Jump to content

Vrapuesi i Labirintit (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrapuesi i Labirintit
Logoja e filmit
Regjia ngaWes Ball
Shkruar ngaNoah Oppenheim
Grant Pierce Myers
T.S. Nowlin
Bazuar nëVrapuesi i Labirintit nga James Dashner
ProdhuesiEllen Goldsmith-Vein
Wyck Godfrey
Marty Bowen
Lee Stollman
LuajnëDylan O'Brien
Kaya Scodelario
Thomas Brodie-Sangster
Will Poulter
Patricia Clarkson
KinematografiaEnrique Chediak
MontazhiDan Zimmerman
MuzikaJohn Paesano

Kompanitë prodhuese
Gotham Group
Temple Hill Entertainment
TSG Entertainment
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
19 shtator 2014 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
113 minuta
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti34 milionë dollarë
Fitimi348.3 milionë dollarë

Vrapuesi i Labirintit (anglisht: The Maze Runner) është një film amerikan i zhanrit distopik fantastiko-shkencor i vitit 2014 me regji nga Wes Ball, bazuar në romanin me të njëjtin emër të vitit 2009 nga autori James Dashner. Filmi është pjesa e parë në serinë e filmave Vrapuesi i Labirintit dhe u prodhua nga Ellen Goldsmith-Vein, Wyck Godfrey, Marty Bowen dhe Lee Stollman me një skenar nga Noah Oppenheim, Grant Pierce Myers dhe TS Nowlin. Në film interpretojnë Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Aml Ameen, Thomas Brodie-Sangster, Ki Hong Lee, Will Poulter dhe Patricia Clarkson. Historia tregon gjashtëmbëdhjetë vjeçarin Tomas, portretizuar nga O'Brien, i cili zgjohet në një ashensor të ndryshkur pa kujtime se kush është, vetëm për të mësuar se ai është dorëzuar në mes të një labirinti të ndërlikuar, së bashku me shumë djem të tjerë, të cilët janë përpjekur të gjejnë rrugën e tyre nga labirinti që ndryshon gjithnjë – të gjitha gjatë krijimit të një shoqërie funksionale në atë që ata e quajnë Lëndina.

Zhvillimi i Vrapuesit të Labirintit filloi në janar 2011 kur Fox bleu të drejtat e filmit për romanin e Dashner me studiot e filmit Temple Hill Entertainment dhe TSG Entertainment.[1] Xhirimet kryesore filluan në Baton Rouge, Luiziana më 13 maj 2013 dhe përfunduan zyrtarisht më 12 korrik 2013.

Vrapuesi i Labirintit u publikua më 19 shtator 2014 në Shtetet e Bashkuara nga 20th Century Fox. Kritikët e konsideruan atë si më të mirë se shumica e adaptimeve të nga libri në film për të rinj. Filmi doli në krye të kinemasë gjatë fundjavës së tij të hapjes me një debutim prej 32.5 milionë dollarë, duke e bërë atë debutimin e shtatë me fitimin më të madh në shtator. Filmi fitoi mbi 348 milionë dollarë në të gjithë botën në kinema, përkundër buxhetit të tij prej 34 milionë dollarësh.

Një vazhdim, Vrapuesi i Labirintit: Provat e Djegies, u publikua më 18 shtator 2015 në Shtetet e Bashkuara. Një film i tretë dhe i fundit, Vrapuesi i Labirintit: Kura e Vdekjes, u shfaq më 26 janar 2018.

Një adoleshent zgjohet brenda një ashensori nëntokësor pa kujtim të identitetit të tij. Disa të rinj meshkuj e përshëndesin atë në një zonë të madhe me bar, të quajtur "Lëndina", e mbyllur nga mure të larta prej guri. Djemtë, "banorët e Lëndinës", kanë formuar një shoqëri rudimentare dhe secili merr detyra të specializuara. Udhëheqësi i tyre, Albi, thotë se çdo djalë përfundimisht kujton emrin e tij, por jo të kaluarën. Djali mëson se një labirint i gjerë që i rrethon është mënyra e vetme për të dalë. Gjatë ditës, Vrapuesit e caktuar kërkojnë në Labirint për një rrugë shpëtimi dhe kthehen para se të bjerë nata kur mbyllet hyrja. Askush nuk ka mbijetuar kurrë një natë në Labirint. Në një konkurs me një djalë tjetër të quajtur Gejli, djali mban mend papritur emrin e tij: Tomas. Të nesërmen, ai sulmohet nga Beni, një Vrapues, i cili është shpuar dhe lënë delir nga një Vrerosës, një nga krijesat vdekjeprurëse tekno-organike që enden në Labirint natën. Beni detyrohet të futet në labirint dhe të lihet të vdesë, pasi nuk ka shërim për gjendjen e tij. Albi dhe Majnho, Vrapuesi kryesor, më vonë tërheqin hapat e Benit brenda Labirintit. Majnho rishfaqet në muzg dhe po tërheq zvarrë Albin, i cili është shpuar, por ata nuk janë në gjendje të arrijnë hyrjen mbyllëse në kohë. Tomasi vrapon në labirint për të ndihmuar, gjë që i lë të tre të bllokuar. Tomasi tërheq një Vrerosës në një vendkalim mbyllës, i cili bën që ajo të shtypet. Të tre arrijnë të mbijetojnë natën dhe të kthehen mëngjesin tjetër.

Vajza e parë ndonjëherë arrin në ashensor, me një shënim që thotë se ajo është e fundit që hyn në Lëndinë. Ajo e njeh Tomasin, por ai nuk mund ta kujtojë. Tomasi, Majnho, Tigani, Uinstoni dhe Zarti hyjnë në Labirint; lokalizojnë kufomën e Vrerosësit; dhe heqin një pajisje mekanike me zhurmë nga brenda saj. Gejli pretendon se Tomasi ka rrezikuar paqen e brishtë midis të rinjve dhe Vrerosësve dhe dëshiron që ai të dënohet. Sidoqoftë, Njuti, komandanti i dytë i grupit, përkundrazi e përcakton Tomasin si një Vrapues. Majnho i tregon Tomasit një model të labirint të ndërtuar me dorë që bazohet në eksplorimet e mëparshme. Seksionet e numëruara të Labirinti hapen dhe mbyllen në një sekuencë të rregullt. Tomasi e kupton që pajisja korrespondon me një pjesë të labirintit.

Vajza, Tereza, ka dy shiringa të mbushura me një substancë të panjohur. Një është përdorur për Albin, dhe ai shërohet nga pickimi i Vrerosësve. Majnho dhe Tomasi kthehen përsëri në Labirint me pajisjen dhe zbulojnë një dalje të mundshme. Një lazer skanon të dy, dhe dalja mbyllet. Tomasi dhe Majnho fillojnë të ikin, ndërsa kurthet e aktivizuara nga lazer gati i vrasin. Atë natë, hyrja në labirint nuk mbyllet dhe të tjerët hapen, të cilat lënë të hidhen Vrerosësit. Pason një masakër, ndërsa banorët e Lëndinës përpiqen të luftojnë ose të fshihen. Albi, Zarti, Klinti dhe disa të tjerë vriten. Më pas, Gejli grushton Tomasin dhe e fajëson atë për gjithçka që ka ndodhur. Tomasi, i cili ka shkëputur kujtesën që nga mbërritja e tij, godet veten me një goditje të prerë të Vrerosësit në një përpjekje për të ringjallur kujtesën e tij. Të tjerët i injektojnë atij anti-helmin e fundit. I pavetëdijshëm, ai kujton se ai dhe Tereza punuan për organizatën që krijoi Labirintin, SHTRIGAN (Shkreti Totale: Reparti i Galerive Ngujuese) (anglisht: WCKD — World Catastrophe: Killzone Department). Djemtë pa e ditur kanë qenë subjekte prove për një eksperiment. Tomasi i zgjon dhe i ndan ato informacione me Njutin, Majnhon, Çakun dhe Terezën. Tomasi pastaj zbulon veten dhe Terezën dhe rrëfen se ata kanë punuar me SHTRIGAN dhe kanë studiuar djemtë për vite me rradhë.

Ndërkohë, Gejli ka marrë komandën dhe synon të sakrifikojë Tomasin dhe Terezën për Vrerosësit për të rivendosur paqen. Sidoqoftë, disa banorë të Lëndinës formojnë një grup, i lirojnë dhe i afrohen Labirintit në përpjekje për të gjetur një arratisje. Gejli dhe disa të tjerë refuzojnë të largohen. Duke i luftuar Vrerosësit ndërsa shkojnë, Xhefi dhe disa banorë të tjerë vriten. Të tjerët përfundimisht hyjnë në një laborator të shpërndarë me kufoma. Në një regjistrim me video, një grua, e cila e prezanton veten si doktoreshë Ava Pejxh: “Drejtorja e Operacioneve në SHTRIGAN”, shpjegon se planeti është shkatërruar nga një shpërthim masiv diellor, i ndjekur nga një pandemi e një virusi vdekjeprurës, Flakërima. Adoleshentët mësojnë se ata ishin pjesë e një eksperimenti që synonte të krijonte një kurë. Pejxh shihet duke qëlluar veten në kokë me pistoletë. Para se të “vrasë“ veten, ajo nuk harron të na kujtojë që “SHTRIGAN është i mirë”. Ndërsa laboratori tejkalohet nga njerëz të armatosur, duke i “vrarë“ të gjithë shkencëtarët. Gejli arrin papritmas me një armë. Pasi u shpua nga një Vrerosës, ai këmbëngul se ata duhet të qëndrojnë në Labirint dhe synon Tomasin. Majnho e ngul Gejlin me një shtizë, por Gejli tashmë ka qëlluar me armë, duke e qëlluar fatalisht Çakun. Ndërsa Tomasi vajton për Çakun, burra të armatosur të maskuar më pas nxitojnë dhe marrin pjesën tjetër të grupit në një helikopter. Duke u ngritur lart, ata shikojnë Labirntitin gjigant, në formë rrumbullaku, në të cilin kanë jetuar për 3 vite të jetës tyre. Fluturon mbi një djerrinë të madhe të shkretëtirës dhe i afrohet një qyteti të shkatërruar.

Më vonë, shkencëtarët gjoja të vdekur takohen në një dhomë. Pejxh, e cila ishte ende gjallë, vëren se eksperimenti ka qenë i suksesshëm: të mbijetuarit tani po hyjnë në Fazën Dy.

Mesazhi me video i Ava Pejxh për të arratisurit e Labirintit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje. Emri im është doktoresha Ava Pejxh. Unë jam Drejtore e Operacioneve tek Shkreti Totale: Reparti i Galerive Ngujuese, SHTRIGAN. Nëse po e shikoni këtë, kjo do të thotë se keni përfunduar me sukses Sprovat e Labirintit. Do të doja të isha aty personalisht për t'ju uruar... por rrethanat duket se e kanë penguar. Jam e sigurt që deri tani, të gjithë duhet të jeni shumë të hutuar, të zemëruar, të frikësuar. Mund t'ju siguroj vetëm se gjithçka që ju ka ndodhur, gjithçka që ju kemi bërë, është bërë për një arsye. Nuk do ta mbani mend, por dielli ka djegur botën tonë. Miliarda jetë të humbura nga zjarri, uria, vuajtjet në shkallë globale. Rezultati ishte i paimagjinueshëm. Ajo që erdhi më pas ishte më e keqe. Ne e quajtëm atë Flakërima, një virus vdekjeprurës që sulmon trurin. Është e dhunshme, e paparashikueshme... e pashërueshme – ose kështu menduam. Me kalimin e kohës, doli një brez i ri që mund t'i mbijetonte virusit. Papritur, pati një arsye për të shpresuar për një kurë, por gjetja e saj nuk do të ishte e lehtë. Të rinjtë do të duhej të testoheshin, madje edhe të sakrifikoheshin, brenda mjediseve të ashpra, ku mund të studiohej aktiviteti i tyre i trurit, të gjitha në një përpjekje për të kuptuar se çfarë i bën ata të ndryshëm - çfarë ju bën të ndryshëm. Ndoshta nuk e kuptoni, por jeni shumë të rëndësishëm. Fatkeqësisht, sprovat tuaja sapo kanë filluar. Siç pa dyshim do ta zbuloni së shpejti, jo të gjithë janë dakord me metodat tona. Progresi është i ngadaltë, njerëzit janë të frikësuar. Mund të jetë tepër vonë për ne... për mua... por jo për ju. Bota e jashtme pret. Mbani mend: SHTRIGAN është i mirë.

Në një intervistë me Collider, regjisori Wes Ball deklaroi se ai kishte realizuar një film të shkurtër 3D - post-apokaliptik, të titulluar Ruin, të trilluar, të cilin ai synonte ta përdorte për të fituar hollivudin. Ai paraqiti të shkurtër në 3D në 20th Century Fox. Studioja fillimisht konsideroi një adaptim filmik të filmit të shkurtër, pasi kishte të njëjtin ton të romanit Vrapuesi i Labirintit që ata planifikuan të sillnin në ekran. Ball më pas iu ofrua mundësia për të drejtuar adaptimin e romanit.[2] Projektuesi i krijesave Ken Barthelmey projektoi krijesat e quajtur Vrerosës për filmin.[3]

Kolonën zanore të filmit mund ta dëgjoni në: Spotify, TIDAL, Apple Music, YouTube, YouTube Music, Amazon Music, etj.

Nr. Titulli Kohëzgjatesia
1. "The Maze Runner"

"Vrapuesi i Labirintit"

2:49
2. "What is This Place"

"Çfarë është ky vend"

3:03
3. "My Name is Thomas"

"Emri im është Tomas"

3:15
4. "Ben's Not Right"

"Beni nuk është mirë"

2:41
5. "Banishment"

"Dëbimi"

3:14
6. "Waiting in the Rain"

"Duke pritur në shi"

1:50
7. "Into the Rain"

"Në shi"

2:36
8. "Griever!"

"Vrerosës!"

2:40
9. "Going Back In"

"Kthimi brenda"

2:31
10. "Why Are We Different?"

"Pse jemi të ndryshëm?"

2:01
11. "Chat with Chucky"

"Bisedë me Çak-un"

2:18
12. "Section 7"

"Seksioni 7"

5:14
13. "Maze Rearrange"

"Rirregullimi i labirintit"

2:07
14. "Griever Attack"

"Sulmi i Vrerosësit"

3:55
15. "Trapped"

"I bllokuar"

2:07
16. "WCKD is Good"

"SHTRIGAN është i mirë"

1:56
17. "Thomas Remembers"

"Tomasi kujton"

3:35
18. "Goodbye"

"Mirupafshim"

2:08
19. "Final Fight"

"Lufta e fundit"

2:43
20. "WCKD Lab"

"Laboratori i SHTRIGAN"

5:57
21. "Finale"

"Finale"

4:17
Kohëzgjatesia totale: Orë: 1:03:25

Minuta: 62:57

Filmi fillimisht u vendos të dilte më 14 shkurt 2014.[4] Më 5 tetor 2013, filmi u shty mbrapa.[5] Kinematë e IMAX e publikuan filmin më 19 shtator 2014.[6]

Kaya Scodelario dhe Dylan O'Brien në një panel për filmin në San Diego Comic-Con International në korrik 2014

Filmi fitoi 102,427,862 dollarë amerikanë në Amerikën e Veriut dhe më shumë se 245,8 milionë dollarë në territore të tjera për një total prej 348,3 milionë dollarësh në të gjithë botën.[7]

Ai u bë filmi i tretë me fitimin më të lartë të të gjitha kohërave në Malajzi për Fox (pas Avatar dhe X-Men: Days of Future Past).[8]

Përgjigje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grumbulluesi i rishikimeve Rotten Tomatoes i jep filmit një rezultat prej 65% bazuar në 170 komente, me një vlerësim mesatar prej 5.9/10. Konsensusi i faqes thotë: "Me një aktrim të fortë, një premisë të fortë dhe një qasje freskuese të errët në mjedisin e saj distopik, Vrapuesi i Labirintit dallon nga fusha e mbushur me njerëz e aventurave shkencore-shkencore të YA".[9] Metacritic i jep filmit një rezultat prej 57 nga 100, bazuar në 34 kritikë, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".[10] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë "A-" në shkallën A + në F. [11] Sipas Tim Ryan nga The Wall Street Journal, kritikët e konsideruan filmin më të mirë se shumica e adaptimeve të të rinjve nga libri në film për shkak të "shfaqjeve të forta dhe një atmosfere të mërzitur, misterioze".[12]

Lista e çmimeve dhe nominimeve
Viti Çmimi Kategoria Nominuar Rezultati
2014 IFMCA Awards[13] Best Original Score for an Action/Adventure/Thriller Film John Paesano Kandidat/e
2015 MTV Movie Awards[14] Best Breakthrough Performance Dylan O'Brien Fitues/e
Best Fight Dylan O'Brien and Will Poulter Fitues/e
Best Hero Dylan O'Brien Fitues/e
Best Scared-As-S**t Performance Dylan O'Brien Kandidat/e
Teen Choice Awards[15] Choice Movie: Action/Adventure The Maze Runner Kandidat/e
Choice Movie: Breakout Star Thomas Brodie-Sangster Kandidat/e
Choice Movie: Chemistry Dylan O'Brien and Thomas Brodie-Sangster Kandidat/e
Choice Movie Actor: Action/Adventure Dylan O'Brien Kandidat/e
Choice Movie Actress: Action/Adventure Kaya Scodelario Kandidat/e
2016 Nickelodeon Kids' Choice Awards[16] Favorite Book James Dashner Kandidat/e

Më 11 tetor 2013, u raportua se Twentieth Century Fox kishte fituar të drejtat për librin e dytë, Provat e Djegies. Një skenar u shkrua nga TS Nowlin, me regjisorin Wes Ball duke mbikëqyrur skenarin.[17] Vazhdimi u lëshua më 18 shtator 2015.[18][19] Më 25 korrik 2014, Ball njoftoi në San Diego Comic-Con International se xhirimet e vazhdimit do të fillonin diku midis marsit dhe majit 2015, nëse Vrapuesi i Labirintit bëhet një sukses kur del në kinema.[20] Sidoqoftë, dy javë para publikimit të filmit 20th Century Fox vendosi të ecë përpara me vazhdimin dhe para-prodhimi filloi në fillim të shtatorit 2014 në New Mexico.[21] Anëtarët e kastit Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster, Ki-Hong Lee dhe Patricia Clarkson përsëritën rolet e tyre për vazhdimin, ashtu si regjisori Wes Ball. U njoftua se Aidan Gillen do të bashkohej me filmin për të luajtur Janson ("Rat-Man"),[22] siç ishte Rosa Salazar që portretizoi Brenda,[23] Jacob Lofland i cili luajti si Aris Jones,[24] dhe Giancarlo Esposito i cili luajti Jorge Gallaraga.[25]

Një vazhdim i dytë, Vrapuesi i Labirintit: Kura e Vdekjes u publikua më 26 janar 2018.

Në kulturën popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 shkurt 2020, banda jugkoreane BTS lëshoi videon e tyre muzikore "On", e cila referonte sete nga Vrapuesi i Labirintit. Homazhet u shënuan nga autori i librit burimor Dashner në Twitter.[26]

 1. ^ Zeitchik, Steven (4 janar 2011). "Young-adult sensation 'The Maze Runner' gets ready to run the movie gantlet (Updated)". The Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 5 shkurt 2012.
 2. ^ "Director Wes Ball Talks How He Landed the Job, Finding His Cast, Mixing LORD OF THE FLIES with LOST, and More on the Set of THE MAZE RUNNER". collider.com (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2014.
 3. ^ "The Maze Runner" (në anglisht).
 4. ^ Fleming, Mike (23 prill 2013). "Tweets Lead Blake Cooper To 'Maze Runner' Role". Deadline (në anglisht). Marrë më 25 maj 2016.
 5. ^ "Fault in Our Stars Gets Release Date, Maze Runner Pushed Back - ComingSoon.net" (në anglisht). 5 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 10 janar 2021.
 6. ^ Vlessing, Etan (26 gusht 2014). "Imax to Release Fox's 'The Maze Runner'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 27 gusht 2014.
 7. ^ "The Maze Runner (2014)". The Numbers (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2015.
 8. ^ Tartagloine, Nancy (28 shtator 2014). "Int'l Box Office Update: 'The Equalizer' Clocks $17.8M In Debut; 'Maze Runner' Races To $91M Cume; More". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 29 shtator 2014.
 9. ^ "The Maze Runner". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 20 dhjetor 2019.
 10. ^ "The Maze Runner Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2016.
 11. ^ "Box Office: 'Maze Runner' Surges Friday Night for $30M-Plus Debut; 'Tombstones' Distant No. 2". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 20 shtator 2014.
 12. ^ Ryan, Tim (19 shtator 2014). "'The Maze Runner,'This Is Where I Leave You,' 'Tusk': Review Revue". The Wall Street Journal (në anglisht). Marrë më 13 tetor 2014.
 13. ^ "IFMC Awards 2014" (në anglisht). IFMCA: the International Film Music Critics Association. Marrë më 10 korrik 2016.
 14. ^ Boardman, Madeline (12 prill 2015). "MTV Movie Awards Winners 2015: Complete List". Us Weekly (në anglisht). Marrë më 26 maj 2016.
 15. ^ "2015 Teen Choice Award Winners – Full List". Variety (në anglisht). Penske Media Corporation. 16 gusht 2015. Marrë më 17 gusht 2015.
 16. ^ "Kids' Choice Awards 2015: The Complete Winners List". The Hollywood Reporter (në anglisht). 28 mars 2015. Marrë më 26 maj 2016.
 17. ^ Chitwood, Adam (11 tetor 2013). "Fox Hires Writer to Start Work on MAZE RUNNER Sequel THE SCORCH TRIALS". Collider (në anglisht). Marrë më 11 tetor 2013.
 18. ^ Kristobak, Ryan (21 shtator 2014). "'Maze Runner' Sequel 'The Scorch Trials' Scheduled For 2015 Premiere". The Huffington Post (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2014.
 19. ^ Lang, Brent (21 shtator 2014). "'Maze Runner' Sequel to Hit Theaters in Summer 2015". Variety (në anglisht). Marrë më 22 shtator 2014.
 20. ^ Sciretta, Peter (25 korrik 2014). "The Maze Runner Sequel The Scorch Trials Concept Art Revealed [Comic Con 2014]". slashfilm.com (në anglisht). Marrë më 26 korrik 2014.
 21. ^ Wieselman, Jarett (4 shtator 2014). "A "Maze Runner" Sequel Is Already In Pre-Production". Buzzfeed (në anglisht). Marrë më 6 shtator 2014.
 22. ^ Kit, Borys (26 shtator 2014). "'Game of Thrones' Actor to Play Villain in 'Maze Runner' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 26 shtator 2014.
 23. ^ Kit, Borys (30 shtator 2014). "Rosa Salazar Nabs Key Female Role in 'Maze Runner' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 30 shtator 2014.
 24. ^ Kit, Borys (1 tetor 2014). "'Mud' Actor Joins 'Maze Runner' Sequel (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 1 tetor 2014.
 25. ^ Kit, Borys (2 tetor 2014). "'Breaking Bad' Actor Joins 'Maze Runner' Sequel 'Scorch Trials' (Exclusive)". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 2 tetor 2014.
 26. ^ Stolworthy, Jacob (mars 2020). "'BTS: Maze Runner author reacts to reference in ON music video". The Independent (në anglisht). Marrë më 13 mars 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]