Jump to content

Vrapuesi i Labirintit: Provat e Djegies

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrapuesi i Labirintit: Prova e Djegies
Logoja e filmit
Regjia ngaWes Ball
Skenari ngaT.S. Nowlin
Bazuar nëLibri Prova e Djegies
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaGyula Pados
MontazhiDan Zimmerman
MuzikaJohn Paesano[2]

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
Stampa:Film date
Kohëzgjatja
131 minutes[3]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$61 million[4]
Fitimi$312.3 million[5]

Vrapues i Labirintit: Prova e Djegies (i stilizuar në ekran thjesht si Prova e Djegies) është një film fantastiko-shkencor dystopik i vitit 2015 bazuar në romanin e James Dashner të vitit 2010 Provat e Djegies, romani i dytë në serinë e librave Vrapues i Labirintit. Filmi është një vazhdim i drejtpërdrejtë i filmit të vitit 2014 Vrapues i Labirintit dhe pjesa e dytë në serinë e filmave Vrapues i Labirintit. Ai u drejtua nga Wes Ball, me një skenar të T.S. Nowlin. Duke i shtuar kastit të filmit origjinal të Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Dexter Darden, Alexander Flores, Ki Hong Lee dhe Patricia Clarkson, kasti i ri mbështetës përfshin Nathalie Emmanuel, Giancarlo Esposito, Aidan Gillen, Jacob Lofland, Katherine McNamara, Barry Pepper, Rosa Salazar, Lili Taylor dhe Alan Tudyk.

Komploti i Prova e Djegjes zhvillohet menjëherë pas këstit të mëparshëm, pasi Tomas (O'Brien) dhe shokët e tij banorë të labirintit sapo janë arratisur nga objektet e Shkreti Totale: Reparti i Galerive Ngujuese (SHTRIGAN), i cili i kishte burgosur. Në arrati në shkretëtirë dhe qytete të rrënuara, ata duhet t'i shpëtojnë ushtarëve të SHTRIGAN dhe të përballen me rreziqet e Skorçit, një peizazh i shkretë i mbushur me pengesa të rrezikshme. Xhirimet filluan në Albuquerque, New Mexico më 27 tetor 2014 dhe përfunduan zyrtarisht më 27 janar 2015.

Vrapues i Labirintit: Prova e Djegies u publikua në territore të zgjedhura ndërkombëtare duke filluar nga 9 shtator 2015, në 2D, 3D, 4DX dhe Barco Escape, dhe u publikua më 18 shtator 2015, në Shtetet e Bashkuara në 2D dhe teatro premium me format të madh nga Dhelpra e shekullit të 20-të . Fillimisht ishte caktuar të dilte në IMAX, por kjo u anulua, me përjashtim të Japonisë (e konvertuar në 3D), pasi Everesti kishte rezervuar të gjitha ekranet IMAX në mbarë botën deri në daljen e filmit The Walk . Filmi mori vlerësime të ndryshme: disa vlerësuan sekuencat dhe performancat e tij të veprimit; të tjerët e kritikuan filmin për mungesën e komplotit dhe avancimit të karakterit. Ashtu si paraardhësi i tij, filmi ishte një sukses komercial duke fituar 30.3 dollarë milion në fundjavën e hapjes, duke e bërë atë debutimin e nëntë me fitimet më të larta në shtator. Filmi shkoi në vendin e parë në arkë gjatë fundjavës së hapjes dhe fitoi 312 dollarë milion në mbarë botën.

Hyrja përmbyllëse, e titulluar Vrapuesi i Labirnitit: Kura e Vdekjes, u publikua më 26 janar 2018.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nënë lë djalin e saj të frikësuar ngurrues, Tomas, me shkencëtaren Ava Pejxh dhe trupat e organizatës SHTRIGAN. Thomas dhe fëmijët e tjerë vendosen në një labirint të rrethuar me mure në një vend të njohur si Glade si pjesë e testimit të tij shkencor.

Vite më vonë, pak pasi u shpëtuan nga Labirinti [a], Tomas dhe të arratisurit e Labirintit të mbetur dërgohen në një strukturë të drejtuar nga z. Xhanson. Ai thotë se objekti është një parajsë që i mbron nga virusi Flakërima dhe “Cranks”, dhe siguron furnizimet. Nën kujdesin e z. Xhanson, ata zbulojnë se ata nuk ishin të vetmit njerëz në eksperiment dhe se shumë më tepër labirint u ndërtuan, përveç atyre të tyre.

Thomas dyshon për zotin Janson dhe e heton. Me ndihmën e Arisit, i mbijetuari i parë i labirintit që mbërriti në objekt nga një labirint tjetër, Thomas zbulon se udhëheqësja e SHTRIGAN, Ava, është ende gjallë dhe se z. Xhanson po punon për të kur diskutojnë eksperimentet mbi imunitetin dhe se Xhanson ka ende për të gjetur një grup rezistence në male të njohur si Krahu i Djathtë. Të arratisurit e Labirintit, duke përfshirë Arisin, shpëtojnë Terezën dhe ikën nga objekti në botën e shkretë të jashtme, Scorçi. Z. Xhanson dërgon trupa të SHTRIGAN-it për t'i gjetur.

Grupi mbërrin në një qendër tregtare të braktisur dhe ndeshet me Cranks, njerëz të zombifikuar nga virusi Flakërima. Uinstoni infektohet nga një prej tyre. Kur vjen mëngjesi, ata e gjejnë qytetin në gërmadha dhe SHTRIGAN ende i kërkon ata. Infeksioni i Uinstonit përkeqësohet, gjë që detyron të tjerët ta lënë atë të vrasë veten për të parandaluar transformimin e tij në një Crank. Ndërsa kalonin shkretëtirën, grupi strehohet në objektin e braktisur nga një stuhi vdekjeprurëse rrufeje. Brenda, ata zbulojnë se ajo është e mbushur me Cranks të lidhur me zinxhir. Grupi takohet me Brenda dhe Jorge, të cilët drejtojnë një grup të rrezikshëm të mbijetuarish dhe përdorin Cranks të përmbajtur si qen roje. Brenda dhe Jorge bien dakord t'i çojnë në krahun e djathtë dhe të braktisin të mbijetuarit e tjerë.

SHTRIGAN ishte në gjendje të gjente objektin dhe të sulmonte vendin. Tomas dhe Brenda janë lënë pas, ndërsa pjesa tjetër ikën me Jorge. Ndërsa Tomas dhe Brenda shpëtojnë nga Cranks, Brenda u infektua. Tomas përjeton një rikthim të tij dhe Terezës duke punuar për SHTRIGAN në të cilën Thomas përpiqet të paralajmërojë Terezën për planet e SHTRIGAN, vetëm që të dy të kapen nga ushtarët e SHTRIGAN. Ndërsa Tomas dhe Brenda ribashkohen me pjesën tjetër të grupit, Jorge merr në pyetje Marcus, një i mbijetuar që punon fshehurazi për SHTRIGAN, për të zbuluar vendndodhjen e Krahut të Djathtë.

Grupi mbërrin përfundimisht në postblloqe, ku disa persona i zënë pritë. Megjithatë, dy vajza të reja, Harriet dhe Sonja, njohin Arisin dhe urdhërojnë aleatët e tyre të ndalojnë sulmin e tyre. Ata i çojnë të arratisurit, Brenda, Jorge dhe Aris në kampin e postës së Krahut të Djathtë, ku janë të pranishëm të mbijetuar të tjerë imune. Vince, i cili drejton Krahun e Djathtë, i përshëndet. Ndërsa infeksioni i Brenda përkeqësohet, Vince kërcënon se do ta qëllojë atë, vetëm për t'u ndalur nga Meri Kuper, një ish-shkencëtare e SHTRIGAN e cila zbulon se Tomasi ishte informatori i tyre, për shkak se ai u zhgënjye me SHTRIGAN dhe kishte ndihmuar Krahun e Djathtë të shkatërronte operacionet ilegale të SHTRIGAN-it.

Ndërsa Meri ndalon infeksionin e Brendas duke përdorur një kurë enzimash, Meri shpjegon se enzima duhet të merret nga trupi i një imuniteti, jo të prodhohet dhe se argumentet mbi metodat e prodhimit të kurës me Ava çuan në largimin e Marisë nga SHTRIGAN. Tereza thërret SHTRIGAN në vendndodhjen e tyre pasi ajo ende beson se motivimet e kësaj kompanie janë të mira, gjë që i bën ata të sulmohen nga SHTRIGAN. Ushtarët mposhtin shpejt rebelët dhe rreshtojnë të mbijetuarit përpara Ava Pejxh dhe Xhanson, të cilët mbërrijnë në një Berg (një mjet ajror shumë i madh i përdorur nga SHTRIGAN si transport). Tereza i shpjegon Tomasit se kujtimet i'a kishte kthyer SHTRIGAN ndërsa ishte me z. Xhanson. Meri është qëlluar dhe vrarë nga Xhanson, dhe trupat e WCKD marrin të mbijetuarit imunë, duke përfshirë Majnhon, Arisin dhe Sonjan. Me vetëm një pjesë të të mbijetuarve të mbetur në vend, Thomas planifikon të kthehet në SHTRIGAN .

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 •  Dylan O'Brien si Tomas
 • Kaya Scodelario si Tereza
 • Tomas Brodie-Sangster si Njuti
 • Dexter Darden si Tigani
 • Nathalue Emmanuel si Harriet
 • Giancarlo Esposito si Jorge
 • Alexander Flores si Uinstoni
 • Ki Hong Lee si Majnho
 • Jacob Lofland si Arisi
 • Katherine McNamara si Sonja
 • Barry Pepper si Vinci
 • Rosa Salazar si Brenda
 • Lili Taylor si Meri Kuper
 • Alan Tudyk si Markusi (kreditohet si "Blondie/Bjondi)
 • Patrica Clarkson si Dr. Aja Pejxh

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 tetor 2013, pothuajse një vit para publikimit të Vrapuesit të Labirintit, u raportua se Fox kishte filluar punën në Prova e Djegjes . U zbulua se TS Nowlin – i cili kohët e fundit kishte punuar në rindezjen e Fantastic Four do të përshtatte Vrapues i Labirintit: Prova e Djegies, duke marrë përsipër Noah Oppenheim, me regjisorin e rikthyer Wes Ball duke mbikëqyrur skenarin e Nowlin.

Zhvillimi i hershëm i Vrapues i Labirintit: Prova e Djegies sugjeroi për shumë njerëz që Fox ishte i sigurt në suksesin e mundshëm të filmit të parë. [6] [7] Më 19 nëntor 2014, John Paesano u konfirmua të kthehej për të shënuar filmin. Dizajneri i krijesave Ken Barthelmey u kthye për të dizajnuar "Cranks" për filmin. [8]

Kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 shtator 2014, Aidan Gillen i'u dha roli i Xhansonit, i njohur gjithashtu si Rat-Man. [9] Më 30 shtator 2014, Rosa Salazar hyri në kastin si Brenda. [10] Brenda ditëve në vijim, ylli i Mud Jacob Lofland [11] dhe Giancarlo Esposito iu bashkuan kastit, duke luajtur respektivisht Aris Jones dhe Jorge. Nathalie Emmanuel luajti Harriet, bashkë-drejtuese e Grupit B, më 22 tetor 2014, [12] dhe Katherine McNamara si bashkë-udhëheqëse tjetër më 22 dhjetor. [13] Më 3 nëntor 2014, pati dy shtesa në kast, me Lili Taylor si Meri Kuper, një "doktore që ndihmon Tomasin dhe të arratisurit", [14] dhe Barry Pepper si Vince, "një mbijetues që është një nga të fundit. ushtarët e mbetur të një njësie legjendare të quajtur Krahu i Djathtë”. [15]

Filmimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 korrik 2014, Ball njoftoi në San Diego Comic-Con International se studioja dëshironte të fillonte xhirimet në vjeshtën e 2014, nëse paraardhësi i saj do të bëhej një sukses kur të dilte në kinema. [16]

Më 31 gusht 2014, Ball njoftoi se ishin "rreth nëntë javë jashtë gjuajtjes së foilmit". Ai gjithashtu zbuloi "ne jemi në Nju Meksiko, SHBA tani. Ne kemi një ekip dhe skena. Po i afrohemi me shpejtësi kohës së xhirimit. Kompletet janë duke u ndërtuar. Shumë nga i njëjti ekuipazh po kthehen. Shumica e kastit po rikthehet, përveç atyre që u vranë [në filmin e parë]. Skenari po vjen së bashku”. [17] Një javë më vonë, Ball i tha BuzzFeed se "ne kemi skena, kemi ekipe që vijnë, Dylan [O'Brien] do të kthehet pas disa javësh, ne jemi duke ndërtuar grupe dhe skenari është duke u shkruar. Është pak garë këtë herë, sepse ne jemi me kujdes optimistë, por po ndihemi të emocionuar që do të bëjmë diçka që është shumë më e sofistikuar, shumë më e rritur dhe të krijojë një sagë këtu." [18]

Fotografia kryesore filloi më 27 tetor 2014 në dhe përreth Albuquerque, Nju Meksiko . [9] [19] Xhirimet përfunduan më 27 janar 2015, duke zgjatur 94 ditë. [20] [21]

Kolona zanore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E kompozuar nga John Paesano, kolona zanore u publikua më 11 shtator 2015. [22]

Kolonën zanore të filmit mund ta dëgjoni në platformat në vijim: Spotify, TIDAL, Apple Music, YouTube, YouTube Music, Amazon Music, etj

Nr Titulli Kohëzgjatësia
1. "Opening"

"Hapja"

3:59
2. "Your New Lives"

"Jeta e juaje re"

2:59
3. "Follow me"

"Më ndjekni" 

2:45
4. "The Farm"

"Ferma"  

3:28
5. "You're Not Getting Out of Here"

"Ti nuk do të largohesh nga këtu"  

6:49
6. "The Mall"

"Qendëra tregtare"

5:30
7. "Cranks!"

"Cranks!"  

4:38
8. "The Scorch"

"Skorçi"

2:32
9. "Goodbye"

"Mirupafshim"  

3:20
10. "Lights"

"Dritat"  

3:46
11. "Uninvited Guest"

"Vizitor i paftuar"  

5:00
12. "Learning Tower of Scorch"

"Duke mësuar Kullën e Skorçit"  

6:54
13. "Friends"

"Shokë"  

1:58
14. "The Source"

"Burimi"  

3:01
15. "The Cure"

"Kura"  

2:16
16. "Chat With Brenda"

"Bisedë me Brenda"  

2:04
17. "A Home of Us"

"Një shtëpi prej nesh"  

1:39
18. "Memories"

"Kujtimet"  

2:45
19. "Hello Thomas"

"Përshëndetje Tomas"  

4:40
20. "Tired of Running"

"I lodhur nga vrapimi"  

3:12
21. "What's Next"

"Ç'pritet më tej"  

2:57
Kohëzgjaësia totale: Orë: 1:16:12

Premiera e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2014, Ball zbuloi se shpresonte se "filmi do të dalë pas rreth një viti". [17] Më 21 shtator 2014, u njoftua se filmi do të dilte më 18 shtator 2015 në Shtetet e Bashkuara. Filmi u publikua në formatin gjithëpërfshirës të filmit me shumë ekrane të Barco-s: Barco Escape në 25 vende me rreth 20 minuta të filmit të konvertuar në format. [23] Ai u lëshua gjithashtu në formatin Dolby Vision në Dolby Cinema në Amerikën e Veriut. [24]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kasti dhe ekuipazhi i filmit në San Diego Comic-Con 2015.

Në San Diego Comic-Con International 2014, Ball publikoi pjesën e parë të posterit për filmit. [25] Gjashtë fotografi u publikuan më 11 mars 2015. [26]

Traileri i parë zyrtar u publikua më 23 prill 2015, në CinemaCon të 20th Century Fox . [27] Nuk u publikua në internet në të njëjtën kohë, por traileri 1 minutë e 44 sekonda u shfaq premierë përpara Pitch Perfect 2 në maj 2015. [28] Traileri u publikua publikisht më 19 maj 2015. [29] Më 10 korrik 2015, një vështrim i fshehtë 30-minutësh u shfaq në San Diego Comic Con International, me Ball, Dashner dhe O'Brien gjithashtu në shfaqje.

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prova e Djegies u publikua në Blu-ray dhe DVD më 15 dhjetor 2015. [30]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi fitoi 81,7 milion dollarë në Amerikën e Veriut dhe 230.6 milion dollarë në territore të tjera për një total prej 312.3 dollarësh në mbarë botën milionë, kundrejt një buxheti prej 61 milion dollarësh.

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi mori vlerësime të ndryshme nga kritikët. Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim miratimi prej 46%, bazuar në 147 komente, me një vlerësim mesatar prej 5,41/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë, "Prova e Djegies është një vazhdim i mbushur me aksion me koston e historisë, urgjencës dhe misterit që ofroi origjinali." [31] Metacritic i jep filmit një rezultat prej 43 nga 100, bazuar në 29 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare". [32] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë "B+" në një shkallë nga A+ në F. [33]

Kritikat kryesore të filmit ishin narrativa e tij, veçanërisht ndryshimet e tij nga materiali burimor dhe mungesa e zhvillimit të personazheve. [34] [35] Forbes tha se filmi vuante nga "sindroma e filmit të mesëm", duke pretenduar se nuk ofronte një hyrje dhe as një finale. [36] The Wrap deklaroi se, "nuk ofron shumë zhvillim të komplotit ose karakterit". [37] Stephen Kelly i Total Film tha: "Filmi hap me ambiciozitet botën e tij me rezultate të përziera: veprim tërheqës, skenar kaq". [38] Walter Addiego i San Francisco Chronicle tha, "ka shumë ëmbëlsira për sy dhe ritmi është i shpejtë, por disi filmi dështon". [39]

Disa kritikë e konsideruan atë si një përmirësim në krahasim me paraardhësin e tij, duke theksuar sekuencat e tij të veprimit dhe performancat. [40] [41] John Williams i The New York Times shkroi, "ndjekjet e shumta dhe arratisjet qesharake të ngushta ofrojnë doza të respektueshme adrenaline", [42] dhe Brian Truitt i USA Today tha, "Aksioni, pezullimi dhe kthesat ' Vrapuesi i Labirintit u japin fansave të filmit nga të gjithë. ka një shans për të përqafuar adoleshentin e tyre të brendshëm në vrap." [43] Rafer Guzman i Newsday tha, "ekskluzivi distopik i adoleshentëve vazhdon të luajë ashpër, dhe tani edhe më të ashpër, me rezultate të kënaqshme". [44] Bilge Ebiri i Vulture tha "në thelb, Prova e Djegies kompenson Apokalipsin e zhurmshëm të gjysmës së tij të parë duke u mërzitur pak në të dytën." [45]

Vazhdimi i filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mars 2015, u konfirmua se Nowlin, i cili bashkë-shkroi filmin e parë dhe shkroi filmin e dytë, ishte vendosur të adaptonte librin e tretë, Kura e Vdekjes. [46] Ball konfirmoi se, nëse do të kthehej në regjinë, filmi nuk do të ndahej në dy filma . [47] Më 9 korrik 2015, u zbulua se xhirimet do të fillonin në shkurt 2016. Më 16 shtator 2015, u konfirmua se Ball do të kthehej në drejton filmin e tretë. [48]

Xhirimet ishin planifikuar të fillonin në Vanckuver, British Columbia, Kanada më 14 mars 2016. Pas aksidentit të rëndë të Dylan O'Brien në xhirime, [49] më vonë u riplanifikua për t'u filmuar midis marsit dhe qershorit 2017 në Afrikën e Jugut për një publikim më 26 janar 2018. [50] [51] [52] [53]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ depicted in The Maze Runner (film) (2014)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Barker, Andrew (7 shtator 2015). "Film Review: 'Maze Runner: The Scorch Trials'". Variety. Marrë më 11 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "John Paesano to Return for 'The Maze Runner: Scorch Trials'". filmmusicreporter.com. 19 nëntor 2014. Marrë më 25 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "MAZE RUNNER: THE SCORCH TRIALS (12A)". British Board of Film Classification. 4 shtator 2015. Marrë më 4 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ McClintock, Pamela (16 shtator 2015). "Box-Office Preview: 'Maze Runner: Scorch Trials' Hopes to Sprint Past 'Black Mass'". The Hollywood Reporter. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Maze Runner: The Scorch Trials (2015)". Box Office Mojo. Amazon.com. Marrë më 10 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Fleming, Mike Jr. (13 tetor 2013). "Bullish On 'The Maze Runner', Fox Moves Ahead With 'The Scorch Trials'". Deadline Hollywood. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Sims, Andrew (13 tetor 2013). "Fox moving forward on 'The Maze Runner' sequel 'The Scorch Trials'". hypable.com. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2014. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kieffer, Sophie (1 nëntor 2014). "Luxembourg Monster Designer Ken Barthelmey 'The Maze Runner' is the absolute jackpot". wort.lu. Marrë më 4 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Kit, Borys (26 shtator 2014). "'Game of Thrones' Actor to Play Villain in 'Maze Runner' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 30 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Kit, Borys (30 shtator 2014). "Rosa Salazar Nabs Key Female Role in 'Maze Runner' Sequel(Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 30 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Kit, Borys (1 tetor 2014). "'Mud' Actor Joins 'Maze Runner' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 3 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Kit, Borys (22 tetor 2014). "'Game of Thrones' Actress Joins 'Maze Runner' Sequel 'Scorch Trials' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 23 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ The Deadline Team (22 dhjetor 2014). "Katherine McNamara Books 'The Maze Runner 2′ & 'Indiscretion'". Deadline Hollywood. Marrë më 23 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Yamato, Jen (3 nëntor 2014). "Lili Taylor Joins Fox's 'The Maze Runner 2′". Deadline Hollywood. Marrë më 4 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Kit, Borys (3 nëntor 2014). "Barry Pepper Joins 'Maze Runner' Sequel 'Scorch Trials' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 4 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Sciretta, Peter (25 korrik 2014). "The Maze Runner Sequel The Scorch Trials Concept Art Revealed [Comic Con 2014]". slashfilm.com. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ a b Nepales, Ruben V (31 gusht 2014). "Fil-Am manages director of potential hit franchise". Philippine Daily Inquirer. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Wieselman, Jarett (4 shtator 2014). "A 'Maze Runner' Sequel Is Already in Pre-Production". BuzzFeed. Marrë më 6 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Gomez, Adrian (23 tetor 2014). "Scorch Trials in New Mexico". ABG Journal. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2016. Marrë më 17 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "'Maze Runner: The Scorch Trials' Movie Set PHOTOS: Dylan O' Brien And Kaya Scoldelario Done Filming Sequel, Actor Heads To Wrap Party". fashionstyle.com. 27 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2015. Marrë më 27 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Wentz, Brook (29 janar 2015). "'The Maze Runner' sequel 'The Scorch Trials' officially wraps filming". hypable.com. Marrë më 29 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Sony Classical to Release 'The Maze Runner: The Scorch Trials' Soundtrack". Marrë më 10 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ McNarry, Dave (21 prill 2015). "Fox to Release 'Maze Runner: The Scorch Trials' in Multi-Screen Format". Variety. Marrë më 22 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Giardina, Carolyn (16 nëntor 2015). "'Star Wars' Dolby Cinema Release Could Push Forward the New Format". The Hollywood Reporter. Marrë më 17 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Anderton, Ethan (25 korrik 2014). "Comic-Con 2014: 'Maze Runner' Sequel 'Scorch Trials' Concept Art". firstshowing.net. Marrë më 1 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Wheat, Alynda (11 mars 2015). "FIRST PHOTOS! See the New Battles (and New Women) of The Maze Runner: The Scorch Trials". People. Marrë më 11 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Murphy, Shaunna (23 prill 2015). "Dylan O'Brien Kicks Ass in the First Trailer For 'Scorch Trials': Our Impressions". MTV. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2015. Marrë më 6 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Wentz, Brooke (6 maj 2015). "Scorch Trials trailer expected to debut alongside 'Pitch Perfect 2'". hypable.com. Marrë më 6 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ 20th Century Fox (19 maj 2015). "Maze Runner: The Scorch Trials | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX". Marrë më 19 maj 2015 – nëpërmjet YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra shifrorë: lista e autorëve (lidhja)
 30. ^ "Maze Runner 2: Scorch Trials (2015)". Marrë më 14 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Maze Runner: The Scorch Trials (2015)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Marrë më 14 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Maze Runner: The Scorch Trials reviews". Metacritic. Marrë më 17 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "'Scorch Trials' Slows & 'Black Mass' Overperforms in the Face of Fatigued Audiences – Saturday AM Box Office". Deadline Hollywood. 21 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Film Review: 'Maze Runner: The Scorch Trials'". 8 shtator 2015. Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Maze Runner: The Scorch Trials (United States, 2015)". Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Review: 'Maze Runner: The Scorch Trials' Goes Nowhere Slowly". Forbes. Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "'Maze Runner: The Scorch Trials' 'Runs and Runs Without a Destination': 10 of the Worst Reviews". 17 shtator 2015. Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "MAZE RUNNER: THE SCORCH TRIALS REVIEW". 9 shtator 2015. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Lots of action in stock sequel to 'Maze Runner'". 18 shtator 2015. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "'Maze Runner' sequel 'Scorch Trials' is less focused, but still has its strong points". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2015. Marrë më 18 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Review: New 'Maze Runner' runs around in circles, but is still fun to watch". 16 shtator 2015. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Williams, John (17 shtator 2015). "Review: 'Maze Runner: The Scorch Trials' Pits Hardy Teenagers Against a Mysterious Organization". The New York Times. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Review: 'Scorch Trials' heat up 'Maze' series". USA Today. Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "'Maze Runner: The Scorch Trials' review: Playing even rougher". Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ "Maze Runner: The Scorch Trials Is Shaky, But Eventually Finds Its Way". Marrë më 19 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Busch, Anita (4 mars 2015). "'Maze Runner: The Death Cure' Sets T.S. Nowlin To Pen". Deadline Hollywood. Marrë më 10 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Sciretta, Peter (9 tetor 2014). "'The Maze Runner' Finale 'The Death Cure' Won't Be Split into Two Movies". slashfilm.com. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ McNary, Dave; Chi, Paul (16 shtator 2015). "Wes Ball Returning to Direct Third 'Maze Runner'". Variety. Marrë më 17 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Hipes, Patrick; Busch, Anita (29 prill 2016). "Maze Runner Sequel Production Shut Down Indefinitely For Dylan O'Brien Recovery". Deadline Hollywood. Marrë më 20 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Busch, Anita (29 gusht 2016). "'The Maze Runner: The Death Cure' Will Restart Production In February". Deadline Hollywood. Marrë më 30 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Bailey, Ian (4 shtator 2016). "Maze Runner film production leaving B.C. for South Africa". The Globe and Mail. Marrë më 5 shtator 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ D'Alessandro, Anthony (22 prill 2017). "Deadpool 2', 'New Mutants' & 'Dark Phoenix' Find 2018 Dates Among Fox's Slew of Release Changes & Additions". Deadline Hollywood. Marrë më 23 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ Dave, McNary (25 gusht 2017). "Steven Spielberg's Pentagon Papers Movie Re-Titled 'The Post'". Variety. Marrë më 26 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)