Jump to content

Viçenca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vicenza është një qytet në Italinë verilindore. Është në rajonin e Venetos në bazën veriore të Monte Berico, ku përshkon lumin Bacchiglione . Vicenza është afërsisht 60 kilometres (37 mi) në perëndim të Venecias dhe 200 kilometres (120 mi) në lindje të Milanos .

Vicenza është një qytet i lulëzuar dhe kozmopolit, me një histori dhe kulturë të pasur, dhe me shumë muze, galeri arti, sheshe, vila, kisha dhe pallate elegante të Rilindjes. Me Vilat Palladiane të Venetos në zonën përreth, dhe Teatro Olimpico (Teatri Olimpik) i tij i njohur, "qyteti i Palladio" është renditur si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1994. [1]

Në dhjetor 2008, Vicenza kishte një popullsi prej 115,927 [2] dhe një zonë metropolitane prej 270,000. Vicenza është qendra e tretë industriale italiane për nga madhësia e matur me vlerën e eksporteve të saj dhe është një nga qytetet më të pasura të vendit, [1] [3] kryesisht për shkak të industrisë së saj të tekstilit dhe çelikut, të cilat punësojnë dhjetëra mijëra. Për më tepër, rreth një e pesta e arit dhe bizhuterive të vendit prodhohet në Vicenza, duke kontribuar shumë në ekonominë e qytetit. Një sektor tjetër i rëndësishëm është industria e inxhinierisë / komponentëve kompjuterikë ( Federico Faggin, bashkë-shpikësi i mikroprocesorit, lindi në Vicenza). [4]

  1. ^ a b Moretti, John (2008-03-14). Frommer's Northern Italy. ISBN 9780470290965. Marrë më 2011-09-15. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Data from Comune di Vicenza Arkivuar 28 shtator 2011 tek Wayback Machine.
  3. ^ "The Economy". Vicenza. Arkivuar nga origjinali më 2011-10-09. Marrë më 2011-09-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Federico Faggin - Engineering and Technology History Wiki". Ieeeghn.org. 25 janar 2016. Marrë më 1 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)