Gradishte (Kroacia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gradište
—  Qytet  —
Pamje nga Gradishte (Kroacia)

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.15°0′0″V 18.71°0′0″L / 45.15000°V 18.71000°L / 45.15000; 18.71000 (Gradište)Koordinatat: 45.15°0′0″V 18.71°0′0″L / 45.15000°V 18.71000°L / 45.15000; 18.71000 (Gradište)
Popullsia 2.715 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Gradište is located in Kroacia
Gradište
Gradište

Gradište (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2715 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2769 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3382 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.95%[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]