuts and burns. He got curious and took some Rod Wax home where he started experimenting with it... {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)