Illok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilok
—  Qytet  —
Pamje nga Illok

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.22°0′0″V 19.38°0′0″L / 45.22000°V 19.38000°L / 45.22000; 19.38000 (Ilok)Koordinatat: 45.22°0′0″V 19.38°0′0″L / 45.22000°V 19.38000°L / 45.22000; 19.38000 (Ilok)
Popullsia 4.957 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Ilok is located in Kroacia
Ilok
Ilok

Ilok (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 4957 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5036 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5897 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.57%[2].

Regjistrimi 1991.
Kroatët
  
4.248 62,70%
Sllovakët
  
1.157 17,07%
Serbët
  
484 7,14%
Yugoslavs
  
474 6,99%
Hungarezët
  
105 1,54%
Ruthenians
  
28 0,41%
Shqiptarët
  
10 0,14%
Myslimanët
  
10 0,14%
Maqedonët
  
9 0,13%
Malazezët
  
8 0,11%
Gjermanët
  
5 0,07%
Çekët
  
2 0,02%
Sllovenët
  
2 0,02%
Ukrainasit
  
1 0,01%
others
  
2 0,02%
nondeclared
  
145 2,14%
region. dec.
  
7 0,10%
unknown
  
78 1,15%
total: 6.775

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ilok – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale