Çmimi i madh i Spanjës 2013

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Spanja - 2013
Statistikat
Gara e 5 nga 19 në vitin 2013.
Cirkuiti i Katalunjës
Cirkuiti i Katalunjës
Data 12 Maj, 2013
Vendi Circuit de Catalunya
Barcelonë, Spanjë
Drejtimi përhershëm
2.892 mi mi / 4.655 km km
Distanca 66 xhiro, 190.826 mi mi / 307.024 km km
Moti Nxeht dhe pastër
Pol pozita
Piloti Gjermania Nico Rosberg Mercedes
Koha 1:20.718
Xhiro më e shpejtë
Piloti Meksika Esteban Gutiérrez Mercedes
Koha 1:26.217 (56)
Podiumi
I pari Spanja Fernando Alonso Scuderia Ferrari
I dyti Finlanda Kimi Räikkönen Lotus-Renault
I treti Brazil Felipe Massa Scuderia Ferrari


2013 Çmimi i madh i Spanjës (njohur më parë si 2013 Formula 1 Gran Premio de España) ishte një garë e Formula Një që u zhvillua më 12 Maj në Circuit de CatalunyaBarcelonëSpanjës.[1] Kjo ishte gara e pestë e sezonit 2013, duke qënë edhe gara e dyzetekatërt e Çmimit i madh të Spanjës si një garë e Formula Një, dhe gara e njëzetetre e zhvilluar në Katalunjë.

Nico Rosberg mori pol pozitën për garën, para shokut të tij të skuadrës Lewis Hamilton.[2] Fernando Alonso mori fitoren e tij të 32të në një Çmim të madh–dhe e dyta në një garë shtëpie–para Lotus-RenaultitKimi Räikkönen dhe shokut të skuadrës Felipe Massa që u rendit i treti. Fituesi i poles Rosberg u rendit në vendin e gjashtë. Parakalimi më i shquar erdhi në xhiron e parë me Alonson që parakaloi nga jashtë Kimi Räikkönen dhe Lewis Hamilton duke shkuar në pozicionin e tretë.[3]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Konstrukstori Q1 Q2 Q3 Grid
1 9 Flamuri Nico Rosberg Mercedes 1:21.913 1:21.776 1:20.718 1
2 10 Flamuri Lewis Hamilton Mercedes 1:21.728 1:21.001 1:20.972 2
3 1 Flamuri Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1:22.158 1:21.602 1:21.054 3
4 7 Flamuri Kimi Räikkönen Lotus-Renault 1:22.210 1:21.676 1:21.177 4
5 3 Flamuri Fernando Alonso Ferrari 1:22.264 1:21.646 1:21.218 5
6 4 Flamuri Felipe Massa Ferrari 1:22.492 1:21.978 1:21.219 9
7 8 Flamuri Romain Grosjean Lotus-Renault 1:22.613 1:21.998 1:21.308 6
8 2 Flamuri Mark Webber Red Bull-Renault 1:22.342 1:21.718 1:21.570 7
9 6 Flamuri Sergio Pérez McLaren-Mercedes 1:23.116 1:21.790 1:22.069 8
10 14 Flamuri Paul di Resta Force India-Mercedes 1:22.663 1:22.019 1:22.233 10
11 19 Flamuri Daniel Ricciardo Toro Rosso-Ferrari 1:22.905 1:22.127 11
12 18 Flamuri Jean-Éric Vergne Toro Rosso-Ferrari 1:22.775 1:22.166 12
13 15 Flamuri Adrian Sutil Force India-Mercedes 1:22.952 1:22.346 13
14 5 Flamuri Jenson Button McLaren-Mercedes 1:23.166 1:22.355 14
15 11 Flamuri Nico Hülkenberg Sauber-Ferrari 1:23.058 1:22.389 15
16 12 Flamuri Esteban Gutiérrez Sauber-Ferrari 1:23.218 1:22.793 19
17 17 Flamuri Valtteri Bottas Williams-Renault 1:23.260 16
18 16 Flamuri Pastor Maldonado Williams-Renault 1:23.318 17
19 21 Flamuri Giedo van der Garde Caterham-Renault 1:24.661 18
20 22 Flamuri Jules Bianchi Marussia-Cosworth 1:24.713 20
21 23 Flamuri Max Chilton Marussia-Cosworth 1:24.996 21
22 20 Flamuri Charles Pic Caterham-Renault 1:25.070 22
107% time:1:27.448
Burimi:[2]

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Poz. Nr. Piloti Konstruktori Xhiro Koha/Tërheqje Grid Pikë
1 3 Flamuri Fernando Alonso Ferrari 66 1:39:16.596 5 25
2 7 Flamuri Kimi Räikkönen Lotus-Renault 66 +9.338 4 18
3 4 Flamuri Felipe Massa Ferrari 66 +26.049 9 15
4 1 Flamuri Sebastian Vettel Red Bull-Renault 66 +38.273 3 12
5 2 Flamuri Mark Webber Red Bull-Renault 66 +47.963 7 10
6 9 Flamuri Nico Rosberg Mercedes 66 +1:08.020 1 8
7 14 Flamuri Paul di Resta Force India-Mercedes 66 +1:08.988 10 6
8 5 Flamuri Jenson Button McLaren-Mercedes 66 +1:19.506 14 4
9 6 Flamuri Sergio Pérez McLaren-Mercedes 66 +1:21.738 8 2
10 19 Flamuri Daniel Ricciardo Toro Rosso-Ferrari 65 +1 xhiro 11 1
11 12 Flamuri Esteban Gutiérrez Sauber-Ferrari 65 +1 xhiro 19
12 10 Flamuri Lewis Hamilton Mercedes 65 +1 xhiro 2
13 15 Flamuri Adrian Sutil Force India-Mercedes 65 +1 xhiro 13
14 16 Flamuri Pastor Maldonado Williams-Renault 65 +1 xhiro 17
15 11 Flamuri Nico Hülkenberg Sauber-Ferrari 65 +1 xhiro 15
16 17 Flamuri Valtteri Bottas Williams-Renault 65 +1 xhiro 16
17 20 Flamuri Charles Pic Caterham-Renault 65 +1 xhiro 22
18 22 Flamuri Jules Bianchi Marussia-Cosworth 64 +2 xhiro 20
19 23 Flamuri Max Chilton Marussia-Cosworth 64 +2 xhiro 21
Tër 18 Flamuri Jean-Éric Vergne Toro Rosso-Ferrari 52 Përplasje 12
Tër 21 Flamuri Giedo van der Garde Caterham-Renault 21 Timoni 18
Tër 8 Flamuri Romain Grosjean Lotus-Renault 8 Suspension 6
Burimi:[3]

Renditja pas garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Renditja e pilotëve
Poz. Piloti Pikë
1 Flamuri Sebastian Vettel 89
2 Flamuri Kimi Räikkönen 85
1 3 Flamuri Fernando Alonso 72
1 4 Flamuri Lewis Hamilton 50
1 5 Flamuri Felipe Massa 45
Renditja e konstruktorëve
Poz. Konstruktori Pikë
1 Flamuri Red Bull-Renault 131
1 2 Flamuri Ferrari 117
1 3 Flamuri Lotus-Renault 111
4 Flamuri Mercedes 72
5 Flamuri Force India-Mercedes 32

  • Shënim: Vetëm pesë pozicionet e para janë të përfshirë në secilën renditje.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "FIA Formula One calendar". FIA.com. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2013. Marrë më 24 prill 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Rosberg leads Mercedes front row sweep in Spain". Autosport.com. 11 maj 2013. Marrë më 12 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b "Fernando Alonso takes commanding home win". Autosport.com. 12 mars 2013. Marrë më 13 mars 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Massa and Gutierrez penalised for impeding". formula1.com. 11 maj 2013. Marrë më 12 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)