Zhupanja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Županja)
Shko te: navigacion, kërko
Zhupanija
Županija
—  Qytet  —
Zhupanija is located in Kroacia
Zhupanija
Zhupanija
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.07°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.07000°V 18.70000°L / 45.07000; 18.70000 (Zhupanija)Koordinatat: 45.07°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.07000°V 18.70000°L / 45.07000; 18.70000 (Zhupanija)
Popullsia 11.959 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Zhupanija (në Kroatisht Županija) është një qytet në Zhupaninë e Vukovarit dhe SremitKroaci.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11959 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 12115 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 13775 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.29%[2].

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Županja – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ Të dhëna nga www.world-gazetteer.com.