Vraca (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vraca
Bullgarisht | Област Враца
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Vraca
Komuna: 10
Sipërfaqja: 3,619.7 km2
Popullsia: 184,930 banorë
Dendësia: 51.0899 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: BP
ISO 3166-2: BG-06
Faqja Zyrtare: www.oblast.vratsa.bg

Rajoni Vraca (bullgarisht: Област Враца) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë.Rajoni (oblasti) është i ndarë në 10 komuna me një sipërfaqe prej 3,619.7 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Vraca.

Komunat[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunat e rajonit

Rajoni ndahet në 10 komuna:

Komuna Bullgarisht Pop.[4]
Borovan Борован 6.052
Bjala Slatina Бяла Слатина 29.535
Hajredin Хайредин 5.555
Kozloduj Козлодуй 22.490
Krivodol Криводол 9.702
Mezdra Мездра 23.936
Mizija Мизия 8.358
Orjahovo Оряхово 13.824
Roman Роман 6.878
Vraca Враца 91.535

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Anglisht) Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009
  2. ^ (Anglisht) Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ pop-stat.mashke.org
  4. ^ (Bullgarisht) Popolazione al 15 marzo 2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo


Koordinatat:43°31′ Veri 23°36′ Lindje 43.516667° Veri 23.6° Lindje